Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego to dobre połączenie?

Aktualne ceny energii jasno wskazują, że ogrzewanie elektryczne przy pomocy pompy ciepła jest najtańszym sposobem na zapewnienie najwyższego komfortu cieplnego w budynku. Istnieje jednak możliwość jeszcze większej oszczędności, a to dzięki panelom fotowoltaicznym. W tym artykule razem z ekspertem marki Vaillant przedstawimy możliwości oraz opłacalność pompy ciepła powietrze-woda i fotowoltaiki.

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką – pompa aroTHERM Plus
Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką – pompa aroTHERM Plus

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie korzyści płyną z połączenia PV i pompy ciepła,
  • ile paneli należy użyć, aby pokryć zapotrzebowanie budynku.

O tym, że pompa ciepła korzysta z prądu, a wytwarzają go systemy fotowoltaiczne (PV) powszechnie wiadomo. O tym, że instalacja fotowoltaiczna możne pokryć 100% zapotrzebowania i zapewnić darmowe ogrzewanie, wie już znacznie mniej osób. Darmowe ogrzewanie pompą ciepła zasilaną instalacją PV jest znaną i wykorzystywaną metodą ogrzewania. W artykule przedstawimy również inne możliwości jakie daje połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki.

REKLAMA

Poznaj korzyści płynące z połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki

Do poprawnego działa instalacji PV potrzebujemy odpowiednich warunków atmosferycznych. Niestety bardzo często nie pokrywają się one z sezonem grzewczym. Rozwiązaniem jest magazyn energii (który jeszcze nie jest zbyt popularny), oddawanie energii do sieci i odbieranie odpowiedniej części w okresie zimowym lub nowy system sprzedaży energii.

Nowe instalacje mogą korzystać tylko z opcji nr 1 lub 3. Jeśli nie posiadamy magazynu energii, ważne jest, aby jej jak najwięcej konsumować na bieżąco, aby nie ponosić strat związanych z oddawaniem i ponownym pobieraniem z sieci. Pompa ciepła daje nam taką możliwość. W okresie przejściowym, gdy mamy już nadwyżki uzysku, pompy ciepła Vaillant mogą je wykorzystać. Dzięki specjalnemu systemowi PV Ready, pompy aroTHERM Vaillant mogą realizować dwa scenariusze. Pierwszą opcją jest przygotowanie ciepłej wody. W momencie, gdy uzysk jest większy niż pobór prądu, pompa ciepła odbiera sygnał i uruchamia się jednorazowe ładowanie zasobnika ciepłej wody. Inną opcją jest podgrzew bufora CO. Jeśli pracuje chociaż jeden obieg grzewczy, to pompa ciepła zwiększa temperaturę w buforze. Jest to swego rodzaju bufor energii. Jego wielkość zależy od tego, jaką mamy nadwyżkę i jaką ilość energii chcemy zakumulować.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki połączeniu pompy ciepła i fotowoltaiki możemy zwiększyć swój komfort latem. Pompy ciepła Vaillant wyposażone są bowiem w system chłodzenia. Dzięki instalacji podłogowej lub klimakonwektorom możemy utrzymywać komfortową temperaturę, a słońce nie tylko ogrzeje nasz dom, ale również wyprodukuje energię do schłodzenia pomieszczeń. Stosując odpowiednie zabezpieczenie okien w postaci rolet i zasłon przeciwsłonecznych, zużycie prądu w celach chłodniczych będzie nieduże, jednak wykorzystamy energię wytworzoną na miejscu – bez ponoszenia strat. Innym rozwiązaniem jest np. ogrzewanie basenu. Standardowa grzałka elektryczna wymaga dużej ilości energii, jednak w połączeniu fotowoltaiki i pompy ciepła koszt pogrzania wody basenowej może być zerowy.

Oczywiście woda nie jest najlepszym magazynem energii i – podobnie jak baterie – ma określoną pojemność. Musimy mieć również świadomość, że bufory wody zajmują dużo więcej miejsca niż standardowy magazyn energii. Korzystając z systemu opustów ponosimy 20% starty związanej z obsługą sieci. Porównując to do ceny energii i magazynu, nadal jest to opłacalny kompromis. Osoby, które nadal rozliczają się w starym systemie, powinny zastanowić się, czy nie wykorzystać sieci jako magazynu energii, z której możemy korzystać podczas sezonu grzewczego.

Warto również pamiętać, że sam montaż pompy ciepła, jak również instalacji PV jest świetną inwestycją. Niezależnie działające instalacje będą zyskowne, a w połączeniu opłacalność pompy ciepła powietrze woda i fotowoltaiki znacząco wzrasta – dają najwyższą stopę zwrotu.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki – ile paneli potrzeba do pokrycia zapotrzebowania?

Pierwszym i bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, ile paneli jest potrzebnych, żeby pokryć 100% zużycia energii przez pompę ciepła, co zapewni darmowe ogrzewanie. Oczywiście nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Zależy to bowiem od tego, jak duży mamy budynek i w jakim standardzie jest wykonany. Inne zużycie ma bowiem nowobudowany dom o powierzchni 150 m2, a inne dom o tej samej powierzchni, jednak po modernizacji.

Drugą kwestią jest rodzaj instalacji. Instalacje grzejnikowe, ze względu na wyższą temperaturę pracy, potrzebują większej ilości energii. Przykładowo, dla typowego domu o powierzchni 150 m2 wykonanego zgodnie z aktualnymi Warunkami Technicznymi potrzebujemy około 2600 kWh w celach ogrzewania, a więc wystarczająca będzie instalacja o mocy około 3 kWp. Nie wliczamy w to przygotowania ciepłej wody. Dla standardowego użytkowania przez czteroosobową rodzinę zużyjemy około 900 kWh, więc łączna moc instalacji to już 4kWp. Do tego należy dodać zużycie na potrzeby bytowe. Również dla 4-osobowej rodziny, jest to około 4000 kWh. Sumując wszystkie te wartości otrzymujemy łącznie instalację o mocy około 8kWp. Tak jak wspomniano na początku, zależy to również od rodzaju budynku, a także od ilości zużywanej ciepłej wody oraz dodatkowych punktów poboru energii, np. basenu.

Przed wyborem pompy ciepła i fotowoltaiki warto skontaktować się ze specjalistą, który zrobi nam symulację zużycia energii i będzie mógł zaproponować najlepsze rozwiązanie. Doradcy techniczni Vaillant korzystają ze specjalistycznych programów, dzięki którym mogą szczegółowo określić zapotrzebowanie na moc grzewczą, a co za tym idzie, zużycie energii przez pompę ciepłą i pomogą w wyborze instalacji PV, która pokryje to zapotrzebowanie lub je zredukuje. Dzięki temu otrzymasz dom z pompą ciepłą i fotowoltaiką, który będzie energetycznie samowystarczalny.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beretta logo

Patron sekcji Pompy ciepła

Marka Beretta należy do Riello Group, lidera w produktach i usługach związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i efektywnością energetyczną, jest również częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodnictwa, przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. W Polsce marka Beretta to część spółki RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która prowadzi działalność produkcyjną oraz handlowo-szkoleniową.

Marka Beretta zapewnia komfort cieplny na świecie poprzez dostarczanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, klimatyzacji i akcesoriów. Stawia na ciągłą poprawę efektywności energetycznej produktów oraz zmniejszenia emisji gazów, by chronić środowisko naturalne.

Dzięki systemowi szkoleń zapewnia rozwój i aktualną wiedzę techniczną swoim partnerom biznesowym.


Najnowsze