Firma RUG RIELLO URZĄDZENIA GRZEWCZE S.A. specjalizująca się w produkcji kotłów gazowych marki BERETTA jest jednocześnie jedynym w Polsce dystrybutorem armatury grzewczo-sanitarnej marki GIACOMINI. Gwałtowny rozwój technologii niskotemperaturowej m.in. z wykorzystaniem kotłów kondensacyjnych sprawił, że zainteresowanie systemami ogrzewania podłogowego wciąż rośnie. Trudno obecnie znaleźć nowo powstały budynek, który choćby częściowo nie byłby ogrzewany przez układ podłogowy (szczególnie w łazienkach, kuchniach).
Komfortowo i oszczędnie
Dzięki bardzo korzystnemu rozkładowi temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu możliwe jest jej obniżenie przy zachowaniu identycznego komfortu termicznego, jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Związane jest to z odmiennym sposobem przekazywania energii. W grzejnikach zachodzi głównie proces konwekcji (ruch powietrza), natomiast w ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia z promieniowaniem. Dzięki temu w budynku możemy obniżyć temperaturę o kilka stopni Celsjusza, co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Dodatkowo wykorzystując źródło niskotemperaturowe, np. kocioł kondensacyjny oszczędności sięgają nawet 25%.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}
REKLAMA
Pewna instalacja
Do ogrzewania podłogowego wykorzystujemy zarówno rury z tworzyw sztucznych, jak i miedzi, pamiętając przy tym, aby te pierwsze były wykonane z barierą antydyfuzyjną, która zapobiega przedostawaniu się powietrza do instalacji. Do dyspozycji instalatora firma GIACOMINI przygotowała rury wielowarstwowe typu: PE-RT/AL/PERT oraz PE-X/AL/PE-X także rurę PE-RT i rurę polibutylenową. Dwie ostatnie (bez wkładki aluminiowej) w czasie montażu wykazują wysoką elastyczność. Do każdego rodzaju rury dostępny jest szereg złączek zaciskowych. Ważną ich zaletą jest zastosowanie uszczelek wykonanych z Vitonu, który daje dużą odporność na wysokie temperatury, oleje mineralne, ciecze syntetyczno-hydrauliczne oraz większość materiałów organicznych i chemicznych, w tym również glikolu.
1. Powłoka wewnętrzna Polietylen sieciowany PEX-b.
2. Aluminium. Taśma aluminiowa jest zawijana na wewnętrzną powłokę, a następnie następuje spawanie laserowa czoła taśmy
3. Powłoka zewnętrzna. Polietylen sieciowany PEX-b
4. Spoiwo. Używane w celu ścisłego połączenia powłoki PEX-b z powłoką aluminiową.
Walczmy z przesądami
Niestety nie zawsze fachowo wykonana instalacja ogrzewania podłogowego jest przyczyną powstania opinii, z którymi nie można się zgodzić. Jedną z nich jest pogląd, iż „podłogówka” powoduje zwiększenie cyrkulacji kurzu. Przypomnę, że to właśnie w systemie grzejnikowym następuje cyrkulacja powietrza wraz z kurzem, a w systemie ogrzewania podłogowego ruch powietrza związany z temperaturą podłogi jest ograniczony do minimum. Czasem zdarza się, że instalator wykona instalację bez możliwości jej regulacji na belkach rozdzielacza, co sprawia, że klienci mówią o „zbyt gorącej” lub „zbyt zimnej” podłodze. Ciepła powierzchnia podłogi (powyżej 30°C) w danym pomieszczeniu świadczy o zbyt szybkim przepływie czynnika grzewczego w danej pętli, natomiast występowanie niskiej temperatury podłogi w innym pomieszczeniu dowodzi o zbyt wolnym przepływie wody w pętli. Źle wyregulowany system ogrzewania podłogowego (a właściwie brak możliwości odpowiedniej regulacji) powoduje, że rzadko klienci wybierają w 100% ten sposób ogrzewania, a przecież na rynku dostępne są kompleksowe rozwiązania instalacyjne firmy Giacomini oparte tylko i wyłącznie na systemie ogrzewania płaszczyznowego (rys. 2). Stosując odpowiedniej długości pętle (max 100 m) oraz montując rozdzielacze z przepływomierzami umożliwiającymi dokładną regulację ogrzewanie podłogowe działa bez zarzutu, generując przy tym wysokie oszczędności w czasie sezonu grzewczego.
Zimą grzeje, latem chłodzi
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania systemu podłogowego do chłodzenia w okresie letnim, co znacznie podnosi komfort użytkowania budynku i jednocześnie zmniejsza koszty eksploatacyjne poprzez wyeliminowanie pojedynczych urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach.
Marcin Jóskowski
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.