Optymalna wentylacja z odzyskiem ciepła

Firma DOSPEL wprowadziła do oferty nową centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła OPTIMAL. Zadaniem systemu jest odprowadzanie zużytego powietrza i doprowadzanie świeżego, z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej.

Centrala wentylacyjna OPTIMAL firmy DOSPEL, fot. DOSPELCentrala wentylacyjna OPTIMAL firmy DOSPEL,
fot. DOSPEL

Każdy z nas większość życia spędza w zamkniętych budynkach – biurze, szkole oraz domu. Dlatego tak istotna jest dbałość o świeże powietrze, pozbawione kurzu, brudu i cząstek organicznych. Wyspecjalizowane systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne służą dostarczaniu powietrza, które korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Przykładem takiego rozwiązania jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wprowadzona w ostatnim czasie na rynek przez firmę DOSPEL.

Oczyszczone powietrze i odzyskane ciepło

Centrala OPTIMAL służy sprawnej wymianie powietrza w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Urządzenie wymusza w sposób mechaniczny obieg powietrza podczas wentylacji pomieszczeń. Drugim istotnym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Dodatkowo, urządzenie filrtuje powietrze nawiewane do pomieszczeń. System zapewnia tym samym zdrowe i komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniach. Co więcej, dzięki odzyskiwaniu ciepła, istotnie zmniejszają się koszty ogrzewania budynku. Dobre parametry wydajności urządzenia sprawiają, wpływają na jego szerokie zastosowanie.

REKLAMA


Optymalna technologia

Centrala została wyposażona w sterownik z kalendarzem tygodniowym, dostarczanego z przewodem połączeniowym o długości 20 m zakończonym wtykami typu RJ11. Jego podłączenie polega na umieszczeniu wtyków przewodu odpowiednio do gniazda sterownika i centrali. Docelowo umieszcza się go na ścianie. Warto jednak przewidzieć sposób prowadzenia przewodu od centrali do sterownika jeszcze przed montażem. Mechanizm pozwala zaprogramować intensywności działania wentylacji oraz poziomu nawiewu.

Warto zauważyć, że centrala wentylacyjna OPTIMAL należy do rozwiązań cichych, w związku z czym nie jest uciążliwa dla osób przebywających w danym pomieszczeniu. Urządzenie posiada wymienny moduł automatyki, także w przypadku napraw serwisowych może być w całości demontowany. Średnice zewnętrznych króćców są dostosowane do standardowych kanałów wentylacyjnych Termoflex o średnicy 200 mm. Montując system w miejscach, w których temperatura może przekroczyć dolną 12 °C lub górną 32 °C granicę, zaleca się wykonanie dodatkowego ocieplenia kanałów wentylacyjnych za pomocą wełny mineralnej o grubości minimalnej 30 mm.

Centralę należy montować w pomieszczeniach zadaszonych, podpiwniczonych i suchych takich jak np.: poddasze, piwnica czy pomieszczenie gospodarcze. Przy montażu należy pamiętać o umożliwieniu wykonania zasyfonowania i swodobnego odpływu kondensatu z wanny. Centrala nie wymaga szczególnych zabiegów konserwujących w trakcie użytkowania. Raz na trzy miesiące należy wymienić filtry powietrza. W początkowej fazie użytkowania centrali, producent zaleca comiesięczną kontrolę filtrów celem określenia optymalnego okresu ich wymiany.

Dodatkowa cechą centrali DOSPEL jest przystosowanie do współpracy z czujnikiem tlenku węgla. Mechanizm generuje sygnał alarmowy w przypadku wykrycia jego nadmiernego stężenia.

Przykładowa wycena:

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła OPTIMAL 400 firmy DOSPEL – cena netto 3 960 zł

Dane techniczne centrali wentylacyjnej OPTIMAL firmy DOSPEL
Nazwa parametru OPTIMAL 400/400 bypass OPTIMAL 600/600 bypass
Wymiary (DxWxSZ) 838mm x 631mm x 583 mm 838mm x 631mm x 583 mm
Średnica przyłączy wentylacyjnych 200 mm 200 mm
Wydatek powietrza (100 Pa) 400m3/h 600m3/h
Spręż dyspozycyjny 0-343 Pa 0-450 Pa
Pobór mocy max. 150 W max.250 W
Sprawność odzysku ciepła do 95% do 95%
Napięcie zasilania 230 VAC/50 Hz 230 VAC/50 Hz
Prędkość obrotowa silnika 1400 obr/min. 1650 obr/min
Typ łożyska silnika toczne toczne
Ciśnienie akustyczne do 52 dB(A)/1m do 53 dB(A)/1m
Klasa izolacji I I
Stopień ochrony IP 40 IP 40
Waga 53,5 kg 53,5 kg
«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *