Oto główne czynniki, które wpływają na cenę okien!

Jeśli planujesz wymianę starych okien w domu albo właśnie chcesz zainwestować w okna do nowej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na ich cennik. Okna będą miały inne ceny w zależności od tego, z jakiego są one materiału, w jakim są kolorze i jakiej wielkości. Koszt okien bardzo różni się od siebie, dlatego należałoby doprecyzować, co wpływa na ich cenę. Dowiedz się, ile kosztują okna oraz sprawdź główne czynniki, które decydują o ich ostatecznej cenie.

oto glowne czynniki ktore wplywaja na cene okien - Oto główne czynniki, które wpływają na cenę okien!

Okna – cennik jest uzależniony od materiału

Nie od dziś wiadomo, że cena okna zależna jest m.in. od materiału, z którego to okno powstało. Zdecydowanie najwięcej należy zapłacić za okna aluminiowe, które są obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie. Trochę mniej kosztują okna drewniane – jednak tutaj o cenie decyduje drewno, z którego wyprodukowana zostanie rama okienna (np. sosna jest tania, ale modrzew dużo droższy). Ceny okien plastikowych na tle wszystkich materiałów wypadają najkorzystniej – są bowiem najtańsze i łatwo dostępne. Tworzywo, z którego produkuje się okna, ma zatem kluczowe znaczenie w ich ostatecznej wycenie.

Dlaczego materiał ma tak duże znaczenie w poprawnym szacowaniu cen okien? Otóż wynika to przede wszystkim z dostępności materiałów, a także konieczności ich obróbki. Zarówno drewno, jak i aluminium wymaga specjalnego zaplecza i zaawansowanej obróbki materiału, z kolei plastik wymaga tej pracy znacznie mniej. Nie zapominaj jednak o tym, że plastikowe okno wcale nie musi być gorsze od np. aluminiowego. O jakości okna decydują bowiem poszczególne parametry, które nie zawsze musi spełniać okno z najdroższego materiału – zwłaszcza źle zamontowane. Cennik okien z drewna, plastiku czy aluminium sprawdzić możesz na stronie KB.pl – https://kb.pl/porady/cennik-pomp-ciepla-porownanie-producentow-i-technologii/.

Kolor, wielkość i konstrukcja – cennik okien

Zastanawiasz się, co jeszcze wpływa na cenę okna? Cennik zróżnicowany jest również w przypadku kolorów okien. Jeśli decydujesz się na okna aluminiowe, ramy możesz pomalować w zasadzie na dowolny kolor bądź pokryć je drewnopodobną okleiną. Kolor okien dobrać można jednak nie tylko pod zewnętrzną elewację nieruchomości, ale też wnętrze domu. Możesz mieć więc ramy okienne pomalowane zarówno z jednej, jak i z obu stron. Najtaniej wypadają białe, a więc standardowe profile, z kolei droższa będzie np. okleina imitująca drewno.

Ceny okien plastikowych czy też drewnianych różnią się także pod względem wielkości i kształtu. Najtańsze są okna tradycyjne, a więc kwadratowe lub prostokątne. Droższe będą z kolei te o niestandardowym kształcie (np. okna okrągłe). Cena okna zależy również od stopnia zaawansowania konstrukcji, a więc rozwiązań i technologii, która zostanie zastosowana w konkretnym produkcie. Okno z większą ilością szyb albo komór będzie droższe niż tradycyjne – jednak na pewno bardziej komfortowe i dopasowane do szczególnych potrzeb domowników.

Otwieranie i rodzaj szyb – koszt okien

Cennik okien zależy również od sposobu ich otwierania. Okno można wybrać rozwieralne lub rozwieralno-uchylne, zatem należy dobrze przemyśleć, w jaki sposób domownicy będą korzystać z okien na co dzień. Niektóre okna (np. balkonowe) mogą potrzebować ruchomego słupka, a w przypadku innych wystarczy tylko jedno otwierające się skrzydło bądź przesuwna szyba. Przemyśl aranżację pomieszczenia, w którym znaleźć mają się okna, ponieważ nie każdy pomysł może okazać się trafny. Najgorzej, kiedy okazuje się, że np. na duże rozwieralne okno zabraknie miejsca.

Wybierając okna, koniecznie powinno się też zdecydować o pakiecie szybowym, a więc o oknach dwu lub trzyszybowych. Każda szyba może posiadać swoje specjalne właściwości, m.in. zabezpieczenie antywłamaniowe, a także ulepszoną izolację akustyczną i cieplną oraz ochronę przed wiatrem. Wszystkie tego rodzaju dodatkowe elementy będą jednak wpływały na ostateczną kwotę. Nie zapominaj o tym, że okna lepszej jakości może i będą droższe, jednak przyczynią się do mniejszych rachunków za ogrzewanie domu, a także zwiększą komfort korzystania z nich.

Ile kosztują okna? Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę

Szacując końcową cenę za okna, należy wziąć pod uwagę również wyposażenie okien jak np. hamulec okienny, zatrzask balkonowy czy sterowanie uchylną klamką okna. Warto, aby okna miały możliwość „rozszczelnienia”, które przyczyni się do efektywnego wentylowania wnętrza domu. W przypadku małych dzieci warto rozejrzeć się z kolei za oknami, które będą wyposażone w okucia ze specjalnymi klamkami – dzięki temu dziecko nie otworzy okna i będzie bezpieczne. Na cenę okien wpływa również obecność nawiewników, które montowane są na górze okna. Poprawiają one cyrkulację powietrza w pokoju, gdzie mieści się okno, więc jest to opcja warta rozważenia. Ostatnim elementem, który wpłynie na koszt zakupu okien, będzie również ich montaż. Nie zapominaj, że nawet najlepsze jakościowo okno w momencie, gdy zostanie źle zamontowane, nie będzie spełniało wszystkich swoich funkcji. Właśnie dlatego zdecyduj się na skorzystanie z usługi wyłącznie sprawdzonej i renomowanej firmy, która zajmuje się montażem okien. To bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki profesjonalnemu montażowi możliwe będzie efektywne korzystanie z okien.

Artykuł Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDobry filtr do wody – jaki wybrać?
Następny artykułPOWIETRZNE POMPY CIEPŁA – pytania o innowacje (cz. 2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here