Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów

Wszyscy wiemy jak wiele problemów mogą sprawiać skropliny powstałe w wyniku pracy kotła kondensacyjnego lub klimatyzatora, zwłaszcza jeżeli miejsce montażu urządzenia jest oddalone od pionów kanalizacyjnych. W przypadku braku możliwości odprowadzenia skroplin do istniejącej kanalizacji pozostaje nam odprowadzenie ich poza budynek na zewnątrz. Co jednak w sytuacjach gdy i takiej możliwości nie mamy, ze względu na usytuowanie urządzenia lub pomieszczenia w którym się on znajduje? Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych pompek dedykowanych do tej kategorii urządzeń.

odprowadzenie skroplin z kotlow 756x1024 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów

Dlaczego SFA?

To my 60 lat temu wymyśliliśmy ideę pomporozdrabniaczy i pomp sanitarnych. Przez ten czas staliśmy się światowym liderem w branży i zaufały nam miliony klientów na całym świecie. Nasi inżynierowie od lat prowadzą badania nad ciągłym ulepszaniem produktów i szukaniem nowych rozwiązań. Wszystkie nasze urządzenia i podzespoły pochodzą z certyfikowanych fabryk we Francji.
W swojej ofercie posiadamy również pompki do skroplin z klimatyzatorów typu SPLIT jak i wysokowydajne pompki do odprowadzania skroplin z urządzeń chłodniczych oraz kondensatu powstałego w wyniku pracy kotłów kondensacyjnych. Miliony sprzedanych pompek na całym świecie, i ich niezawodna praca w ciężkich warunkach, są naszym powodem do dumy i zadowolenia.
SFA posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi oraz do odprowadzania skroplin z dużych agregatów chłodniczych i lad chłodniczych, itp. Różnią się one przede wszystkim wydajnością i przepływem. Pozwala to na dobranie optymalnego rozwiązania w zależności od rodzaju kotła oraz miejsca jego instalacji.

odprowadzenie skroplin z kotlow1 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 1. Sanicondens Mini.
odprowadzenie skroplin z kotlow2 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 2. Sanicondens Plus.
odprowadzenie skroplin z kotlow3 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 3. Sanicondens Clim Mini.
odprowadzenie skroplin z kotlow4 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 4. Sanicondens Best.

Pompy Sanicondens MINI, PLUS, PRO i BEST pozwalają na bardzo proste i szybkie podłączenie do kotłów kondensacyjnych. Dzięki nim nie ma problemu z kondensatem powstającym w wyniku pracy kotła. Zdarza się, że piony kanalizacyjne oddalone są od kotła i odprowadzenie skroplin w sposób grawitacyjny nie jest możliwy.
Częstym przypadkiem jest instalacja kotła w piwnicy, a instalacja wod-kan znajduje się powyżej kotła, wówczas urządzenia z serii Sanicondens, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni. Rozwój techniki kondensacyjnej spowodował, że wielu inwestorów modernizuje swoje dotychczasowe kotłownie, instalując kotły kondensacyjne. O ile zamiana samego kotła nie jest niczym skomplikowanym, to problemy napotykamy w momencie pracy urządzenia, które generuje kondensat. Urządzenia Sanicondens rozwiązują te problemy pozwalając na przetłoczenie kondensatu cienkimi rurkami zarówno w pionie jak i poziomie do oddalonych pionów kanalizacyjnych i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie urządzeń bez kosztownych i pracochłonnych prac adaptacyjnych. Ma to ogromne znaczenie dla inwestora, gdyż w sposób prosty, tani i mało inwazyjny pozwala na modernizację istniejącej kotłowni.

reklama

odprowadzenie skroplin z kotlow5 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 5. Sanicondens Plus.

Urządzenia do odprowadzania skroplin z kotłów kondensacyjnych

Sanicondens Mini jest najmniejszym urządzeniem o mocy 35 W. Przepompowuje skropliny do wys. 2 m i na odległość do 20 m. Maksymalny przepływ 144 l/h, pojemność zbiornika 1 litry. Sanicondens Plus – to większe i mocniejsze urządzenie o mocy 60 W. Pozwala na przetłaczanie kondensatu: 4,5 m w górę i do 50 m w poziomie. Można podłączyć do niego alarm (dźwiękowy lub wizualny). Maksymalny przepływ 342 l/h, pojemność zbiornika 2 litry. Sanicondens PRO jest to urządzenie o nowej konstrukcji i ze zwiększonym zbiornikiem na kondensat do 2 litrów, parametry tłoczenia są podobne jak w przypadku PLUS, wydajność to 345 l/h. Sanicondens Best jest to pompa zaopatrzona w neutralizator skropli, moc urządzenia to 60 W. Przetłacza skropliny do 4,5 m w pionie i do 50 m w poziomie. Dzięki 4 wejściom, przystosowuje się do każdego typu instalacji. Dodatkowy kabel umożliwia dołączenie urządzenia sygnalizującego awarię (np. żarówka, syrena, dzwonek 220 V).Pompa Sanicondens Best składa się z pompy Sanicondens Plus i pojemnika neutralizującego wypełnionego granulkami. Kwaśny kondensat przechodzi przez czynnik zobojętniający (węglan wapnia i magnezu), gdzie dalej tłoczony jest z neutralnym PH. SANINEUTRAL przeznaczony jest do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych. Produkt ten służy do eliminacji kwaśnego kondensatu, przed jego odprowadzeniem do kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków. Działa na zasadzie grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące bez użycia pompy. Może być stosowane razem z pompami Sanicondens MINI, PLUS I PRO.

odprowadzenie skroplin z kotlow6 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Rys. 1. Tabela wydajności pompki Sanicondens CLIM MINI i PACK.

