Trudno wyobrazić sobie budowę domu bez dostępu do prądu. Co jednak zrobić, jeśli działka nie została jeszcze podłączona do sieci elektroenergetycznej? Przeczytaj o prądzie budowlanym i wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Skąd wziąć prąd na budowie?
Budowa domu bez stałego podłączenia do sieci elektroenergetycznej? Żaden problem! Źródłem energii może być agregat prądotwórczy. W większości przypadków korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak podłączenie się do sieci energetycznej i korzystanie z prądu budowlanego. Jest to taryfa energetyczna, według której płacimy swoje rachunki za energię elektryczną potrzebną na placu budowy lub podczas prac montażowych.
Prąd budowlany – co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?
Aby skorzystać z taryfy budowlanej, trzeba podpisać umowę z lokalnym sprzedawcą energii elektrycznej. Wcześniej należy ustalić umowną moc prądu, jaka będzie potrzebna do zasilania wszystkich urządzeń na budowie. Moc umowna to maksymalna ilość energii, która będzie dostarczana do punktu poboru w danym momencie. W przypadku prac budowlanych jest ona znacznie większa niż przy standardowym użytkowaniu. Podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanych prac, technologię budowania, a także typ urządzeń oraz czas, przez jaki będą pracować. Aby nie narazić się na konsekwencje błędów, wielkość mocy umownej warto skonsultować z elektrykiem. O pomoc można też poprosić kierownika budowy.
Dlaczego moc umowna jest tak ważna? To bowiem bezpośrednio od niej zależy wysokość rachunków za energię elektryczną. W taryfie budowlanej moc umowna jest mnożona przez składnik stały stawki sieciowej oraz stawkę opłaty przejściowej.
Jaką taryfę budowlaną wybrać?
To, ile zapłacisz za prąd na budowie, zależy również od tego, według której taryfy energetycznej będziesz się rozliczać. Do wyboru masz kilka opcji.
Taryfa C11
Taryfa C11 to taryfa jednostrefowa. Obowiązuje Cię w niej stała stawka za prąd we wszystkich godzinach i dniach tygodnia. To najbardziej elastyczna taryfa – nie musisz dostosowywać się do godzin z niższą stawką, korzystasz z prądu wtedy, kiedy tylko tego potrzebujesz. To dobre rozwiązanie w przypadku szybkiego tempa prac budowlanych. Sprawdzi się także w sytuacji, jeśli nie wiesz dokładnie, o jakiej porze będą realizowane roboty.
Taryfa C12a
W taryfie C12a obowiązują dwie strefy, szczytowa oraz pozaszczytowa. Mniej zapłacisz za prąd pobrany w strefie pozaszczytowej – warto to uwzględnić podczas planowania prac. Podział godzinowy jest uzależniony od pory roku. W lecie niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje od 11:00 do 20:00 oraz od 21:00 do 8:00, z kolei w zimie od 11:00 do 17:00 i od 21:00 do 8:00. Taryfa C12a to korzystna opcja, jeśli tylko jesteś w stanie precyzyjnie zaplanować swoje działania i wiesz, o której dokładnie będziesz potrzebować prądu.
Taryfa C12b
Taryfa C12b w swoich założeniach jest bardzo podobna do taryfy C12a, nie ma tu po prostu rozróżnienia ze względu na pory roku. Energia elektryczna kosztuje mniej przede wszystkim nocą (od 22:00 do 6:00) oraz przez dwie godziny w ciągu dnia (od 13:00 do 15:00).
Którą z taryf energetycznych wybrać? Wszystko zależy od intensywności, specyfiki prac, a także od tego, czy masz możliwość realizowania ich w danych godzinach. Jeśli zdecydujesz się na taryfę C12a lub C12b i faktycznie będziesz korzystać z prądu przede wszystkim w godzinach z niższą stawką, jesteś w stanie obniżyć rachunki nawet o 30%.

Kiedy zmienić prąd budowlany na zwykły?
Po zakończeniu prac budowlanych i montażowych należy zmienić taryfę na taką, która jest przeznaczona dla gospodarstw domowych. Poza tym jeśli aktualnie korzystasz z przyłącza tymczasowego, musisz zdobyć pozwolenie na przyłącze docelowe (formalności trzeba rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej). Jeżeli Twoja działka jest już podłączona do sieci elektroenergetycznej, wystarczy, że złożysz u swojego sprzedawcy energii wniosek o zmianę taryfy na którąś z grupy G. Poza tym rezygnując z prądu budowlanego, powinieneś przedstawić Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego potwierdzenie odbioru budynku. Może to być pozwolenie na użytkowanie, zawiadomienie o zakończeniu budowy itd.
Według przepisów placu budowy nie można zasilać standardową taryfą, np. G11, przeznaczoną dla gospodarstw domowych – nawet jeśli korzystasz już z przyłącza docelowego. Dopasowana do Twoich potrzeb taryfa budowlana pozwoli Ci zoptymalizować zużycie prądu towarzyszące robotom na działce.
Artykuł Partnera