Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

NEXT Heat NIBCO to nowoczesny system mający szerokie zastosowanie w instalacjach grzewczych oraz wody pitnej i użytkowej. W skład systemu wchodzą rury wielowarstwowe PE-RT/Al/PE-RT, złączki zaprasowywane, a także akcesoria do montażu.

Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

Rury

Podstawą systemu NEXT Heat NIBCO jest rura wielowarstwowa PE-RT/Al/PE-RT. Składa się ona z pięciu warstw.
Tworzywem zastosowanym na warstwy wewnętrzną i zewnętrzną jest polietylen o podwyższonej wytrzymałości temperaturowej PE-RT. Jego unikalna struktura molekularna zapewnia znakomite charakterystyki starzeniowe, a co za tym idzie wytrzymałość w wysokich temperaturach bez konieczności sieciowania polietylenu (jak to było w przypadku PEX-u). Rury wykonane z tego materiału spełniają wszelkie normy europejskie, i nie tylko, dotyczące kontaktu rur z wodą pitną. Dodatkowo PERT w rurach wielowarstwowych zabezpiecza aluminium przed korozją.

Tabela 1 Przeznaczenie oraz parametry pracy rur PE-RT/AI/PE-RT NEXT Heat wg. klas zastosowania
Rodzaj instalacji Max. ciśnienie pracy
Prob (bar)
Temperatura pracy
trob (°C)
Czas pracy
trob (lata)
Temperatura max
trob (°C)
Czas pracy
trob(lata)
Dopuszczalna temp awarii
ta(°C)
Dopuszczalny czas pracy
ta(h)
Instalacja zimnej wody 10 20 50        
Instalacja ciepłej wody użytkowej (klasa zastosowania 2) 10 70 49 80 1 95 100
Instalacja c.o. podłogowego (klasa zastosowania 4) 6 20
40
60
2,5
plus
20
plus
25
70 2,5 100 100
Instalacja c.o. grzejnikowego (klasa zastosowania 5) 6 20
40
80
14
plus
25
plus
10
90 1 100 100
Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

Doskonałe własności wytrzymałościowe PE-RT-u powodują, że z powodzeniem można go stosować we wszystkich klasach zastosowań wg ISO 10508 – instalacje ciepłej wody, zimnej wody, c.o. grzejnikowe i podłogowe (tabela 1).
Środkowa warstwa wykonana z aluminium zgrzewanego ultradźwiękowo na zakładkę (przez co uzyskuje się szczelną wzdłużną spoinę) zapewnia antydyfuzyjność (szczelność tlenową), zmniejsza liniową rozszerzalność cieplną rury, zwiększa odporność rury na uszkodzenia mechaniczne, a także ułatwia zginanie i układanie rury (rura z płaszczem aluminiowym zachowuje nadany jej kształt i nie wymaga podgrzewania do zgięcia). Rura w kolorze białym PE-RT/Al/PE-RT NEXT Heat produkowana jest w następujących średnicach:
16 x 2,0 mm; 20 x 2,0 mm; 25 x 2,5 mm; 32 x 3,0 mm. Rury są znakowane logo firmy, normą wg której są wykonywane, kodem, oznaczeniem rodzaju tworzywa, maksymalnymi wartościami temperatury i ciśnienia oraz średnicą. Dodatkowo przed logo firmy umieszczona jest zakodowana data produkcji i linia produkcyjna. Rury znakowane są na całej długości co 1 metr.

REKLAMA


Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

Dzięki Europejskiej Aprobacie Technicznej ETA 09/0045 (udzielonej przez Instytut Certyfikacyjny Kiwa N.V. z Holandii), rury NIBCO PE-RT/Al/PE-RT NEXT Heat oznakowane są również znakiem CE. Fakt ten nie tylko pozwala na sprzedaż rur NIBCO z PERT/Al/PERT we wszystkich krajach Unii Europejskiej bez dokonywania badań certyfikacyjnych ale, co ważniejsze, świadczy o wysokiej jakości tych rur (udzielenie Europejskiej Aprobaty Technicznej przez Kiwa N.V na rury z tworzyw sztucznych jest możliwe tylko w przypadku pomyślnego zakończenia długotrwałych badań technicznych produktu).

Podstawowe parametry techniczne rur PE-RT/Al/PE-RT NEXT Heat NIBCO przedstawia tabela 2

Tabela 2 Parametry techniczne rur PE-RT/AI/PE-RT NEXT Heat
Rozmiar rur mm 16 x 2 20 x 2,0 25 x 2,5 32 x 3
Średnica wewnętrzna mm 12 16 20 26
Materiał PE-RT/AI/PE-RT
Klasa palności B2 wg. DIN 4102*
Długość rury w zwojach m 200/500 100 50 25
Długość rury w sztangach m 5 5 5 5
Masa rury kg/m 0,105 0,148 0,215 0,323
Pojemność wody l/m 0,113 0,200 0,314 0,531
Masa rury (wypełnionej wodą) kg/m 0,218 0,348 0,529 0,854
Gładkość wewn. powierzchni mm 0,0004
Przewodność cieplna W/m x K 0,4
Wydłużalność termiczna mm/m x K 0,025
Max. temperatura pracy ºC 95
Max. ciśnienie pracy (przy 70ºC) bar 10
Min. promień gięcia (ręcznie) mm 5 x d 5 x d 5 x d
Min. promień gięcia przy użyciu sprężyn mm 4 x d 4 x d 4 x d
* Dotyczy materiału rury. ETA nie obejmuje badań palności.

Złączki

Do połączeń odcinków rur w systemie NEXT Heat stosowane są połączenia zaprasowywane.
W zakresie średnic rur Ø 16-32 mm proponowane są dwa rodzaje złączek:

Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

z dwoma O-ringami – wykonane z prasowanego niklowanego mosiądzu. W ich skład wchodzą: tuleja zaciskowa ze stali nierdzewnej, podwójny O-ring uszczelniający z EPDM oraz przekładka dielektryczna z PE. Do wykonania prawidłowego połączenia tymi złączkami należy używać szczęk zaciskowych typu U.

 
Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

z trzema O-ringami – uniwersalne – wykonane z ocynkowanego mosiądzu. W ich skład wchodzą: tuleja zaciskowa ze stali nierdzewnej, potrójny O-ring uszczelniający z EPDM oraz przekładka dielektryczna z PE. Do wykonania prawidłowego połączenia tymi złączkami można zamiennie stosować szczęki typu TH, typu U lub typu H.

W obu rodzajach złączek zastosowano przekładkę dielektryczną. Jej zadaniem jest oddzielanie dwóch materiałów – aluminium (płaszcz aluminiowy w rurze) oraz mosiądzu (z którego wykonana jest złączka). Dzięki temu zapobiega się powstaniu korozji elektrochemicznej, która mogłaby zniszczyć płaszcz aluminiowy, a w związku z tym ochronę antydyfuzyjną rury.

Ogrzewanie podłogowe i nie tylko. System PE-RT/AL/PE-RT NEXT – Heat NIBCO

System NEXT Heat NIBCO doskonale sprawdza się w instalacjach ogrzewania podłogowego dzięki wysokiej jakości elementów, a także czystości i szybkości pracy (łączenie techniką zaprasowywania, bez konieczności skomplikowanego zgrzewania, gwintowania czy lutowania). System NEXT Heat to nie tylko ogrzewanie podłogowe. Może on być stosowany jako kompletny system całej instalacji sanitarnej od podłączenia orurowania domu i piwnicy, poprzez piony główne i rozdzielcze, do miejsc poboru wody. Instalacja jest możliwa w każdym rodzaju pomieszczenia, np. w budynkach użytkowych i użyteczności publicznej, w budynkach mieszkalnych czy łaźniach publicznych. System NIBCO NEXT Heat doskonale nadaje się do instalacji wody pitnej, zarówno zimnej jak i ciepłej oraz instalacji centralnego ogrzewania grzejnikowego. Rury PE-RT/Al/PE-RT NEXT Heat dopuszczono do stosowania w instalacjach wody deszczowej kładzionych oddzielnie od instalacji wody pitnej wewnątrz budynków, a także w instalacjach sprężonego powietrza (z wejściowym filtrem olejowym).
Dopuszczone jest również transportowanie innych niż woda płynów, należy jednak każdorazowo uzgodnić z producentem, czy dana substancja może być przesyłana za pomocą systemu NIBCO NEXT Heat.

EXTREME Sp.z o.o. Kraków
www.convector.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *