Systemy przeciwoblodzeniowe ELEKTRA – bezpieczna zima

  Lato rozpieszczało nas piękną aurą, jednak już niedługo ta sielankowa pogoda zmieni się diametralnie – zbliża się bowiem zima ze wszystkimi jej urokami i niebezpieczeństwami. Oblodzone rynny, zasypane chodniki i wjazdy do garażu, zamarznięte rury w nieogrzewanych miejscach mogą stanowić spory problem zwłaszcza, gdy spieszymy się do pracy.

  systemy przeciwoblodzeniowe elektra bezpieczna zima - Systemy przeciwoblodzeniowe ELEKTRA – bezpieczna zima
  Fot. 1. Przykład ogrzewania krawędzi dachu.

  Taki scenariusz, jednak nie musi być naszym udziałem, jeśli wcześniej przygotujemy nasz dom na przyjście zimowej aury. Od wielu lat firma ELEKTRA dostarcza specjalistyczne rozwiązania z zakresu ochrony przed śniegiem i lodem.

  Systemy ochrony ciągów komunikacyjnych

  Wjazdy do naszych garaży, chodniki, schody wejściowe do budynków, tarasy, stanowią łatwy kąsek dla zimowej pogody, jednak tu mamy do dyspozycji szeroki arsenał do walki z zalegającym śniegiem. ELEKTRA produkuje specjalne maty i przewody grzejne do odladzania zasypanych powierzchni. Maty grzejne SnowTec® i SnowTec®Tuff o mocach 300 i 400 W/m² doskonale nadają się do układania na dużych powierzchniach podjazdów i chodnikach. Możemy je również wykorzystywać w sytuacji, gdy chcemy wykonać instalację pod trakcje jezdne naszego pojazdu. Maty mają 60 cm szerokości i dzięki temu idealnie nadają się do tego typu ułożenia. Pamiętać należy, że maty można rozcinać aby nadać im właściwy kształt, nie należy jednak ciąć przewodu grzejnego. Drugą grupą dedykowanych temu zastosowaniu produktów są przewody grzejne ELEKTRA VCD 25 (25 W/mb) i Tuff Tec™ (30 W/mb). Przewody układamy w takich odstępach aby podobnie jak w matach uzyskać moc 300-400 W/m². Dodatkowo przewody grzeje idealnie nadają się do ogrzewania schodów – tu układamy ok. 4 przebiegów na jednym stopniu, pamiętać należy, aby znalazły się one również na płycie spocznikowej.

  Sterowanie

  System ten ma załączyć się automatycznie w chwili rozpoczęcia opadów. Składa się z jednostki sterującej umieszczonej w rozdzielni oraz czujników wilgoci i temperatury, które umieszcza się w polu grzejnym, w miejscu najbardziej narażonym na wystąpienie opadu śniegu.

  systemy przeciwoblodzeniowe elektra bezpieczna zima2 - Systemy przeciwoblodzeniowe ELEKTRA – bezpieczna zima
  Fot. 2. Ułożenie przewodów grzejnych dwustronnie zasilanych ELEKTRA VC20.

  Ogrzewanie rynien i rur spustowych

  Zamarznięcie rynien i rur spustowych może doprowadzić np. do urwania elementów systemu, wnikania wody pod elewację i do pomieszczeń. System ochrony składa się z przewodów grzejnych umieszczonych w rynnach i rurach spustowych. W zależności od rozmiarów rynien i rur spustowych zaleca się ułożenie podwójne lub potrójne w rynnach i pojedyncze lub podwójne w rurach spustowych. ELEKTRA zaleca wykorzystanie przewodów grzejnych odpornych na promieniowanie UV o mocy 20 W/mb. Do wykorzystania mamy przewody stałooporowe VCDR 20 i samoregulujące SelfTec® PRO 20. Przewody samoregulujące zmieniają swoją moc w zależności od temperatury otoczenia, jednak i tak do prawidłowego działania systemu zaleca się wykorzystanie systemu sterowania. Przewody mocujemy w rynnach za pomocą uchwytów do rynien, a w rurach spustowych uchwytami do rur. Jeżeli długość rury spustowej przekracza 6 mb, musimy zastosować element odciążający przewody w postaci linki z uchwytami.

  Sterowanie

  Podobnie jak w przypadku podjazdów system ma autonomicznie reagować na wystąpienie opadów i wytopienie wody lodowej, więc i tu wykorzystujemy sterowniki z dwoma czujnikami – czujnik wilgoci montuje się w rynnie po południowej stronie obiektu, czujnik temperatury zaś na północnej fasadzie, gdzie temperatura jest zawsze najniższa. Taka konfiguracja pozwala załączyć ogrzewanie również w słoneczne dni, gdy przy ujemnej temperaturze operujące słońce wytapia śnieg z dachu, a zamarzająca woda może doprowadzić do oblodzenia rynien i rur spustowych.

  systemy przeciwoblodzeniowe elektra bezpieczna zima3 - Systemy przeciwoblodzeniowe ELEKTRA – bezpieczna zima
  Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat.

  Ogrzewanie rurociągów

  Nieogrzewane rurociągi mogą w łatwy sposób paść ofiarą mrozów. W najlepszym wypadku po prostu będą niedrożne, w najgorszym może dojść do ich rozszczelnienia. ELEKTRA i tu ma dla nas idealne rozwiązania, które pozwolą spać spokojnie nawet w najcięższą zimę. Najprostszym sposobem jest umieszczenie na rurociągu przewodu grzejnego, który będzie się załączał, gdy temperatura mierzona pod izolacją rury spadnie do określonej temperatury. Taką instalację możemy wykonać na wiele sposobów: najprostszym rozwiązaniem są gotowe zestawy przewodów grzejnych z wtyczką do gniazdka ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat – są to przewody samoregulujące i w tym wykonaniu można je instalować z pominięciem termostatu. Drugim rozwiązaniem są przewody FreezeTec® – stałooporowe z wbudowanym na końcu termostatem, który załącza się w temp +5°C i wyłącza przy +10°C. Bardziej rozbudowane instalacje wymagają wizyty instalatora i wykorzystania profesjonalnych przewodów z serii PRO. W trudno dostępnych miejscach, pod izolacją i przy przechodzeniu rur przez przegrody wewnętrzne, możemy wykorzystać specjalistyczne przewody SelfTec®DW, które umieszcza się wewnątrz rurociągów – również z wodą pitną.

  systemy przeciwoblodzeniowe elektra bezpieczna zima4 - Systemy przeciwoblodzeniowe ELEKTRA – bezpieczna zima
  Fot. 4. Mata grzejna ELEKTRA SnowTec®.

  Sterowanie

  Czujniki umieszczamy na górze rury pod izolacją, a sam sterownik w zależności od rodzaju w rozdzielni, na rurociągu lub na ścianie. Wszystkie zaprezentowane powyżej rozwiązania zapewnią maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu.

  www.elektra.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here