SC-F25 we współpracy z Conica Green marki Beretta

Kolektory słoneczne cieszą się coraz to większą popularnością na polskim rynku ze względu na ciągły wzrost cen paliw i energii oraz rosnącą świadomość społeczeństwa o niskich kosztach eksploatacji.

system-solarny-sc-f25-we-wspolpracy-z-kotlem-kondensacyjnym-conica-green-marki-beretta

Ilość energii cieplnej wygenerowanej poprzez kolektory słoneczne zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania słonecznego. Nasłonecznienie terenu warunkowane jest szerokością geograficzną, porą roku oraz pogodą, a dokładniej zachmurzeniem.

Piękna, słoneczna, wolna od chmur i obłoków pogoda występuje nad basenem Morza Śródziemnego (w Turcji, Tunezji czy Egipcie), gdzie słońce świeci przez 4 tys. godzin w ciągu roku. Jest to prawie trzykrotnie więcej niż w przypadku naszego kraju, gdzie słońce świeci tylko przez 1,5 tys. godzin. Jednakże powszechnie wiadomo, że także w Polsce warto instalować panele solarne, ponieważ ich montaż w domach jedno- i wielorodzinnych zapewnia prawie całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w sezonie letnim. Ilość wytworzonej energii cieplnej poprzez panel solarny zależy nie tylko od warunków klimatycznych, ale i od zaawansowanej technologii kolektora oraz od jego orientacji i nachylenia. Zorientowanie panelu solarnego na południe i ustawienie go pod kątem ok. 40-50° to rozwiązanie optymalne, które sprawdza się w każdych warunkach pogodowych. Korzystając z kolektorów słonecznych, a więc ze źródeł energii odnawialnej, dbamy również o środowisko naturalne, a co za tym idzie, kontynuujemy proekologiczny trend.

REKLAMA


Testowane kolektory SC-F25

Kolektory słoneczne SC-F25 marki Beretta (nr 25 na schemacie) zostały wykonane na bazie nowatorskich, technologicznie zaawansowanych rozwiązań, dzięki czemu charakteryzują się wysoką sprawnością. Potwierdzeniem jest test jakościowy przeprowadzony przez instytut SPF w Rapperswill, dzięki któremu kolektory słoneczne marki Beretta uzyskały prestiżowy znak Solar Keymark. Certyfikat Solar Keymark, przyznawany przez niemiecki instytut DIN CERTCO z Berlina, świadczy o zgodności produktu z europejskimi normami EN 129775 i EN 12976, a także z normą zarządzania jakością ISO 9000. Wybierane losowo egzemplarze paneli solarnych przeszły testy w zakresie wydajności i wytrzymałości. Tak więc właściciele domów decydując się na zakup kolektorów słonecznych marki Beretta ze znakiem Solar Keymark mogą skorzystać z 45% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG) na instalację solarną, służącą do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Powłokę absorpcyjną panelu solarnego marki Beretta stanowi trwała i odporna na wysokie temperatury warstwa wykonana na bazie tlenków tytanu – Tinox, która pochłania nawet krótkotrwałe promieniowanie słoneczne, ograniczając zarazem „efekt odbicia”. Warstwa Tinox, poza świetnymi własnościami pochłaniania promieniowania słonecznego, ma też tę zaletę, że jej produkcja wymaga niskich nakładów energii, a proces jej wytwarzania odbywa się bez galwanizacji, w komorach próżniowych przy niskim obciążeniu środowiska naturalnego. Kolektory słoneczne są przeszklone hartowaną szybą antyrefleksyjną, która zapewnia wysoką przepuszczalność promieniowania słonecznego (współczynnik absorpcji wynosi aż 95%). Zespolenie absorbera z układem hydraulicznym kolektora za pomocą ultradźwięków daje gwarancję maksymalnego przekazania ciepła pochłoniętej energii do układu grzewczego. Panele posiadają dużą powierzchnię całkowitą 2,43 m2 (pow. absorpcyjna wynosi 2,15 m2), a przy tym niewiele ważą (40 kg), co znacznie ułatwia ich montaż na połaci dachowej. Cieplną izolację kolektora stanowi natomiast wełna mineralna, która wyróżnia się wytrzymałością mechaniczną i wodoodpornością. Jest to naturalny, niepalny i ognioodporny materiał o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Z kolei instalację wykonaną z miedzi wypełnia niezamarzający roztwór wodny glikolu propylenowego o wysokiej temperaturze wrzenia. Jest to związek całkowicie nietoksyczny, zawierający inhibitory korozji, chroniące instalację przed atakiem rdzy i innych zanieczyszczeń.

Elementy instalacji solarnej

Ciepła woda użytkowa zostaje podgrzana w zasobniku solarnym (Idra DS, nr 13 na schemacie), wyposażonym w dwie wężownice. Ochronę wewnętrzną zasobnika biwalentnego stanowi podwójna emalia, wykonana metodą Glasling Bayer zgodnie z normą DIN 4753 oraz antykorozyjna anoda magnezowa. W okresie zimy instalację solarną wspomaga się kotłem służącym również do centralnego ogrzewania. Doskonałym rozwiązaniem jest jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny Conica Green (nr 15 na schemacie) nowej generacji, wykorzystujący zjawisko kondensacji, co skutkuje wysoką wydajnością i sprawnością kotła (do 107,6% – **** zgodnie z dyrektywą 92/42/ CEE), a tym samym niskim zużyciem gazu (G20, G2.350, G27, LPG).

Poprzez podłączenie do kotła Conica Green – kompletnego, kompaktowego urządzenia – modułu dwóch stref grzewczych marki Beretta – Connect BASE (nr 16 na schemacie) można także sterować drugim obiegiem grzewczym (np. ogrzewanie podłogowym).

Kocioł kondensacyjny Conica Green

Kocioł kondensacyjny marki Beretta został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o przyszłym użytkowniku. Wyposażony jest więc w szereg ciekawych funkcji oraz przyjazny i prosty w obsłudze panel sterowania z cyfrowym wyświetlaczem. Konstruktorzy Riello nie zapomnieli również o potrzebach instalatorów, zajmujących się montażem kotła czy serwisantów, czuwających nad poprawną jego pracą. Dzięki zastosowanemu panelowi sterowania instalator może łatwo zaprogramować pracę kotła, a klient kontrolować pracę urządzenia i dostosowywać ją do swoich wymagań.

Wbudowany System Autodiagnostyki ułatwia użytkownikowi rozpoznanie awarii dzięki diodom sygnalizacyjnym oraz kodom błędów. Kolor diody sygnalizacyjnej oraz kod błędu pojawiający się na wyświetlaczu informuje czy jest to blokada przejściowa, czy też konieczna będzie interwencja serwisu. Wyposażenie kotła w urządzenie jonizacyjnej kontroli płomienia gwarantuje odcięcie dopływu gazu w przypadku braku płomienia na palniku. Z kolei, gdy wystąpią nieprawidłowości ciągu kominowego – termostat spalin, kontrolujący poprawne ich wydalanie – blokuje kocioł, a termostat granicznej temperatury nie dopuszcza do przegrzania urządzenia.

Kocioł marki Beretta jest przystosowany do bardziej zaawansowanego sposobu kontroli temperatury dzięki bezpośredniej współpracy z sondą zewnętrzną (wbudowany moduł regulacji pogodowej oraz sonda zewnętrzna na wyposażeniu kotła). Regulator w kotle odczytuje temperaturę wskazaną przez zainstalowaną na ścianie zewnętrznej budynku – sondę (nr 14 na schemacie) i na podstawie krzywej grzewczej ustala odpowiednią temperaturę wody wypływającej z kotła do grzejników tak, aby utrzymać ustawioną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniu. Uzupełnienie wyposażenia kotła w elektroniczny programator tygodniowy Komfort Weekly bądź REC 07 umożliwia pełną kontrolę temperatury pomieszczeń.

system-solarny-sc-f25-we-wspolpracy-z-kotlem-kondensacyjnym-conica-green-marki-beretta_1

Kompletny zestaw

Zestaw solarny marki Beretta, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny, zawiera dwa kolektory słoneczne, zasobnik solarny (300l), a także inne elementy instalacyjne (naczynie wzbiorcze, grupę hydrauliczną (nr 27 na schemacie), zawór mieszający, regulator różnicowy, itd.). Cena takiego pakietu solarnego to około 12 600 zł (netto w katalogu). Decydując się na zakup, należy pamiętać, że za tę cenę firma RUG Riello gwarantuje produkt „z najwyższej półki” i możliwość skorzystania z 45% dofinansowania z NFOŚiG. Każdy panel solarny marki Beretta łączy w sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne, estetyczny wygląd oraz wysoką jakość, co pozwala na wieloletnie, bezawaryjne korzystanie z systemu. Uzupełnienie systemu solarnego o kocioł kondensacyjny Conica Green gwarantuje ciepło w domu w okresie zimowym. Zakup tego kompaktowego i oszczędnego w eksploatacji urządzenia to zaledwie koszt rzędu 4340 zł (cena netto w katalogu).

Grażyna Gralik Product Manager Beretta

«
»

Dodaj komentarz