Nie ma lepszego sposobu doświetlenia poddasza użytkowego niż okno dachowe. Wiedzą o tym inwestorzy prywatni, którzy chętnie sięgają po tę formę przeszklenia w swoich domach. Jeśli stoisz przed zakupem okien dachowych do swojej inwestycji, zapoznaj się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Przed Tobą krótka charakterystyka rodzajów okien dachowych, a także garść wskazówek, które mogą przydać się w czasie ich montażu. Miłej lektury!
Wielkość i usytuowanie okien połaciowych
Przed zakupem i montażem okien dachowych trzeba rozważyć ich lokalizację na połaci dachu. Rozmieszczenie przeszkleń powinien zawierać projekt architektoniczny, dzięki któremu zachowana zostanie nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność budynku. Optymalnym rozwiązaniem jest grupowanie okien dachowych i umieszczanie ich na różnej wysokości dachu. Można również zdecydować się na rozmieszczenie pojedynczych okien w równych od siebie odstępach. Wszystko zależy od planu architektonicznego budynku, wielkości poddasza, rozkładu pomieszczeń i potrzeb domowników.
Okna dachowe – co trzeba wiedzieć przed montażem?
Sam montaż okien dachowych powinien zostać zrealizowany w czasie krycia połaci dachowej. Wówczas łatwiej o zniwelowanie ewentualnych nieszczelności. Instalacja okien połaciowych jest uzależniona od ich liczby. Zazwyczaj nie trwa jednak dłużej niż kilka godzin. Wybór okien dachowych pod względem ich wielkości powinien być uzależniony od głównie kąta nachylenia dachu. Generalnie im mniejszy kąt, tym okno może być dłuższe. Dolna krawędź ramy okiennej powinna znajdować się na wysokości około 1 metra, górna natomiast – w odległości 2 metrów od podłogi. W przypadku montażu okien połaciowych mogą przydać się mosty robocze. Rusztowanie – postaw na bezpieczeństwo. Zobacz!
REKLAMA
Okna obrotowe
Okna dachowe, określane też jako połaciowe, dzieli się na różne rodzaje z uwagi na sposób ich otwierania. Okna obrotowe to często spotykany typ na poddaszach. W sytuacji gdy okno znajduje się nisko, jego rączka znajduje się na górnej krawędzi ramy. Natomiast gdy okno jest wysoko ze względów użytkowych umieszcza się ją na dolnej krawędzi. Okno otwiera się względem osi znajdującej się w jego środkowej części. Okno obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, daje użytkownikowi możliwość obrócenia go o 180°, co pozwala czyścić szybę z obu stron.
Okna uchylne
Okna uchylne charakteryzują się tym, że ich górna krawędź stanowi punkt odniesienia dla osi otwarcia i obrotu okna. Pozwala to zapobiegać otwieraniu się skrzydła do środka. Zamocowane siłowniki uniemożliwiają niekontrolowane zatrzaśnięcie się okna. Ze względów praktycznych, związanych z myciem zewnętrznej szyby, tego rodzaju okna połaciowe warto planować i montować w pewnym zgrupowaniu. Rolety na okna dachowe bywają bardzo pomocne w kontrolowaniu ilości promieni słonecznych, wpadających do wnętrza.
Okna uchylno-obrotowe
Nowoczesne okna uchylno-obrotowe stanowią połączenie zalet płynących z okien uchylnych i obrotowych. Dają możliwość uchylenia skrzydła o 45°, co daje możliwość lepszego przewietrzenia pomieszczenia. W dobrze przemyślanych modelach funkcja uchylna jest odseparowana od obrotowej, dzięki czemu użytkownik ma pewność co do stabilności skrzydła w czasie jego otwierania. Komfortowe użytkowanie zapewnia, umieszczona w dolnej części skrzydła, klamka. Tego rodzaju okna dachowe można bez problemu umyć zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej – głównie za sprawą zasuwki blokującej obrót. Opcja mikrouchylenia sprawdza się szczególnie zimą lub podczas opadów deszczu.
Okna uchylno-przesuwne
Zakres, w jakim skrzydło się porusza, dotyczy funkcji uchylania (w zakresie do 30°) lub otwierania (w zakresie do 60°). Jego cechą charakterystyczną jest brak wchodzenia skrzydła do wnętrza domu, a także możliwość bezproblemowego stania przy oknie i wyglądania przez nie.
Okno wysokoosiowe
Konstrukcja opierająca się o siłowniki teleskopowe umożliwia otwieranie skrzydła bez konieczności jego wchodzenia do wnętrza pomieszczenia. Funkcja obrotu odbywa się poza pokojem. Przez okno można swobodnie spoglądać na zewnątrz, stojąc przy nim w pozycji wyprostowanej.
Okna wyłazowe – niezbędnik dla dekarza i kominiarza
Pełnią dwie funkcje – z jednej strony wpuszczają do wnętrza światło, z drugiej zaś umożliwiają wyjście na dach, na przykład w celach konserwatorskich. Są zbudowane w taki sposób, aby skrzydło mogło otworzyć się na szerokość 90 stopni i umożliwić swobodne przejście na zewnątrz. W tego typu oknach spotyka się blokadę ograniczającą problem niekontrolowanego zamknięcia się wyłazu dachowego.
Okna kolankowe – przedłużone pole widzenia
Okno kolankowe stanowi swego rodzaju przedłużenie okna dachowego. Jest montowane bezpośrednio w ścianie, w pozycji pionowej. Ma za zadanie zwiększyć zakres widoczności domowników, a także wpuścić do wnętrza więcej światła dziennego. Okna kolankowe zespala się z oknem dachowym przy pomocy przeznaczonego do tego modułu. Na rynku spotyka się warianty bez możliwości otwarcia, ale też wersje obrotowe, uchylne czy rozwierne.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.