Przyłącze gazowe – co to takiego?

Zainteresowany wykonaniem przyłącza do sieci gazowej musi dopełnić szereg formalności i ponieść niemałe koszty z tym związane. Nie ma jednak konieczności brania na siebie doprowadzenia gazu do obiektu i wykonania przyłącza gazowego. Zarówno jednym jak i drugim może zająć się gazownia.

Wykonanie przyłącza gazowego to dobre rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planach wymianę ogrzewania na gazowe. Coraz więcej osób decyduje się na taki krok, bowiem ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne. Po pierwsze, do ogrzania obiektu nie jest potrzebny miał ani groszek, nie jest produkowany też popiół. Do tego piece na gaz są w pełni zautomatyzowane i samoobsługowe, niewiele więc przy nich trzeba robić.

Przyłącze gazowe – co to jest?

Mówiąc najprościej jak się tylko da, przyłącze gazowe to odcinek odgałęzienia od sieci gazowej łączący obiekt z tą siecią. Przyłącze gazowe regulują przepisy, zatem musi być ono wykonane zgodnie z projektem instalacji wcześniej zatwierdzonym przez zakład gazowniczy. Jakiekolwiek odstępstwa od normy mogą skutkować tym, że końcowe roboty nie uzyskają akceptacji zakładu gazowniczego.

przylacze gazowe co to takiego 1024x683 - Przyłącze gazowe – co to takiego?

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Przyłącze gazowe wykonać może zarówno klient indywidualny, jak również firma. W drugim przypadku warunki mogą być dużo bardziej atrakcyjne. Jeśli chodzi o gaz dla firm, to kluczowa jest nie tylko cena, ale i dostosowanie oferty do potrzeb i oczekiwań odbiorcy. 

Na całkowity koszt przyłącza gazowego składają się poszczególne czynniki, w tym koszt wydania warunków technicznych zapotrzebowania na gaz, koszt projektu przyłącza gazowego, koszt projektu zmian w organizacji ruchu, zapotrzebowanie na gaz, opłaty geodezyjne, opłaty przyłączeniowe, koszt montażu szafki gazowej i koszt odbioru przyłącza gazowego. Koszt przyłącza gazowego od skrzynki do domu powinien zawrzeć się w przedziale od 1500 do 2500 zł.

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Wniosek o przyłącze gazowe złożyć można w dowolnym przedsiębiorstwie gazowniczym. Zasady przyłączania są regulowane ustawą o prawie energetycznym oraz poszczególnymi aktami wykonawczymi. Warto więc wcześniej zapoznać się z ofertą wybranych firm, aby wybrać najlepszą. Na późniejszym etapie jest możliwa zmiana sprzedawcy gazu.

Jak załatwić przyłącze gazowe?

Skoro wiesz już jaka jest cena przyłącza gazowego i jak wybrać sprzedawcę gazu, pora dowiedzieć się, co robić później. Przyłącze gazowe to kilkuetapowy proces, który może być przeprowadzony dopiero wtedy, gdy klient spełni szereg formalności. Musi zacząć od złożenia wniosku o przyłącze gazowe, wraz z dołączonymi do niego podstawowymi dokumentami. Niezbędny będzie też plan zabudowy i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Ponadto klient musi zadeklarować szacunkowe zużycie gazu. Dopiero wtedy, gdy wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone, można rozpocząć prace.

Jak zrobić przyłącze gazowe?

Wykonanie przyłącza gazowego krok po kroku lepiej zostawić fachowcom. Choć wykonanie poszczególnych prac samodzielnie pozwoliłoby nam zaoszczędzić do kilkuset złotych, to można w ten sposób narazić na niebezpieczeństwo siebie i bliskich. Warto wybrać zatem uprawnioną firmę, która zajmie się realizacją całości prac w budynku i na posesji. Zanim firma rozpocznie prace sprawdźmy, czy jej pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i znają wymagania gazowni, by na dalszym etapie uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem odbioru instalacji przez gazownię.

Przyłącze gazowe do domu to pierwszy krok do lepszego jutra. Klienci często zastanawiają się, jaki jest czas oczekiwania na przyłącze gazowe. Wynosi on około pół roku od zawarcia umowy o przyłączenie, z możliwością wydłużenia do roku, gdy pojawi się konieczność budowy gazociągu. To, ile kosztuje przyłącze gazowe, w pewnym stopniu zależy od odległości od budynku. Na wykonanie przyłącza gazowego warto zdecydować się nie tylko wtedy, gdy chcemy zmienić sposób ogrzewania obiektu, ale także wtedy, gdy chcemy mieć w domu kuchenkę gazową.

test
Poprzedni artykułWspółczesny piec kaflowy
Następny artykułJaką kabinę prysznicową wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here