Odwrócona osmoza: czym jest i jak działa? Sposób na tanią wodę?

Tanio i ekologicznie – zastosowanie procesu odwróconej osmozy jako sposób na uzdatnianie wody z kranu tak, aby nadawała się do picia. Czym jest odwrócona osmoza i na czym polega ten proces?

odwrocona osmoza czym jest i jak dziala sposob na tania wode 1024x675 - Odwrócona osmoza: czym jest i jak działa? Sposób na tanią wodę?

W obecnych czasach wielu z nas martwi się o stan planety, ilość dostępnej, zdatnej do picia wody czy o zanieczyszczenie środowiska oraz powietrza. Przy pomocy internetu, mediów społecznościowych, a także działaczy na rzecz ekologii jesteśmy bombardowani różnymi ciekawymi pomysłami na przyczynienie się do osiągnięcia „lepszego jutra”.

Mniej plastiku = lepsze zdrowie, czystsze środowisko

Jednym ze znanych nam już sposobów na pomoc naturze jest właśnie unikanie opakowań wykonanych ze szkodliwych tworzyw sztucznych. Niebezpieczeństwo związane z plastikiem wynika z faktu, iż niesamowicie długo się rozkłada, a jego cząsteczki przenikają do gleby, naszego jedzenia i picia, a także do pokarmu i wody zwierząt.

Jak możemy ograniczać konsumpcję tego tworzywa (a tym samym wyrzucać plastik w mniejszych ilościach i pozwolić środowisku odetchnąć z ulgą)?

  • na zakupy warto zabierać własne torby, do których będziemy pakować sprawunki
  • zrezygnować z jednorazowych kubków, talerzyków, sztućców oraz słomek (dostępne są słomki bambusowe czy metalowe)
  • lunch do pracy gotować w domu i przechowywać w pudełkach wielorazowego użytku
  • zastąpić plastikowe szczoteczki do zębów produktami bambusowymi
  • zakupić dzbanek z filtrem i butelkę/bidon do wody, aby ograniczyć konsumpcję wód w plastikowych butelkach
  • i wreszcie… zamontować w domu filtr osmotyczny, mający za zadanie uzdatniać wodę z kranu tak, aby nadawała się do wypicia

Czym są i jak działają filtry osmotyczne?

Na samym początku, zanim dowiemy się czegokolwiek na temat filtrów osmotycznych, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w istocie jest osmoza. Osmoza to zjawisko występujące w warunkach naturalnych, przyrodniczych. Polega na dyfuzji rozpuszczalnika poprzez membranę półprzepuszczalną, która z kolei rozdziela dwa roztwory o innym stężeniu. „Przejście” następuje w taki sposób, iż roztwór o stężeniu niższym przepuszcza cząsteczki wody przez ową membranę do roztworu o wyższym stężeniu. Osmoza jest zjawiskiem zachodzącym spontanicznie, na przykład u roślin (zachodzi w ich korzeniach) czy zwierząt (jelita). Główny cel występowania zjawiska osmozy stanowi dążenie do wyrównania stężeń po obu stronach błony półprzepuszczalnej. 

Na czym, w takim razie, polegać będzie proces odwróconej osmozy?

W tym przypadku również używane są membrany osmotyczne, jednakże między występującą naturalnie i spontanicznie w przyrodzie osmozą a osmozą odwróconą istnieje istotna różnica. Mianowicie, aby taki proces mógł zajść, należy wywrzeć odpowiedni nacisk na roztwór o większym stężeniu substancji rozpuszczonej. Pozwala to „przepchnąć” czysty rozpuszczalnik (w tym przypadku jest nim woda) przez błonę półprzepuszczalną do roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej.

Jaki jest efekt procesu odwróconej osmozy?

W taki sposób po jednej stronie uzyskujemy czystą, pozbawioną zanieczyszczeń wodę, która całkowicie zdatna jest do spożycia. Proces odwrotnej osmozy bowiem pozwala przefiltrować nie tylko nierozpuszczalne cząsteczki czy zawiesiny występujące w wodzie bieżącej, ale również bytujące w niej wirusy, bakterie oraz związki chemiczne szkodliwe dla organizmów żywych. 

Czy możemy pić przefiltrowaną w procesie odwróconej osmozy wodę bez jakichkolwiek ograniczeń?

Niestety nie, ponieważ uzyskana w owym procesie woda pozbawiona jest potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania minerałów (takich, jak sód, potas, magnez czy wapń). Oczywiście, możemy spożywać ją od czasu do czasu, lecz jeżeli chcielibyśmy, aby stanowiła nasze główne źródło nawadniania się, powinniśmy zakupić mieszanki minerałów. Dosypuje się je do takiej wody i w taki sposób można uzyskać wodę mineralną, która zaspokoi w pełni potrzeby naszego organizmu. Drugim sposobem, aby uniknąć problemów zdrowotnych, związanych z demineralizacją organizmu jest zakupienie specjalnych filtrów zawierających w swoim składzie mineralizatory bądź wkładów rewitalizujących.

Woda uzyskana w procesie odwrotnej osmozy nadaje się jednak nie tylko do picia. Posiada ona także wachlarz innych zastosowań, już odbiegających od poruszonej wcześniej tematyki ekologicznej, związanej ze środowiskiem.

Dobra informacja dla alergików

Przefiltrowana w procesie odwrotnej osmozy woda będzie stanowiła wspaniałe rozwiązanie do kąpieli dla alergików, niemowląt czy osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Nie posiada bowiem alergenów oraz drażniących naskórek substancji.

Odwrócona osmoza przydatna przy pracach domowych, w kuchni, w pielęgnacji 

Dzięki temu, iż przefiltrowana w procesie woda nie posiada związków mineralnych, może być używana podczas prasowania (jako woda wlewana do żelazka) oraz do gotowania wody na gorące napoje w czajniku czy podczas robienia kawy w ekspresie. Zapobiegnie osadzaniu się w sprzętach osadów mineralnych oraz tworzeniu się kamienia. Pozbawiona minerałów woda przyda się również do mrożenia (np. kostki lodu do zimnych napoi). Taka woda również świetnie sprawdzi się do mycia skóry twarzy, ponieważ jest dla niej bardzo delikatna.

Koszt zakupienia filtra osmotycznego, długość jego przydatności

Ceny filtrów osmotycznych są przeróżne, wahają się w zależności czy zostały wzbogacone o dodatkowe wyposażenie takie, jak np. mineralizatory czy wkłady rewitalizujące, a także, ile stopni filtracji wody posiadają itd. Jeżeli chodzi o czas trwałości takiego filtra, to możemy być pewni, że dobrze działać będzie on na pewno trzy lata. Im dłużej posiadamy filtr, tym bardziej zwiększają się pory w membranie i zaczyna ona przepuszczać coraz więcej związków chemicznych.

Źródła: zardnyfnansowo.pl, wikipedia.org, ciekawe.org

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTop 4 najlepsze okna pcv – Sprawdź ranking okien pcv 2019
Następny artykułPompa na miarę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here