Rury do instalacji łazienkowej – co warto wiedzieć?

  Instalacje łazienkowe mogą być wykonane z wielu materiałów. Dobór odpowiednich zależy od warunków i przeznaczenia. Ważnym elementem jest również koszt wykonawstwa oraz samych produktów, choć przy trwałych instalacjach wodnych nie powinien być głównym kryterium doboru.

  rury do instalacji lazienkowej co warto wiedziec - Rury do instalacji łazienkowej – co warto wiedzieć?

  Do najczęściej używanych rur na instalacje wodno-kanalizacyjne należą rury stalowe, miedziane oraz z PCV (http://www.dom.pl/material-i-srednica-rur-do-instalacji-wodnej.html).

  Rury stalowe i miedziane

  W starych instalacjach wodnych łazienek najczęściej stosowane są rury stalowe. Ze względu na podatność na korozję i odkładanie się kamienia kotłowego w nowoczesnym budownictwie raczej się już ich nie stosuje. Rury stalowe mają też swoje zalety, takie jak wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Nie należy ich łączyć z rurami miedzianymi, ponieważ ulegają wtedy szybszej korozji.

  Rury miedziane są najbardziej polecanym materiałem na instalacje łazienkowe i we wszelkich innych sanitariatach. Ich zaletą jest to, że hamują rozwój bakterii – m.in. legionelli wytwarzającej się w ciepłej wodzie stojącej. W instalacjach łazienkowych, dzięki niskim oporom hydraulicznym, mogą mieć niewielką średnicę. Generalnie wykonane z nich elementy instalacyjne zajmują mniej powierzchni. Ponadto miedź nie jest podatna na korozję. Taka instalacja wytrzymuje nawet do 100 lat. Negatywnie wpływa na nią woda miękka oraz łączenie jej z aluminium i stalą ocynkowaną. Rury stalowe i miedziane do swojej łazienki znajdziesz np. na stronie www.hart-metale.pl.

  Rury z tworzyw sztucznych

  Rury PCV są obecnie powszechnie stosowanym elementem wykończeniowym instalacji wodno-kanalizacyjnych w łazienkach. Ich zaletami są m.in. odporność na korozję oraz kamień kotłowy. Ponadto są obojętne chemicznie i nie zmieniają barwy, smaku i zapachu wody. Jednak wymagają dobrego mocowania do ścian ze względu na ich podatność na odkształcenia, szczególnie odkształcalność wzdłużną. Instalacje te charakteryzują się dużą grubością ścian. Wymagają uzdatniania wody, ponieważ nie chronią przed rozwojem bakterii.

  Rury ze stali nierdzewnej

  Armatura nierdzewna w instalacjach łazienkowych wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nierdzewka posiada walory rur PCV, miedzi oraz stali. Ponadto estetyczne wykończenia z niej wykonane doskonale wpisują się w aranżację nowoczesnych łazienek. Jednak stosuje się ją stosunkowo rzadko ze względu przede wszystkim na wysokie koszty samego surowca.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here