Ukorzeniacz – dlaczego warto go stosować?

Wiosna oraz lato to idealny moment na samodzielne rozmnażanie roślin ogrodowych i doniczkowych. W przypadku popularnych drzew oraz krzewów zwykle wystarczy zaopatrzyć się w ostry sekator i odpowiednie podłoże. Niekiedy jednak rośliny mogą potrzebować stymulacji do wytworzenia nowych korzeni. W tym celu stosuje się specjalne substancje, jakimi są ukorzeniacze.

Ukorzeniacz - dlaczego warto go stosować?

Czym jest ukorzeniacz?

Klasyczny środek wspomagający wytwarzanie korzeni na pędach zawiera substancje aktywujące ten proces. Mogą być to hormony roślinne, czyli fitohormony. Ukorzeniaczami nazywa się także środki, które odkażają ranę powstałą podczas pobierania sadzonek i dostarczają rozwijającym się korzeniom substancji pokarmowych. Ukorzeniacz może w swoim składzie zawierać aktywator oraz niezbędne roślinom pierwiastki, zwykle jest to fosfor, potas oraz mikroelementy. Preparat wspomagający proces powstawania nowych korzeni zwykle występuje pod postacią proszku lub roztworu do przyrządzania zawiesiny wodnej. Końcówki pędów roślin, które pragnie się rozmnożyć, należy dokładnie zanurzyć w preparacie wykonanym zgodnie z zaleceniem producenta. Następnie sadzonki umieszcza się w odpowiednim podłożu. Dodatki substancji przeciwbakteryjnych chronią wrażliwe rośliny przed gniciem, które jest dość częstym zjawiskiem nawet w profesjonalnym szkółkarstwie. Ukorzeniacz zwiększa procent przyjmowania się sadzonek w podłożu.

Kiedy stosuje się ukorzeniacz?

Ukorzeniacze zawsze stosowane są w profesjonalnych szkółkach roślin ozdobnych oraz sadowniczych. Zwiększają ilość uzyskanych sadzonek, chronią rośliny przed gniciem oraz przyspieszają cały proces korzenienia się roślin. Pierwiastki i substancje odżywcze zawarte w dobrej jakości ukorzeniaczu dostarczają roślinie niezbędnych składników pokarmowych już na start. Po ukorzeniacz warto sięgać również, jeśli ma się zamiar rozmnożyć rośliny domowe — np. fikusy, filodendrony i inne gatunki o zdrewniałych łodygach. Aktywatory tworzenia korzeni są również niezastąpione w tworzeniu sadzonek ozdobnych, ogrodowych roślin zdrewniałych lub półzdrewniałych. Zastosowanie ukorzeniacza do żywotników lub cyprysów daje świetne rezultaty. Preparaty można stosować do ukorzeniania lawendy, rozmarynu oraz kwitnących bylin, które rozmnażają się poprzez sadzonkowanie. Ukorzeniacz jest bardzo wydajny oraz niedrogi.

REKLAMA

Ukorzeniacz - dlaczego warto go stosować?

Porady — jak ukorzenić sadzonki?

Tworzenie sadzonek jest procesem dość prostym, ale długotrwałym. Aby przygotować zdrowe i wartościowe sadzonki należy pobrać je z roślin, które rosną w dobrych warunkach i nie mają oznak chorób. Zwykle pobiera się szczytowe części pędów — zdrewniałe lub półzdrewniałe. Dolne liście należy usunąć z rośliny, tak aby powstała naga łodyga. Dolną część zanurza się na parę sekund w ukorzeniaczu, a nadmiar substancji należy otrząsnąć. Pędy wkłada się do podłoża.

Pojemniki z glebą należy wcześniej odpowiednio przygotować — zaleca się mieszankę torfu z piaskiem w proporcji 1 do 1. Taki stosunek podłoża zapewni rozwijającym się korzeniom dostęp do powietrza oraz do wody. Nadmiar wody swobodnie spłynie i nie będzie zalegał w strefie korzeniowej. Całość warto przykryć folią bezbarwną i umieścić w ciepłym i lekko zacienionym miejscu. Sadzonki należy regularnie podlewać. Po paru tygodniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Długość procesu tworzenia się korzeni zależy w głównej mierze od gatunku rośliny, ale zastosowanie ukorzeniacza skraca ten czas. Po pewnym czasie można wysadzić rośliny do miejsca docelowego, warto pamiętać, że młode sadzonki są dość wrażliwe na przymrozki.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *