Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych

Zbyt długa zima potrafi dać się we znaki nie tylko nam wszystkim, ale również pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z wiosną w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Jest to najlepszy moment, żeby wraz z naprawą i konserwacją zabezpieczyć rury i pozbyć się problemów raz na zawsze. Najskuteczniejsze rozwiązanie to kompletny, elektryczny system grzewczy wraz ze sterownikiem, zapewniający ochronę tylko podczas ujemnych temperatur.

Fot. Przewód ETL-10. Tak zamontowany przewód należy jeszcze zaizolowaćFot. Przewód ETL-10. Tak zamontowany przewód należy jeszcze zaizolować

Zamarznięte rury mogą być kosztownym problemem – gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur, pękają, prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny FroStop w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną skutecznie zabezpieczy przed zamarzaniem rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe.

Zamarznięte rury mogą być kosztownym problemem – gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur, pękają, prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny FroStop w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną skutecznie zabezpieczy przed zamarzaniem rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe.

REKLAMA


Elektryczne samoregulujące przewody grzejne dostosowane są do wielu zastosowań:
– Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: FroStop Green (10 W/m przy 5°C), FroStop Black (18 W/m przy 5°C)
– Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20 W/m przy 5°C w wodzie)
– Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: FS-C-2X (31 W/m przy 5°C, 22 W/m przy 40°C).

Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu można dobrać kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów stosuje się termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii np. RAYSTAT-ECO-10. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).

Fot. 2. Przewód grzewczy FrostGuard, montowany na zewnątrz lub wewnątrz rurociągu.Fot. Przewód ETL-10. Tak zamontowany przewód należy jeszcze zaizolować

Rozwiązanie „last minute”

Gdy zima już nadeszła a rury w budynku już zamarzły jest za późno na pełen proces montażu systemu grzewczego. Nie jesteśmy zupełnie bezradni – to jest odpowiedni moment żeby zastosować FrostGuard – samoregulujący, zakończony fabrycznie przewód grzewczy, który wystarczy jedynie zamocować wzdłuż rury (metalowej lub PCV), zaizolować i podłączyć do zasilania. Do tego systemu dostępny jest specjalnie zaprojektowany termostat FrostGuard-ECO, który pozwala na dodatkową oszczędność energii.

Elektryczne, systemy grzewcze zapewnią nam bezawaryjne funkcjonowanie budynku i posesji w zimie. Dodatkowo dzięki technologii samoregulacji oraz zastosowaniu termostatów, systemy te są energooszczędne, niedrogie w eksploatacji (załączają się tylko wtedy, gdy jest to niezbędnie konieczne) oraz nie wymagają konserwacji.

Monika Michońska

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *