Remont – inwestować w fachowca czy działać na własną rękę?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy bliska osoba dość wyraźnie zasugeruje mu, że czas na remont w mieszkaniu. Jak wiadomo remont nie jest najprzyjemniejszym sposobem spędzania wiosny. Jak więc się do niego zabrać, by nie spędzić długich miesięcy na placu budowy? Wykonywać prace samemu czy zlecać niepewnej ekipie? A może szukać fachowców po znajomości?

remont inwestowac w fachowca czy dzialac na wlasna reke - Remont – inwestować w fachowca czy działać na własną rękę?

Najczęstsze prace remontowe

Remont w domu to skomplikowana sprawa. Najczęściej działamy powoli, odświeżamy ściany, w bardziej zaawansowanych projektach cyklinujemy podłogi czy wymieniamy meble. Każdy ma prawo do swojego wymarzonego gniazdka, dopieszczonego do ostatniego szczegółu.
Czasem barierą są finanse, jednak tutaj pomóc może pożyczka na raty, która pozwoli opłacić wymarzony remont w sytuacji braku oszczędności. Więcej na https://www.provident.pl/dopasowana/pozyczka-z-miesieczna-rata.

Wracając do najczęstszych prac remontowych w domu:

  • Odświeżanie ścian to często praca na kilka dni, jednak bywa bardzo różnie. Farby strukturalne, wymiana anachronicznych tapet na nowe – zawsze trzeba założyć więcej czasu na taką żmudną robotę. Wszystko oczywiście zależy od tego, czy decydujemy się na gołe ściany, kilimy, tapety czy może chcemy odkryć prawdziwą cegłą pod warstwą tynku. Różnorodność jest ogromna!
  • Cyklinowanie podłóg to spore wyzwanie. Najczęściej przekazujemy je fachowcom. Chyba że nie brakuje nam odwagi i doświadczenia! Problemem może być mieszkanie na czwartym piętrze kamienicy bez windy. Wówczas wniesienie cykliniarki jest wyzwaniem, któremu tylko nieliczni podołają. Dlatego też coraz częściej stawia się dziś na panele albo wykładziny – wygodne, tańsze niż parkiet i mniej wymagające.
  • Wymiana mebli – puzzle dla dorosłych. Niektórzy uwielbiają je składać, inni nie są w stanie nawet poprawnie odczytać instrukcji. Od małych, kuchennych szafek aż po wielką szafę garderobianą – wszystko to w końcu będzie trzeba złożyć. W zależności od liczby elementów zarezerwujmy na meble od jednego do nawet kilku dni.

Z fachowcem czy na własną rękę?

Najistotniejsza w przypadku remontu, poza oczywiście wstępnym konceptem wszystkim prac, jest decyzja: zlecamy pracę fachowcowi czy podejmujemy się remontu na własną rękę. Jeśli decydujemy się na samodzielne remontowanie, oczywiście znacznie zmniejsza to koszty, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że niestety zwykle wydłuża czas całego przedsięwzięcia. A ten należy kalkulować z wielu powodów.
Przede wszystkim:

  • Realny koszt – czy warto poświęcać wiele godzin na skomplikowane prace, na których się nie znamy, tylko dlatego, że niesie to za sobą oszczędności? Warto wykalkulować, czy ten poświęcony na pracę czas nie jest cenniejszy niż kilkaset zaoszczędzonych złotych. W razie problemów ze sfinansowaniem remontu pomóc może pożyczka na raty, dzięki której opłacimy profesjonalną ekipę.
  • Sąsiedzi – w dobrze zgranym budynku nikt nie powinien robić problemów ze względu na remont, jednak w dobrym tonie jest wystosować pismo do wszystkich sąsiadów, a przede wszystkim starać się ograniczyć generowany hałas. Nie ma nic bardziej irytującego niż wiertarka działająca na okrągło przez kilka tygodni.
  • Wkład własny – bardzo często nasze szacunki nie idą w parze z realnym zużyciem pracy i materiałów. Jeśli nie mamy doświadczenia i smykałki do remontów, lepiej zlecić te prace ekspertom.

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here