Brodzik niestety postrzegany jest często jako uzupełnienie kabiny prysznicowej i tym samym przy zakupie traktowany w sposób obojętny. Jest to jednak produkt, który po zamontowaniu staje się integralną częścią każdego budynku i powinien być wybierany starannie, gdyż jego ewentualna wymiana wiąże się zawsze z kosztownym i kłopotliwym remontem. Co więcej, odpowiednio dobrany brodzik może stanowić harmonijne wykończenie projektu łazienki.

Większość brodzików sprzedawanych w Polsce to modele akrylowe o głębokościach od 7 do 28 cm (wysokość brodzika od podłogi 14-41 cm). Montaż takich brodzików jest stosunkowo prosty i z reguły polega na usadowieniu oraz przytwierdzeniu ich do posadzki w miejscu do tego przewidzianym. W tych przypadkach układ odpływowy znajduje się ponad podkładem betonowym lub ponad podłogą łazienki wyłożoną glazurą. Montaż brodzika należy wykonać w taki sposób, aby został zapewniony późniejszy dostęp do układu odpływowego poprzez otwór rewizyjny (np. wycięty w podstawie styropianowej – na szerokość płytki). Mając swobodny dostęp do syfonu, możemy łatwo i szybko zareagować na każdą nieszczelność układu. Jeśli tego dostępu nie ma a pojawi się wilgoć, zagrzybienie, bądź jakiś wyciek, wszystko to zaprowadzi do wspomnianego już wcześniej kosztownego i często kolidującego w codziennym funkcjonowaniu remontu. Reasumując, pewna i bezpieczna szczelność konstrukcji brodzika i całego systemu odpływowego to konieczność i gwarancja satysfakcji z użytkowania.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}

Montaż brodzików równo z podłogą łazienki – trendy
Na rynku coraz większe uznanie zyskuje minimalistyczny trend przejawiający się w rosnącym zainteresowaniu modelami brodzików, które w możliwie najmniejszym stopniu wystają ponad powierzchnię podłogi. Brodziki takie mają grubość i głębokość do około 6 cm, więc ich montaż na surowej posadzce lub na płytkach wymaga ukrycia syfonu oraz układu odpływowego w odpowiednio przygotowanym wybraniu w podłodze. Łazienka dla niepełnosprawnych lub osób starszych powinna być wyposażona w brodziki zapewniające całkowicie płaskie, bezstopniowe przejście z części suchej łazienki do mokrej. Takie rozwiązania stosuje się coraz częściej w każdej łazience, pokoju hotelowym czy też w obiektach np. sportowych, które posiadają ciąg pryszniców.W tym celu brodziki można wpuszczać w podłogę łazienki tworząc bezbarierowe połączenie z resztą podłogi. Ciekawym i obecnie już bardzo popularnym rozwiązaniem wzorniczym i użytkowym jest obłożenie zarówno powierzchni kąpielowej, jak i całej podłogi łazienki glazurą. W tym przypadku jednak instalatorzy często zmagają się z trudnym i pracochłonnym modelowaniem spadków posadzki (do odpływu), a niejednokrotnie też z problemem odpowiedniego uszczelnienia miejsca kąpielowego.

