Szczeliwa plecione i płyty uszczelkarskie – podział oraz zastosowanie

  Biorąc pod uwagę miejsce wykorzystania dostępne na rynku szczeliwa możemy podzielić na dwie grupy tzn. szczeliwa do zastosowań dynamicznych oraz szczeliwa do zastosowań statycznych. Oba typy charakteryzują się odmienną specyfikacją, która to właśnie determinuje ich właściwości i możliwości wykorzystywania. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.

  szczeliwa plecione i plyty uszczelkarskie podzial oraz zastosowanie - Szczeliwa plecione i płyty uszczelkarskie – podział oraz zastosowanie

  Szczeliwa do zastosowań dynamicznych

  Szczeliwa do zastosowań dynamicznych są najstarszą i do tej pory najczęściej spotykaną formą uszczelniania wykorzystywaną zarówno w pompach jak i armaturach. Zaletą tego rodzaju uszczelnień jest uniwersalność, trwałość, stosunkowo niska cena oraz łatwość zastosowania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów oraz innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwalają one na naprawdę skuteczne uszczelnienie dławic pomp, armatur, mikserów, młynów czy wałów mieszadeł. Warunkiem uzyskania trwałego uszczelnienia jest oczywiście optymalny dobór uszczelki oraz jej prawidłowy i staranny montaż.

  Warto wiedzieć, że z uwagi na szczególne warunki pracy tychże szczeliw produkuje się je ze specjalnie dobranych kompozycji przędz oraz impregnatów. Dzięki temu mogą one być z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu – w tym przede wszystkim w branży chemicznej, energetycznej oraz gospodarce komunalnej.

  reklama

  Szczeliwa do zastosowań statycznych

  Drugą grupę dostępnych na rynku uszczelniaczy stanowią szczeliwa do zastosowań statystycznych. Wykorzystywane są one głównie do uszczelniania elementów maszyn i urządzeń a także do różnych zamknięć. Z powodzeniem sprawdzają się tam, gdzie podstawowymi kryteriami doboru szczeliwa jest temperatura i ciśnienie. Produkowane są z włókien naturalnych (m.in. bawełna), syntetycznych (poliakrylonitryl, aramid), PTFE czystych i modyfikowanych), grafitowych, węglowych a także ceramicznych. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w przemyśle chemicznym oraz maszynowym.

  Płyty uszczelkarskie

  Do szczeliw z powodzeniem wykorzystywanych współcześnie należą też płyty uszczelkarskie. Z powodzeniem wypierają one powoli płyty typu It ze względu na to, że są bardziej gazooszczędne oraz charakteryzują się większą odpornością chemiczną. Stanowią nowoczesny materiał wykorzystywany do uszczelnień technicznych. Dzieje się tak za sprawą szerokiego zakresu ciśnień oraz temperatur. Wykonuje się je z wysokiej jakości specjalnie skomponowanych włókien i wypełniaczy nieorganicznych oraz odpowiednich elastomerów.

   

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here