Sposoby wieszania firan i zasłon

Pięknie ozdobione okno potrafi być najlepszą wizytówką każdego zadbanego mieszkania. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich firan! Te nie tylko przyciągają wzrok gości od razu po wejściu do mieszkania, ale również pełnią funkcję praktyczną! Jak wieszać firany i zasłony, aby prezentowały się efektownie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Olmark - firany i panele woalowe

Poznaj popularne metody wieszania

 Wyróżniamy kilka sposobów na wieszanie zasłon i firan. Powinieneś o tym pamiętać przy zakupach, aby nie zdecydować się na firanę, czy zasłonę przeznaczoną do wieszania inną metodą. Oto kilka z nich: 

  • na tradycyjnym karniszu, z pomocą żabek (niewielkich klipsów),
  • na kółkach,
  • na szelkach,
  • na taśmie marszczącej,
  • ciekawą alternatywę stanowią tutaj firany panelowe.

Przybliżymy Ci teraz każdą z tych metod wieszania firan i zasłon, zwracając uwagę na szczególne cechy, od których zależy efekt wizualny całości aranżacji!

REKLAMA

  • Firany na tradycyjnym karniszu wieszane są z pomocą żabek, czyli niewielkich klipsów. To zdecydowanie najpopularniejsza metoda wieszania firan i zasłon. Jest ona jednocześnie najbardziej pracochłonna! Aby całość prezentowała się estetycznie, kluczowe jest dobre wyliczenie odległości między umieszczeniem kolejnego klipsa. Za efekt wizualny odpowiadają tutaj dobrze wykonane, regularne marszczenia materiału.
  • Firany wieszane na kółkach są zdecydowanie przystępniejszym i mniej czasochłonnym modelem do zawieszenia. Wybierając odpowiedni model, powinieneś pamiętać jednak o dobraniu odpowiedniej szerokości średnicy kółek do posiadanego karnisza. Zachowanie tutaj przestrzeni między kółkami a karniszem będzie decydować o łatwości przesuwania całości, np. przy otwieraniu okna.
  • Firany wieszane na szelkach cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością.  To estetyczne rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie robienia marszczeń. Podobnie jednak jak w przypadku metody wieszania na kółkach, powinieneś pamiętać o dobraniu firany z odpowiednią grubością szelek do swojego karnisza.
  • Firany wieszane na taśmie marszczącej można zawiesić stosunkowo łatwo. Nie musisz fałdować materiału, aby ten prezentował się efektownie. Jednak przed zawieszeniem musisz przypiąć do taśmy dedykowane, metalowe kółka, które zdejmujesz na czas prania.
  • Firany panelowe (panele okienne) to współczesna propozycja wieszania zasłon. W tym przypadku nie wykonuje się marszczeń materiału, a całość powieszona jest na prosto. Dzięki temu do pomieszczenia wpada optymalna ilość światła dziennego. Wystarczy przewlec materiał przez panel – to zdecydowanie najłatwiejsza metoda wieszania firan.

Jak efektownie wieszać zasłony?

Wieszanie firan – zwłaszcza modeli z marszczeniami – wymaga doświadczenia i cierpliwości. Aby całość prezentowała się efektownie, warto pamiętać o regularnym praniu zarówno firan, jak i zasłon. Często samo wypranie firan wprowadza do wnętrza efekt aranżacyjnej świeżości. O czym powinieneś wtedy pamiętać? Kluczową rolę odgrywa tutaj wieszanie tkaniny na mokro. Wtedy Twoje zasłony schną w naturalnej dla nich pozycji. Jeżeli natomiast zostawisz je w pralce lub powiesisz na suszarce, możesz liczyć się z koniecznością późniejszego prasowania tkaniny.

Kluczowy jest również dobór odpowiedniego rozmiaru zasłony do posiadanego okna. W przypadku modeli z marszczeniami koniecznie powinieneś pamiętać o tym, aby wybrać zasłony, które będą posiadały zapas tkaniny, niezbędny do wykonania marszczeń. Pamiętaj, że zawsze lepiej posiadać zasłony z większą, niż zbyt małą ilością fałd materiału. W końcu to one odpowiadają za efekt wow Twojego okna. Jeśli chodzi natomiast o firany panelowe, kluczowy jest dobór szerokości tkaniny do posiadanego panelu.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci w naszym artykule metody wieszania firan. Znajdź tą, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *