Przyłącz się do akcji WILO „PREZENT DLA ZIEMI”!

Problem rosnącego zużycia energii i emisji CO2 to temat, który jest nam wszystkim doskonale znany z mediów. Według prognoz, w latach 2000-2030 światowe zużycie energii podwoi się! Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że w Europie ok. 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej przypada na pompy! Istnieje tu więc ogromny potencjał do oszczędności w skali makro.

przylacz-sie-do-akcji-wilo-prezent-dla-ziemi

Obecnie wiele systemów ciepłowniczych wyposażonych jest w pompy o bardzo niskiej sprawności. Zastosowanie w ich miejsce pomp najnowszej generacji pozwoliłoby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet 10-krotnie! Regulacje prawne Unii Europejskiej wspierają proces szybkiej modernizacji przestarzałych systemów. W praktyce, wejście w życie tzw. Dyrektyw EuP (ang. Energy using Products) i ErP (ang. Energy related Products) oznacza, że wkrótce ponad 90% bezdławnicowych pomp obiegowych dla ciepłownictwa i klimatyzacji nie będzie już dopuszczonych do sprzedaży. Zgodnie z zapisami dokumentu, od dnia 1 stycznia 2013 r. można będzie stosować tylko takie pompy bezdławnicowe wolnostojące, których współczynnik efektywności energetycznej (EEI) nie będzie przekraczał 0,27. Od 1 sierpnia 2015 roku warunki dotyczące wykorzystywania pomp obiegowych wolnostojących zostają odpowiednio podwyższone, co spowoduje podniesienie wymaganego poziomu sprawności energetycznej w klasie A – współczynnik efektywności energetycznej (EEI) dla pomp nie będzie mógł przekraczać 0,23 (rys. 1). W praktyce oznacza to, że w Europie będzie możliwa sprzedaż tylko produktów z grupy pomp o najwyższej sprawności (klasa A) – takich jak m.in. typoszereg pomp Wilo-Stratos. Pompy z tej grupy obejmują swoimi charakterystykami największy obszar pola pracy i należą do najbardziej energoszczędnych pomp pod względem osiąganych sprawności. Typoszereg pomp Wilo-Stratos został poszerzony. W grupie tych urządzeń znajdują się zarówno pompy z przyłączami gwintowanymi oraz pompy kołnierzowe. Ponadto firma WILO oferuje elektroniczne pompy bezdławnicowe w klasie A o wyjątkowo dużych króćcach kołnierzowych DN80 i DN100 (rys. 2 – pole charakterystyki zaznaczone na zielono). Szeroka gama produktów pozwala bardziej precyzyjnie dobrać pompę do wymaganych parametrów i zarazem zmniejszyć koszt zużycia energii elektrycznej. Pompy te są jednocześnie równoważnymi zamiennikami w przypadku urządzeń innych producentów. Nowe przepisy to duże wyzwanie dla producentów pomp, ale też świetna wiadomość dla ochrony klimatu w Europie i dla użytkowników pomp w budownictwie. W ciągu kilku lat oszczędności w Europie powinny być tak duże, że – mówiąc obrazowo – pozwalałyby wyłączyć 4 z 12 eksploatowanych bloków energetycznych w Bełchatowie, największej na świecie elektrowni wytwarzającej energię elektryczną z węgla brunatnego.

przylacz-sie-do-akcji-wilo-prezent-dla-ziemi_1Rys. 1 Pompy Wilo-Stratos i Wilo-Stratos PICO spełniają dziś warunki dyrektywy ErP 2013/2015