Fot. 2 i 3 Nakładamy klej do płytek na wypoziomowaną
posadzkę i spód podstawy
Fot. 4. Nakładamy klej na spód brodzika
Fot. 5. System odpływowy ukryty w podstawie styropianowej
Nowoczesne rozwiązania zintegrowane
Zainteresowanie brodzikami „płytkimi” oferującymi możliwość bezstopniowej zabudowy wyrażają również producenci brodzików, co można wywnioskować, obserwując choćby nowości wystawiennicze na największych europejskich targach branżowych takich jak ISH we Frankfurcie czy też Mostra Convegno Expocomfort w Mediolanie. Dzięki temu wiele z dotychczasowych problemów, na które napotykali instalatorzy – dziś można łatwo i szybko rozwiązać.
Nowoczesne brodziki płytkie oferują bowiem zintegrowane rozwiązania ułatwiające wykonanie szczelnej, bezpiecznej zabudowy powierzchni kąpielowej z bezprogowym dostępem. Każde brodziki posiadają odpowiednie skosy umożliwiające bezpieczny odpływ wody do syfonu i dzielą się na akrylowe (wykonane z akrylu sanitarnego) lub posadzkowe (także podpłytkowe), które ułatwiają zabudowanie powierzchni kąpielowej płytkami równo z płaszczyzną całej podłogi. W przypadku brodzików akrylowych montaż jest stosunkowo prosty. Przebiega on podobnie jak montaż brodzików o standardowych głębokościach – na surowej posadzce, na podstawie styropianowej lub na mininóżkach. Problem zabudowy zupełnie płaskiej do tej pory dotyczył głównie zabudowy powierzchni kąpielowej płytkami i montażu systemu odpływowego wraz z kratką odpływową.
W jaki sposób problemy te zostały zniwelowane przez nam nowoczesne rozwiązania zintegrowane takie jak brodziki posadzkowe (podpłytkowe)? Ich zintegrowana konstrukcja gwarantuje szczelność. Kratka odpływowa zamieszczona jest w ramce odpływowej „wtopionej” w brodzik, więc nie ma konieczności jej dodatkowego montażu i uszczelniania. Do ramki odpływowej przykręcany jest syfon z rurą odpływową – z wszystkimi koniecznymi uszczelkami. Takie rozwiązanie daje pewność, że woda nie ma możliwości przedostania się przez jakąkolwiek szczelinę pomiędzy kratką a syfonem, gdyż takich szczelin nie ma. Wystający syfon i rurę odpływową można ukryć w przygotowanym wybraniu w posadzce, lub też w dostępnej na rynku podstawie styropianowej (wtedy tworzy się wybranie w posadzce na wysokość podstawy styropianowej i brodzika). Brodzik do podłoża (surowa posadzka lub podstawa styropianowa) przykleja się na klej do płytek. Po uzyskaniu wysokości brodzika równego z pozostałą powierzchnią podłogi – przed obłożeniem glazurą należy zakleić szczeliny pomiędzy brodzikiem i pozostałą powierzchnią łazienki – taśmą uszczelniającą oraz narożnikiem uszczelniającym (jeśli brodzik jest montowany w narożniku). Całość finalnie należy pomalować folią uszczelniającą w płynie (za pomocą pędzla i wałka). Po wyschnięciu można przystąpić do przyklejania płytek, które układa się w sposób odzwierciedlający skosy konstrukcji – np. w kształcie koperty; pozwoli to na zachowanie odpowiednich spadów do odpływu. Ostatnią czynnością jest nałożenie silikonu sanitarnego na ranty ramki odpływowej.

Fot. 7 Wykonujemy wylewkę do wysokości górnego rantu brodzika
Fot. 8 -10 Osadzamy narożnik uszczelniający i taśmę uszczelniającą na wszystkich łączeniach brodzika ze ścianą i podłogą łazienki
Fot. 11 Całość, zarówno brodzik, jak i podłogę łazienki, malujemy folią uszczelniającą w płynie
Fot. 12 Układanie płytek na brodziku w sposób odzwierciedlający skosy konstrukcji
Fot. 13 Nakładamy silikon sanitarny na ranty ramki odpływowej
Fot. 14 Wykończona podłoga z brodzikiem podpłytkowym
Fot. 15 Przykład bezstopniowego montażu brodzika akrylowego
Fotografie pochodzą z archiwum SCHED-POL Sp.j.
Bezprogowe zabudowanie powierzchni kąpielowej płytkami przy zastosowaniu nowoczesnych zintegrowanych rozwiązań jest obecnie wyjątkowo proste. Dodatkowo każdy użytkownik może mieć pewność, że podczas kąpieli woda będzie spływała do kratki, a cały system odpływowy jest szczelnie zabezpieczony.
Istotną zaletą brodzików posadzkowych jest również ich szeroki asortyment, w którym można znaleźć kilkadziesiąt różnych rozmiarów i kształtów od typowych po bardzo wyrafinowane.
Piotr Fuhrmann
Dodaj komentarz