Ile kondensatu produkuje kocioł

Dokonując wyboru pompki ważne jest aby wziąć pod uwagę ilość kondensatu, który będzie wytwarzany przez kocioł. Teoretycznie: ze spalania 1 m³ gazu ziemnego może powstać 1,2 dm³ wody (kondensatu). W praktyce powstaje 0,8–1,0 dm³ wody. W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny o mocy 20–25 kW w wyniku skraplania powstaje przeciętnie 20–25 dm³ kondensatu w ciągu doby.

odprowadzenie skroplin z kotlow7 1024x507 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Rys. 2. Schemat budowy urządzenia Sanicondens Clim Mini.

Urządzenia do odprowadzania skroplin z klimatyzatorów typu SPLIT

SFA proponuje również trzy rodzaje produktów do współpracy z klimatyzatorami typu SPLIT służące odprowadzaniu skroplin.
Sanicondens CLIM MINI, to mała pompka o mocy 22 W. Zasilana 220–240 V/50Hz. Jest wykonana w klasie ochrony IP20. Chroni przed zawilgoceniem pomieszczenia i stosowana jest tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia skroplin grawitacyjnie lub muszą być one przetłoczone w pionie lub poziomie. Pompka przetłacza skropliny na maksymalną wysokość 6 m (przy odległości tłoczenia w poziomie = 0 m) lub 60 m w poziomie (wysokość podnoszenia = 0 m) cienką rurką elastyczną o średnicy 8 mm. Oczywiście oba te parametry są ze sobą ściśle związane, to znaczy im wyższa wysokość tłoczenia skroplin tym odległość tłoczenia w poziomie się zmniejsza. W zestawie znajduje się moduł pompowy oraz moduł sterujący. Pompka załącza się automatycznie poprzez pływak, w momencie pojawienia się skroplin z tacy ociekowej klimatyzatora. Urządzenie montowane jest wewnątrz obudowy klimatyzatora. Jego maksymalna wydajność to 15 l/h.

odprowadzenie skroplin z kotlow8 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Rys. 3. Schemat instalacji pompki Sanicondens CLIM MINI.

Sanicondens CLIM Pack to urządzenie Sanicondens Clim MINI zaopatrzone dodatkowo w listwę montażową do instalacji pompki poza klimatyzatorem. Pozwala ono na odprowadzanie skroplin w przypadku klimatyzatorów, które ze względu na swoją konstrukcję uniemożliwiają montaż pompki bezpośrednio w obudowie.
Sanicondens CLIM DECO to pompka ze zintegrowanymi modułami sterującym oraz modułem pompowym. Moc silnika 16 W. Zasilana 220–240 V/50Hz. Występuje w klasie ochrony IP24. Całość znajduje się w jednym elemencie montowanym bezpośrednio pod klimatyzatorem. Niewielkie wymiary oraz nowoczesne wzornictwo tworzą wrażenie pełnej integralności z klimatyzatorem. Jego wydajność to 12 l/h, a maksymalna odległość tłoczenia to 6 m w pionie lub 60 m w poziomie. Podobnie jak we wcześniejszych modelach parametry te są ze sobą ściśle związane.

odprowadzenie skroplin z kotlow9 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Rys. 4. Przykład montażu modułu pompowego Sanicondens CLIM MINI.

Kilka istotnych uwag montażowych

Podczas instalacji pompek do klimatyzatorów typu Sanicondens CLIM mini i CLIM PACK, składających się z dwóch modułów, należy pamiętać aby moduł załączający był zamontowany w poziomie.
odprowadzenie skroplin z kotlow10 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Magnes pływaka musi być bezwzględnie skierowany ku górze.
odprowadzenie skroplin z kotlow11 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
W celu zapewnienia prawidłowej pracy pompki instalacja musi zostać odpowietrzona. Należy usunąć powietrze z przewodu tłocznego podczas pierwszego uruchomienia.
Należy unikać sytuacji, w których długość przewodu tłocznego prowadzonego w poziomie, jest krótsza, niż długość przewodu tłocznego w dół. Taka sytuacja może doprowadzić do zapowietrzenia się przewodu tłocznego.
Brak odpowietrzenia instalacji może doprowadzić do pracy pompki na sucho i powodować jej przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie.

odprowadzenie skroplin z kotlow12 1024x583 - Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Fot. 6. Sanineutral.

Informacje dotyczące doboru pompki do klimatyzatora

Przyjmuje się, że ilość skroplin z klimatyzatora wynosi około od 0,5 do 0,8 l/h na kW chłodzenia (wartość ta może się znacznie zwiększyć w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności). Dla przykładu klimatyzator 5 kW: ilość skroplin z tego klimatyzatora będzie wynosiła od 2,5 do 5 l/h. Aby wykonać funkcjonalną instalację dostosowaną do klimatyzatora ważne jest, aby brać pod uwagę straty ciśnienia: odległość modułu sterowania od pompki, wysokość tłoczenia i odległość pozioma tłoczenia.
Wszystkie urządzenia produkowane są w fabrykach na terenie Francji, co gwarantuje najwyższą jakość potwierdzoną przez ISO 9001 AFAQ i objęte są dwuletnią gwarancją. Dodatkowym atutem jest sieć 55 punktów serwisowych, rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Więcej informacji na stronie internetowej www.sfapoland.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here