Emisja CO2 w wyniku zastosowania pomp najnowszej generacji spadnie o ponad 6 milionów ton rocznie! To ilość, którą akumuluje 500 tys. hektarów lasów. W skali mikro, czyli pojedynczych gospodarstw domowych, zastosowanie pomp najnowszej generacji wpłynie na istotne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Według danych niemieckiej fundacji Stiftung Warentest (z 09.2007) nieregulowana, nieznacznie przewymiarowana (co jest niestety powszechne) pompa obiegowa, która w ciągu roku pracuje ok. 5 000 godzin, jest urządzeniem, które w gospodarstwie domowym zużywa najwięcej energii elektrycznej, więcej niż AGD czy oświetlenie. Zamontowanie najnowszej generacji pomp obiegowych Wilo-Stratos PICO pozwala zmniejszyć rachunek za energię zużywaną przez pompę nawet 10-krotnie! A przekładając to na emisję CO2, zastosowanie pomp Wilo-Stratos PICO oznacza zmniejszenie tej emisji o 430 kg rocznie przez jedno tylko gospodarstwo domowe. Oprócz znacznego zmniejszenia poboru energii, warto podkreślić, że modele Wilo-Stratos PICO wyposażono w szereg istotnych dla użytkownika funkcjonalności. Pompa ma duży wyświetlacz ze wskazaniem aktualnego poboru mocy (W) i całkowitego zużycia energii elektrycznej (kWh). Umożliwia to odpowiednie ustawienie warunków pracy oraz stałą kontrolę ważnych parametrów. Korzystając z zainstalowanego na pompie licznika energii elektrycznej, łatwo jest ocenić, jak efektywnie pracuje pompa. Konstrukcja Wilo-Stratos PICO jest także przystosowana do szybkiego i łatwego montażu. Przede wszystkim mają tu znaczenie niewielkie rozmiary urządzenia, które pozwalają na instalację w każdej sytuacji montażowej. Zastosowano również proste podłączenie zasilania wtyczką Wilo-Konektor. WILO od lat ustanawia standardy w dziedzinie energooszczędności i propaguje stosowanie pomp najnowszej generacji. Do tej pory mówiliśmy: To nie przypadek, że pompy WILO są zielone, mając na myśli ich wyjątkowo niskie zużycie energii. Odkąd jednak dwukrotnie Klienci wyróżnili nasze pompy obiegowe Złotym „Laurem Konsumenta” mówimy: Pompy Wilo są zielone i to zobowiązuje!

przylacz-sie-do-akcji-wilo-prezent-dla-ziemi_2Rys. 2 Charakterystyki pomp Wilo-Stratos

27 października 2010 r. oficjalnie rozpoczęliśmy naszą akcję PREZENT DLA ZIEMI. Za każdą zakupioną pompę WILO klasy energetycznej A my zasadzimy 1 drzewo. Do niedawna naszą społeczną odpowiedzialność rozumieliśmy jako pomoc materialną dla potrzebujących, chorych i poszkodowanych przez los. Pomagaliśmy osobom prywatnym, szkołom, domom dziecka, Monarowi, powodzianom. Wyposażaliśmy w pompy kotłownie na Wawelu i na Jasnej Górze. Teraz chcemy pójść o krok dalej. Do pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu wprowadzamy nowy wymiar. Chcemy już nie tylko reagować na potrzeby dnia dzisiejszego, ale także myśleć o przyszłości. Mówimy już nie tylko o zmniejszeniu zużycia energii i redukcji emisji dwutlenku węgla, ale chcemy przyczynić się do przyszłej absorpcji CO2 przez posadzone dziś drzewa. W tym roku posadziliśmy już 2500 drzew w Knyszynie w województwie podlaskim, gdzie w ubiegłym roku huragan zniszczył część lasu w tym regionie. Kolejne 2500 drzew posadziliśmy w gminie Buk w województwie wielkopolskim. Wsparliśmy tutaj lokalną inicjatywę przywracania buków Bukowi, gdyż gmina ta wbrew nazwie ma jeden z najniższych współczynników terenów zielonych. Mamy nadzieję, wspólnie odwrócić ten stan. Każde z posadzonych drzew będzie wytwarzać tlen potrzebny dla 4 dorosłych osób. „Będzie” – bo to, co dziś zaczynamy robić, robimy z myślą o przyszłości. Prawdziwymi beneficjentami tej akcji będą kiedyś dzisiejsze dzieci. Dlatego też wiosną 2011 roku będziemy sadzić kolejne drzewa w kolejnych regionach Polski.

przylacz-sie-do-akcji-wilo-prezent-dla-ziemi_4Wykres redukcji emisji CO2 z pompą Wilo-Stratos PICO.
przylacz-sie-do-akcji-wilo-prezent-dla-ziemi_5Buki posadzone w ramach akcji Wilo „Prezent dla Ziemi” w gminie Buk
Zaprosiliśmy do Buku naszych Partnerów biznesowych z całej Polski, aby zachęcić ich do wsparcia naszej inicjatywy. Projekt ten spotkał się z ich dużym entuzjazmem. Państwa również zachęcamy do kupowania i instalowania energooszczędnych pomp WILO, ponieważ każdy może stać się Ambasadorem tej akcji!

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *