Spłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

Wybór rozwiązań podtynkowych w świecie spłuczek jest spory i nastręcza nieraz sporego kłopotu. Nie wynika to jednak ze zbyt szerokiej oferty, lecz raczej z pewnych niuansów związanych z kompatybilnością spłuczek,przycisków i stelaży oraz dotyczących konstrukcji samych spłuczek.

Spłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
Fot. 1. Producenci dbają o jakość i szybkość montażu spłuczek podtynkowych wprowadzając udogodnienia dla instalatorów. Na przykładzie spłuczki Prevista wyraźnie widać tę koncepcję, poprzez funkcjonalną kolorystykę zastosowaną w systemie. Wszystkie elementy ruchome i montowane ręcznie, są w kolorze żółtym. Fot. VIEGA

Zanim omówione zostaną kluczowe czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o inwestycji w podtynkową spłuczkę, warto przyjrzeć się aktualnym rozwiązaniom stosowanym w tych produktach. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia – decyzje podejmowane bez pełnej świadomości w co inwestorzy – mówiąc potocznie – się pakują, to z reguły decyzje nietrafione i skutkujące wieloma problemami. W pierwszej kolejności warto wskazać na coraz częstszą możliwość przeniesienia przycisków spłuczek na poziomą półkę znajdującą się bezpośrednio nad zbiornikami z wodą, co wynika z dążności do minimalizacji głębokości montażowej stelaży i ograniczania przestrzeni potrzebnej dla montażu przycisków. Typowe w polskim budownictwie toalety, to pomieszczenia niewielkie, dlatego dla wielu inwestorów takie przeniesienie przycisku to wygodne, a czasem jedyne możliwe rozwiązanie. Ciekawym patentem jest też pomysł na wyposażanie zbiorników w specjalne suwaki, którymi reguluje się płynnie poziom znajdującej się w nich wody. Jest to odpowiedź na rosnącą świadomość o konieczności oszczędzania wody.

Nieodzowna jest wiedza o jednolitych zbiornikach na wodę do spłukiwania, które znajdują się w ofercie każdego renomowanego producenta. Zbiorniki te wykonuje się metodą rozdmuchu jednego elementu (HDPE), co gwarantuje ich całkowitą szczelność i bezawaryjność. Tego typu zbiorniki gwarantują wieloletnią bezproblemową pracę systemu, dlatego warto o nie pytać sprzedawców. Rynek oferuje dziś wiele zbiorników do spłuczek podtynkowych, które wyposaża się w kilka punktów zasilania wodą. To duże ułatwienie dla każdego instalatora dokonującego montażu – może on wybrać najdogodniejszą opcję z punktu widzenia jakości montażu jak i przyszłego serwisu tego elementu. Nieodłącznym elementem spłuczek są mechanizmy je uruchamiające, do niedawna opierające się wyłącznie na klasycznych przyciskach mechanicznych z ręcznym dociskiem.

REKLAMA

Spłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
Fot. 2. Filtry zapachowe również wprzęgnięto w systemy podtynkowe. Fot. GEBERIT

Dziś wytwórcy proponują techniki oparte o pneumatykę oraz czujnikowe wykrywanie użytkownika toalety (uruchamianie mechanizmu spłuczki po zbliżeniu do ich powierzchni dłoni). Innym zyskującym na popularności trendem jest zaznaczanie przycisków spłuczek diodami LED o różnych kolorach. Jest to sposób na tworzenie odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu, ale także ułatwienie lokalizacji przycisków, gdy użytkownicy korzystają z toalet przy wyłączonym świetle. Powyższe atrybuty nowoczesnych spłuczek podtynkowych to tylko subiektywny katalog najważniejszych w opinii autora – zainteresowani mogą bez przeszkód zgłębiać temat dalej za pośrednictwem sieci www, gdyż większość markowych producentów i dostawców opisuje je szczegółowo na swoich portalach.

Czym się kierować wybierając podtynkową spłuczkę – na co warto zwrócić uwagę

To wręcz oczywistość, ale nie można o tym nie wspomnieć: należy omijać najtańsze wyroby pochodzące od nieznanych producentów. Chcąc cieszyć się jak najdłużej bezawaryjnym systemem podtynkowego spłukiwania w toalecie, należy się nastawić na spory wydatek i skierować swoją uwagę w stronę producentów oferujących pełne systemy stelaży, spłuczek i przycisków do nich, opartych o dość szeroką wzajemną kompatybilność – przynajmniej w obrębie poszczególnych serii produktowych. Tanie i bardzo tanie spłuczki podtynkowe wykonywane są z reguły z bardzo niskiej jakości materiałów, z pominięciem technologii jednolitej konstrukcji (metoda rozdmuchu) i obejmowane są najczęściej ograniczoną 2-letnią gwarancją, w przeciwieństwie do markowych wyrobów, dla których 10-letnia gwarancja na wszystkie podzespoły to standard. Co więcej, producenci z najwyższej półki potrafią gwarantować nawet 20- czy 25-letni dostęp do części zamiennych, a ponadto dysponują sprawnym serwisem na terenie całej Polski, co też warto wziąć pod uwagę.

Spłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
Fot. 3. Bezdotykowe przyciski zdobywają coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – takie rozwiązanie to higiena i estetyka. Fot. Geberit

Decydując się na spłuczkę podtynkową do WC od znanego producenta, należy rozważyć maksymalnie uniwersalne serie produktowe, z dużym wyborem pasujących przycisków spłukujących (różniących się między sobą ceną, materiałem z jakiego są wykonane, kolorem, kształtem itd.) i umożliwiające zamocowanie praktycznie każdej muszli (miski) wiszącej. Kwestia kompatybilności jest tu bardzo istotna, gdyż nie jest tak, że dowolny przycisk od danego producenta, pasuje do wszystkich spłuczek podtynkowych, które znajdują się w jego katalogu. Należy bacznie kontrolować swoje wybory i poruszać się w obrębie wzajemnie kompatybilnych składników instalacji, na które składają się podtynkowe stelaże montażowe, miski WC, spłuczki oraz przyciski.

Dla wielu inwestorów z toaletami o małej powierzchni, kluczowym argumentem będzie głębokość montażowa spłuczki (np. 8 cm). To kwestia typowa dla toalet i łazienek w blokach z wielkiej płyty. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tak płytko montowanych stelaży i spłuczek, opcja wbudowanego pojemnika na kostki zapachowe najczęściej odpada – to cena za odzyskanie odrobiny powierzchni w pomieszczeniu.

Spłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
Fot. 4. Rozwiązaniem gwarantującym sprawność montażu i niezawodność połączeń jest zastosowanie spłuczki z dedykowanym, kompletnym systemem montażowy.Fot. VIEGA

W wielu sytuacjach inwestorzy muszą szukać spłuczek podtynkowych o jak najmniejszej wysokości montażu – sytuacja częsta na poddaszach lub przy montażu bezpośrednio pod oknami. W takich sytuacjach uwagę należy skierować w stronę specjalnych serii produktów, w których wysokości montażowe to np. 98 cm ponad poziomem podłogi. Rozwiązania takie wiążą się często z przeniesieniem przycisków uruchamiających spłuczkę na parapet okna, pod którym następuje montaż, co dla wielu inwestorów jest wadą, lecz dla równie wielu zaletą. Należy pamiętać jednak, że jeśli przy takim wariancie spłuczki inwestor chce za wszelką cenę mieć przycisk spłukujący zamontowany od frontu, wówczas deska sedesowa przy podnoszeniu może uderzać o przycisk, co jest niepożądanym skutkiem.

Łukasz Lewczuk

Na podstawie materiałów publikowanych m.in. przez:
Viega Sp. z o.o.,
Geberit Sp. z o.o.,
Tece Sp. z o.o.,
Grohe Polska Sp. z o.o.,
SFA Poland Sp. z o.o.,
Werit Polska Sp. z o.o.,
Deante Antczak Sp. j.,
Cersanit S.A. oraz Ferro S.A.

«
»

Dodaj komentarz