Pistolety dozujące do klejów i mas uszczelniających. Zastosowanie i rodzaje

W warunkach przemysłowych stosowane są substancje chemiczne wymagające starannej aplikacji – np. mocne kleje wiążące szkło lub silikonowe masy uszczelniające. Pistolety dozujące to wygodne narzędzia przeznaczone przede wszystkim do zadań profesjonalnych. Jakie modele pistoletów są dostępne na rynku? Jakie są ich zastosowania? O tym poniżej!

Pistolety dozujące do klejów i mas uszczelniających. Zastosowanie i rodzaje

Zastosowanie pistoletów dozujących

Solidne pistolety dozujące zaprojektowane są głównie do celów przemysłowych. Ich zadaniem jest długotrwała praca z trudnymi substancjami, takimi jak kleje do szkła, plastiku, metalu, pianki montażowe czy masy uszczelniające – np. akrylowe lub silikonowe. Pistolety dozujące umożliwiają precyzyjne nałożenie kleju lub masy, w pożądanej ilości oraz w pożądanych miejscach. Są niezbędne m.in. w pracach budowlanych, hydraulicznych, przy mocowaniu i uszczelnianiu rur, śrub i innych wymagających części.

Czy pistolet dozujący może przydać się do domu? Owszem, taki profesjonalny sprzęt bywa przydatny podczas prac remontowych lub przy majsterkowaniu w warsztacie. Są to narzędzia proste w użyciu, umożliwiające wykonanie prac przez mało doświadczoną osobę. Ręczny dozownik do klejów jest zbudowany w taki sposób, by pozwalać na sprawną i komfortową obsługę bez dużego nakładu siły fizycznej. Aby jednak znaleźć odpowiedni produkt, konieczne jest zapoznanie się z rodzajami dostępnych pistoletów.

REKLAMA

Profesjonalne pistolety dozujące dostępne na rynku

W jaki sposób możemy rozróżnić pistolety do dozowania substancji chemicznych? M.in. na ręczne i pneumatyczne. Ręczny pistolet do klejów to stosunkowo proste narzędzie, które sprawdza się w sytuacjach dorywczych, poza linią produkcyjną. Wykorzystuje siłę mięśni, umożliwiając staranne wyciskanie masy z kartuszy. Nie oznacza to, że mechaniczny wyciskacz nie może być stosowany w trudnych lub ciągłych warunkach. Odpowiednio solidny model nada się do intensywnego użytkowania. 

Pistolety dozujące do klejów i mas uszczelniających. Zastosowanie i rodzaje

Co więcej, może być stosowany do używania klejów dwuskładnikowych. W tym celu należy sięgnąć po pistolet ręczny do podwójnych kartuszy oraz kompatybilne kleje. W grupie manualnych narzędzi do dozowania należy wymienić też dozownik ręczny perystaltyczny do klejów anaerobowych. 

Kleje anaerobowe (czyli beztlenowe) zaczynają działać po odcięciu dostępu tlenu, a więc np. po dokręceniu nakrętki na śrubę. Stosowane są m.in. do uszczelniania gwintów, połączeń rur, montażu kół i krzywek, osadzania łożysk i części współosiowych. Dozownik pozwala na częste i wydajne, a do tego estetyczne aplikowanie produktu.

Co, jeśli potrzebne jest bardziej zaawansowane technologicznie wyposażenie zakładu produkcyjnego? Najlepszym wyborem będzie pistolet pneumatyczny do dozowania kleju lub masy. Konstrukcja takich pistoletów pozwala na nieustanne działanie na linii. Do pracy wykorzystują siłę sprężonego powietrza, którego ciśnienie można niekiedy regulować. W zależności od modelu mogą być stosowane do aplikacji liniowej, punktowej lub płaskiej. Niektóre produkty mają zróżnicowane opcje.

Inne istotne parametry, którymi warto kierować się podczas wyboru pistoletu pneumatycznego, to m.in. czas reakcji oraz temperatura pracy. Wśród dostępnych modeli znajdują się również takie, które automatycznie obniżają temperaturę w celu oszczędnego zużycia energii i kleju. 

Praktyczne wyposażenie zakładu przemysłowego

Wysokiej jakości pistolety dozujące pozwalają na nieprzerwaną pracę w fabryce lub mniejszym zakładzie, jednocześnie dbając o komfort pracowników. Powinny być solidne i wytrzymałe, dlatego w dłuższej perspektywie warto sięgnąć po porządny, ręczny pistolet metalowy do kleju lub zaawansowaną wersję pneumatyczną. Każdy wariant powinien mieć ergonomiczny uchwyt, zaprojektowany do niemęczącej pracy. 

Zakupów warto dokonywać w sklepach specjalizujących się w dostarczaniu zarówno samych pistoletów, jak i kompatybilnych kartuszy. Może to być firma MELKIB, która od lat zaopatruje firmy, udostępniając swoim klientom sprawdzone rozwiązania, bezpłatny transport oraz wsparcie dedykowanych specjalistów z branży.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *