Praktyczne podejście do instalacji z pompą ciepła

Przychodzi klient do wykonawcy i pyta: ile kosztuje pompa ciepła, jaki rabat dostanie i czemu tak drogo? Znamy to wszyscy. Na szczęście dla instalatorów, z doborem pompy ciepła nie jest tak prosto jak z kociołkami gazowymi, sprzedawanymi w większości przypadków przez niewykwalifikowanych handlowców lub poprzez sklepy internetowe czy portale aukcyjne.

Fot. 2 Pompa ciepła Nibe Fighter 1150 + zbiornik CWU NIBE VPA 300/200 (naczynie przeponowe CWU „schowane” za zasobnikiem). Fot. 1 Pompa ciepła Nibe Fighter 1150 + zbiornik CWU NIBE VPA 300/200 (naczynie przeponowe CWU „schowane” za zasobnikiem).

„Wieszaki” wybaczają wiele błędów popełnianych przez domorosłych instalatorów czy sprzedawców rozliczanych przez swoich szefów z podsumowania arkusza excelowskiego na koniec miesiąca – i tak naprawdę nie ma się czemu dziwić. Sprzedawca jest od tego, żeby sprzedawał – za to mu płacą. Klient z kolei szuka okazji, gdzie może kupić tanio i bardzo często ponosi tego konsekwencje, płacąc za koszty eksploatacji nieprawidłowo skonfigurowanej przez pseudofachowców kotłowni… Ale do rzeczy – przyjmuję założenie, że każdy z czytających ma w domu lodówkę i zasady funkcjonowania pompy ciepła nie będziemy omawiać. Tak naprawdę, do prawidłowego zainstalowania pompy ciepła nie trzeba dokładnie wiedzieć „jak to działa” – można przyjąć jako prawdę objawioną informację, że pompa ciepła grzeje i przejść nad tym do porządku dziennego. Pompa ciepła, może także chłodzić… Osoby bardziej zainteresowane tematem odsyłam do publikacji książkowych związanych z budową i pracą pomp ciepła.

 

Dobór pompy ciepła

Fot. 1 Wykonywanie odwiertów pod kolektor pionowy Fot. 2 Wykonywanie odwiertów pod kolektor pionowy

Aby prawidłowo dobrać klientowi PC, musimy ustalić zapotrzebowanie obiektu budowlanego na ciepło. W praktyce, dobór pompy ciepła zajmuje wprawnej osobie ok. 4 – 5 godzin pracy wraz z przygotowaniem oferty. Zakładam, że zajmujemy się doborem pompy ciepła dla odbiorcy indywidualnego, budującego dom jednorodzinny. Na wstępie należy przeprowadzić z klientem wywiad – wypytać go o wiele spraw związanych z planowaną inwestycją. Trzymamy się zasady przechodzenia od ogółu do szczegółu aż do selekcjonowania uzyskanych odpowiedzi i zadawania kolejnych pytań wykorzystujemy wiedzę nieżyjącego już Greka – Euklidesa i jego algorytm :).

Artur Panas – technik budownictwa ogólnego, mistrz w zawodzie - monter instalacji sanitarnych, właściciel firmy Grasant, którą prowadzi od 1997 r. Zajmuje się instalowaniem odnawialnych źródeł energii. Firma świadczy kompleksowe usługi instalacyjne – grzewcze, wodne i kanalizacyjne. Wykonawca wielu instalacji pomp ciepła dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych, gdzie jako dolne źródło wykorzystywane było ciepło gruntu, powietrza i wody lub ciepło pozyskiwane z procesów technologicznych. Zrealizował w 2008 roku w centrum Poznania (w sąsiedztwie Starego Rynku) pierwszą w Europie instalację chłodzenia stacji prostownikowej dla tramwajowej sieci trakcyjnej w oparciu o innowacyjną metodę przy wykorzystaniu gruntowej pompy ciepła. Artur Panas – technik budownictwa ogólnego, mistrz w zawodzie – monter instalacji sanitarnych, właściciel firmy Grasant, którą prowadzi od 1997 r. Zajmuje się instalowaniem odnawialnych źródeł energii. Firma świadczy kompleksowe usługi instalacyjne – grzewcze, wodne i kanalizacyjne. Wykonawca wielu instalacji pomp ciepła dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych, gdzie jako dolne źródło wykorzystywane było ciepło gruntu, powietrza i wody lub ciepło pozyskiwane z procesów technologicznych. Zrealizował w 2008 roku w centrum Poznania (w sąsiedztwie Starego Rynku) pierwszą w Europie instalację chłodzenia stacji prostownikowej dla tramwajowej sieci trakcyjnej w oparciu o innowacyjną metodę przy wykorzystaniu gruntowej pompy ciepła.

Zaczynamy od ustalenia z Klientem, na jakim etapie budowy jest planowana przez niego inwestycja:
1. projektowym,
2. stanu surowego otwartego / zamkniętego,
3. czy są wykonane instalacje wodne, kanalizacyjne i grzewcze,
4. czy też jest to istniejący i funkcjonujący obiekt.

Fot. 3 Zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazujące mostki termiczne w budynku naszego klienta składającego reklamację na koszty ogrzewania pompą ciepła - temp. zewnętrzna (-2°C) Fot. 3 Zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazujące mostki termiczne w budynku naszego klienta składającego reklamację na koszty ogrzewania pompą ciepła – temp. zewnętrzna (-2°C)

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *