Remont sprężarki śrubowej – jak się za to zabrać?

Sprężarki śrubowe są niezwykle popularne w polskich przedsiębiorstwach. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny i długiej żywotności tego typu urządzeń. Jednak prawidłowe funkcjonowanie maszyny zależy od tego, jak skutecznie jest ona serwisowana. Jak zabrać się za remont sprężarki śrubowej? Co trzeba o tym wiedzieć?

Remont sprężarki śrubowej
fot. Adobe Stock

Remont sprężarki śrubowej – najważniejsze informacje

Sprzęt tego typu funkcjonuje na rynku już od dobrych kilkunastu lat. Sprężarki śrubowe praktycznie wyparły inne rozwiązania, takie jak np. sprężarki tłokowe, które wykorzystuje się już w niewielu branżach. Nie oznacza to jednak, że sprężarki śrubowe pozbawione są wad. O dobrych i złych stronach tych urządzeń przeczytasz tutaj: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/wady-i-zalety-sprezarek-srubowych,120.htm. Żeby jednak zadbać o te maszyny, trzeba je odpowiednio serwisować. O czym należy pamiętać?

Jak często remontować sprężarkę śrubową?

Żywotność przeciętnego urządzenia tej klasy sięga od 20 do 30 tys. roboczogodzin. Sprężarki śrubowe są przystosowane ciągłej do pracy, nawet przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Generalny remont urządzenia powinien odbywać się najpóźniej po tych 20 tys. roboczogodzin. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać zasoby sprężarki śrubowej, jednocześnie nie narażając całego systemu na niezaplanowane postoje.

REKLAMA

Regularna wymiana materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych

W przypadku sprężarek śrubowych olejowych regularnie należy sprawdzać stan oleju i wymieniać go, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Kontrole powinny odbywać się przynajmniej co tydzień, a wymiana oleju – raz w roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku filtrów powietrza. Raz w miesiącu dobrze jest też sprawdzić stan wentylatora oraz paska klinowego w sprężarce śrubowej.

Każdemu użytkownikowi sprężarki powinno wejść w nawyk również spuszczanie kondensatu po każdej wykonanej operacji. Bez tego gwałtownie wzrasta ryzyko zanieczyszczenia tłoczonego przez sprężarkę medium lub uszkodzenia urządzenia.

Renowacja lub wymiana modułu śrubowego

Po 20 tys. roboczogodzin może być konieczne przeprowadzenie generalnego remontu bloku śrubowego lub jego całkowita wymiana. W przypadku chęci regeneracji urządzenia należy zwrócić uwagę na wymianę łożysk, sprężyn i dystansów, ale też na regulację luzu osiowego wirników czy ich naprawę i szlifowanie. To najtańsze i popularne rozwiązanie, które pozwala przywrócić sprężarkę śrubową do stanu używalności. Taki remont trwa jednak ok. 2 tygodni.

Droższą, choć szybszą opcją, jest wymiana całego bloku. Na ten proces trzeba poświęcić co najmniej 2 dni. Jest to jednak znacznie lepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na długie postoje.

Warto jednak pamiętać, że regularny serwis jest w stanie znacznie opóźnić potrzebę generalnego remontu sprężarki śrubowej. Jeśli szukasz pomocy w zakresie instalacji sprężonego powietrza i remontów urządzeń, napisz do specjalistów na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *