Perfekcyjne grzanie – grzejniki stalowe PERFEKT

Grzejniki stalowe współpracujące z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi to jedna z najpopularniejszych form ogrzewania pomieszczeń. Mimo, że oferta rynkowa tych urządzeń jest bardzo bogata warto zwrócić uwagę na ich jakość i nie kierować się wyłącznie ceną. Rodzimi producenci, tacy jak np. Perfexim oferują produkty gwarantujące niezawodność oraz łatwe w montażu i estetyczne.

Fot. 1. Grzejnik stalowy PERFEKT higieniczny, kompaktowy z podłączeniem bocznym TYP CFot. 1. Grzejnik stalowy PERFEKT higieniczny, kompaktowy z podłączeniem bocznym TYP C

Współpraca z instalacją grzewczą

Zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej doskonale sprawdzają się grzejniki stalowe płytowe PERFEKT. Dedykowane są one do niskotemperaturowych instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego zabezpieczonych naczyniami wzbiorczymi przeponowymi zgodnie z wymaganiami normy PN-B- 02414/1999. Mogą być stosowane także w instalacjach systemu otwartego. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać aby woda oraz stykające się z wodą materiały były zgodne z wymaganiami normy PNC-04607/1993. Źródłem ciepła dla instalacji powinien być wymiennikowy węzeł cieplny, kotłownia lokalna lub kocioł indywidualny. Grzejniki te nie mogą jednak być stosowane w instalacjach połączonych z wysokotemperaturową siecią cieplną.

Podłączenie boczne czy dolne?

Fot. 2. Grzejnik stalowy PERFEKT uniwersalny z wkładką zaworową TYP VFot. 2. Grzejnik stalowy PERFEKT uniwersalny z wkładką zaworową TYP V

Sposób podłączenia grzejnika do instalacji uwarunkowany jest nie tylko estetyką ale również sposobem prowadzenia całej instalacji. Stosowanie podłączenia bocznego (TYP C) wymusza zasilanie grzejników z pionów grzewczych. Natomiast podłączenie dolne (TYP V) wykorzystywane jest w instalacjach, gdzie przewody zostały poprowadzone w podłodze lub za listwami przyściennymi. Ta wersja fabrycznie jest wyposażona we wkładkę zaworową Danfoss typu RA-N 013G7390. Podłączenie od dołu grzejnika umieszczane jest bliżej prawej lub lewej krawędzi grzejnika, a jego budowa umożliwia obracanie (z wyjątkiem typu 10 i 11), czyli zmianę strony podłączenia. W ofercie znajdują się także grzejniki z podłączeniem bocznym TYP 555 (remontowy). Są one przeznaczone do instalacji „starego typu”, gdzie rozstaw przyłączy wynosi 500 mm.

REKLAMA


A na dodatek akcesoria

Dla każdego instalatora liczy się czas montażu urządzeń i pewność zastosowanych rozwiązań. Dlatego tak ważne jest stosowanie oryginalnych systemowych akcesoriów. Do grzejników płytowych PERFEKT producent oferuje głowice termostatyczne przystosowane do maksymalnej temperatury roboczej 120°C, o zakresie nastaw, w zależności od modelu, od 0 do 2 lub 30°C. Głowice posiadają zabezpieczenie przed zamarzaniem na poziomie °C.

Fot. 3. Głowica cieczowa termostatyczna z przyłączem RA-NFot. 3. Głowica cieczowa termostatyczna z przyłączem RA-N

Nowością w ofercie Perfexim są zawory samouszczelniające. Nie wymagają one dodatkowego uszczelnienia. Zastosowana uszczelka kształtowa pozwala uszczelnić połączenie bez używania dodatkowego szczeliwa, co daje Instalatorowi oszczędność czasu. Połączenie powstaje bezpośrednio poprzez wkręcenie gwintu zewnętrznego w wewnętrzny. Dodatkowy plus takiego połączenia to estetyczny wygląd – żadne szczeliwo nie wystaje na zewnątrz, nie ma również konieczności używania past uszczelniających – dzięki temu takie połączenie jest solidne i czyste. Zawory grzejnikowe tego typu można przezbroić z zaworu regulacyjnego na odcinający. Jego budowa zapewnia kilkustopniowe zabezpieczenie przed przeciekami na grzybku i trzpieniu. Tego zaworu nie sposób uszkodzić ponieważ posiada blokadę grzybka przed nieumyślnym wykręceniem. Łatwość rozkręcenia zaworu daje możliwość szybkiej wymiany pierścieni uszczelniających po ich wyeksploatowaniu.

Dodatkowo sprawność montażu grzejnika zapewnią konsole wolnostojące do grzejników o wysokości od 300 do 600 mm oraz konsole do zawieszenia grzejników o wysokościach od 300 do 900 mm. Równie przydatne okażą się komplety montażowe na które składają się dwa zestawy uchwytów, dystansów, śrub i kołków

Małgorzata Kasper
Perfexim

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *