Toalety myjące – nowy standard WC

Toalety myjące to nowe, dostępne na rynku rozwiązanie opracowane przez
producentów systemów sanitarnych. Bezsporną jego zaletą jest odniesienie
komfortu życia i higieny – nie tylko bezpośrednich użytkowników, ale w odniesieniu do całego pomieszczenia wc. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ceramiki bezkołnierzowej oraz dysz z funkcją samooczyszczania.

toalety myjace nowy standard wc2 - Toalety myjące – nowy standard WC
Fot. 1. Obsługa nowoczesnych toalet myjących jest prosta i intuicyjna. Zazwyczaj opiera się na ustawieniu parametrów funkcji za pomocą zintegrowanych pokręteł lub przycisków. Fot. ROCA

Wadami, które do tej pory odstręczały od wyboru tego urządzenia, były duże rozmiary, skomplikowany montaż, zaawansowana elektronika oraz wysoka cena. Nowe rozwiązania technologiczne zdołały jednak wyeliminować te problemy. Ich efektem są toalety myjące nowej generacji – pozbawione zbiornika na wodę i podgrzewacza przepływowego, proste w montażu, z intuicyjną obsługą, kompaktowym designem pasującym do każdej łazienki. Wyglądem niczym nie różnią się od tradycyjnych toalet, a usunięcie dużych elementów sterujących sprawia, że mogą być montowane również w małych pomieszczeniach.

Intuicyjna obsługa

Obsługa tych urządzeń jest tak prosta i intuicyjna. Regulacji temperatury, ciśnienia oraz ilości wody, temperatury podgrzewania siedziska, temperatury suszenia dokonuje się przy pomocy pokręteł lub przycisków umieszczonych z boku kompaktu lub korzystając z panelu sterującego. W podobny sposób można ustawić system spłukiwania muszli i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Cała technologia umieszczona jest w ceramicznej obudowie.

Toalety myjące nowej generacji mogą być wyposażone w czujniki ruchu automatycznie podnoszące pokrywę. Wysoki komfort użytkowania zapewniony został dzięki wyposażeniu urządzeń w najwyższej jakości, wytrzymałe i ergonomiczne, odporne na zarysowania deski sedesowe z cichym mechanizmem opuszczania Soft-Close oraz ceramiki bezrantowej.

toalety myjace nowy standard wc3 - Toalety myjące – nowy standard WC
Fot. 2. Toalety myjące nowej generacji, w odróżnieniu od swoich pierwowzorów, pozbawione są zbiornika na wodę i podgrzewacza przepływowego. Dzięki temu ich montaż jest niemal tak prosty jak tradycyjnej toalety. Fot. TECE

Ochrona środowiska

Prostota obsługi idzie w parze z prostotą zastosowanej technologii w postaci kartusza do regulacji przepływu wody oraz baterii termostatycznej. Zintegrowane systemy ochrony wody pitnej spełniają wymagane normy, dzięki czemu toalety myjące nowej generacji można bez dodatkowego zabezpieczenia podłączać do rur z ciepłą i zimna wodą.

Łatwość montażu

Kolejna cecha tych systemów to bezpieczeństwo i łatwość montażu, pod względem trudności porównywalna z instalacją armatury prysznicowej. Urządzenia te są dostarczane do odbiorcy wraz z zabezpieczeniem ułatwiającym instalację. Montażu dokonuje się przysuwając do ściany moduł wraz z opakowaniem chroniącym – należy go nasunąć na wmontowane w ścianę gwintowane pręty, a następnie dokręcić śruby montażowe i przesunąć klin dociskający do ściany. Deskę toaletową wystarczy nałożyć na sworznie w misie ceramicznej, a w razie potrzeby w równie prosty sposób zdjąć. Nowoczesne technologie gwarantują bardzo dobre wyniki spłukiwania, a przez to skuteczną eliminację (do 99,99%) bakterii oraz automatyczną funkcję usuwania kamienia.

Kompleksowa oferta

Toalety myjące nowej generacji mogą być montowane zarówno przed, jak i za ścianą. Ich producenci zaprojektowali całe zintegrowane ze sobą systemy sanitarne, łącznie ze spłuczkami, ramami montażowymi do zabudowy suchej albo zabudowy mokrej. Ofertę uzupełniają wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego albo stali nierdzewnej przyciski do bezdotykowego uruchamiania, instalowane natynkowo lub zlicowane z fakturą ściany. Uzupełnieniem są montowane w ścianie terminale sterujące filtrowaniem powietrza, neutralizacji przykrych zapachów, zbliżeniowym uruchamianiem funkcji spłukiwania. Elektroniczne panele cechuje minimalistyczny design nie wchodzący w konflikt z indywidualnym zaprojektowaniem całego pomieszczenia.

toalety myjace nowy standard wc4 1024x625 - Toalety myjące – nowy standard WC
Fot. 3. Do obsługi nowoczesnych toalet myjących, wykorzystuje się również piloty zdalnego sterowania i aplikacje na smartfonach. Fot. DURAVIT

Deski myjące

W toaletach, gdzie nie ma możliwości wymiany całego WC na nową wersję myjącą, można z powodzeniem zastosować deski myjące. Jako nakładki na istniejące miski ceramiczne. Ich funkcjonalności są niemal identyczne jak kompaktowych toalet myjących. Innowacją jest zamontowanie w desce dwóch odseparowanych od siebie głowic natryskowych – jednej z funkcją natrysku tylnego i drugiej (w trosce o higienę kobiet) z funkcją natrysku przedniego. Głowice są wykonane z materiałów o właściwościach antybakteryjnych i schowane pod specjalna osłoną bezpośrednio pod deską. Czyszczenie ramion natryskowych odbywa się każdorazowo przed i zaraz po ich użyciu. Panel sterujący umieszczony jest z boku deski, przez co siła strumienia wody i jej temperatura oraz położenie dyszy myjącej mogą być dowolnie regulowane przez użytkownika. Innym rozwiązaniem jest możliwość sterowania strumieniem wody za pomocą znajdującej się w zasięgu dłoni dźwigni, działającej w wyniku ciśnienia wody w instalacji. Taka konstrukcja eliminuje konieczność zasilania urządzenia prądem. Deski myjące mogą być montowane na dowolnych (ale pochodzących od tego samego producenta) misach ceramicznych i są wyposażone w mechanizm Soft-Close (cichego opuszczania). Toaleta/ deska myjąca to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na utrzymanie higieny intymnej jedynie za pomocą wody (bez używania papieru), co jest bardziej korzystne dla ciała człowieka, jak również dla środowiska naturalnego (brak odpadów papierowych).

Henryk Rozenkranc

test
Poprzedni artykułCzystsze powietrze od GREE
Następny artykułSpłuczki podtynkowe – na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here