Tarcza antysmogowa

  Kiedy powietrze na zewnątrz jest złej jakości, zwykle stajemy przed niełatwym wyborem. Czy wentylować dom świeżym, ale mocno zanieczyszczonym powietrzem zewnętrznym? Czy może zaprzestać wentylowania domu, powodując niezdrowy zaduch? Co ważne, nawet stosowanie urządzeń antysmogowych często nie zabezpieczy nas przed niekontrolowanym napływem smogu do pomieszczeń np. poprzez nieszczelności budynku.

  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem1 - Tarcza antysmogowa
  Rys. 1. Wentylacja budynku bez systemu tarczy antysmogowej.

  W odpowiedzi na ten problem firma PRO-VENT opracowała kompletny system wentylacji antysmogowej budynków, zapewniający stały i kontrolowany dopływ wyłącznie świeżego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń, nawet w warunkach wysokiego zapylenia PM1, PM2.5 czy PM10 – jest to tzw. Tarcza antysmogowa. Rozwiązanie oparte jest na zintegrowanej współpracy trzech innowacyjnych urządzeń – rekuperatora PRO-VENT MISTRAL, bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła PRO-VENT GEO oraz elektro-jonizacyjnego filtra antysmogowego PRO-VENT CLEAN R, o skuteczności fi ltracji cząstek stałych na poziomie 99,95% !

  Tarcza antysmogowa zabezpiecza budynek przed niekontrolowanym napływem zanieczyszczeń z zewnątrz. Dostarcza do budynku wyłącznie powietrze oczyszczone – bez smogu. Dodatkowo zapewnia wydajną i energooszczędną pracę całego systemu wentylacji mechanicznej.

  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem2 1024x725 - Tarcza antysmogowa
  Rys. 2. Wentylacja budynku przez system tarczy antysmogowej.

  Tarcza antysmogowa – jak to działa?

  System Tarczy antysmogowej polega na ścisłej współpracy trzech innowacyjnych urządzeń firmy PRO-VENT. Zanieczyszczone powietrze przechodzi w pierwszej kolejności przez bezprzeponowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO. W wymienniku zostaje wstępnie uzdatnione i oczyszczone z zarodników bakterii i grzybów (a dodatkowo w darmowy sposób podgrzane lub schłodzone – w zależności od sezonu). Następnie powietrze trafi a na rekuperator PRO-VENT MISTRAL, gdzie podlega kolejnej fi ltracji. Automatyka rekuperatora wyposażona w funkcję tarczy antysmogowej pilnuje, aby do budynku w sposób niekontrolowany nie napływało zanieczyszczone powietrze bezpośrednio z zewnątrz, utrzymując kontrolowane nadciśnienie.

  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem3 - Tarcza antysmogowa
  Fot. 1. PRO-VENT MISTRAL SMART 400 EC

  Dodatkowo może w sposób zintegrowany sterować najważniejszym urządzeniem w systemie tarczy antysmogowej – elektro-jonizacyjnym antysmogowym filtrem powietrza PRO-VENT CLEAN R, o skuteczności filtracji cząstek stałych na poziomie 99,95% ! Tarcza antysmogowa jest rozwiązaniem idealnym dla inwestorów, którzy planują budowę lub modernizację obiektu wyposażonego w rekuperację. Po pierwsze zapewni skuteczną i oszczędną wentylację budynku. Po drugie wyeliminuje ryzyko niekontrolowanego napływu powietrza zanieczyszczonego do budynku. Po trzecie zapewni napływ wyłącznie oczyszczonego i zdrowego powietrza do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Dzięki temu cały budynek będzie wypełniony jedynie powietrzem uzdatnionym, czystym i zrewitalizowanym. Bez smogu.

  REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL PRO i MISTAL SMART

  • wyposażone w przeciwprądowy wymiennik do odzysku ciepła,
  • wysoki realny odzysk ciepła 85% ÷ 96%,
  • 100%-szczelny bypass wymiennika,
  • niski pobór energii elektrycznej,
  • ciche i niezawodne wentylatory EC,
  • wygodna, intuicyjna automatyka z funkcją tarczy antysmogowej.
  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem4 - Tarcza antysmogowa
  PRO-VENT MISTRAL PRO 2000 EC.

  Pierwszy element – rekuperator Pro-Vent MISTRAL

  Nowoczesne rekuperatory z serii MISTRAL PRO oraz MISTRAL SMART z wymiennikami przeciwprądowymi, jako jedyne na rynku mogą być wyposażone w specjalnie zaprojektowaną automatykę Tarczy antysmogowej.

  Drugi element – elektro-jonizacyjny antysmogowy filtr powietrza CLEAN R

  Elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy PRO-VENT CLEAN R przeznaczony jest do głębokiej rewitalizacji powietrza wentylowanego. Montuje się go za rekuperatorem PRO-VENT MISTRAL. Wielkość filtra antysmogowego powinna być dopasowana do wielkości rekuperatora. Swoim działaniem obejmuje jednocześnie wiele pomieszczeń w budynku. W niezwykle skuteczny sposób oczyszcza powietrze z cząstek stałych (PM10, PM2.5, PM1), nawet o 99,95%! Filtr antysmogowy działa na zasadzie elektroaktywnej neutralizacji, a następnie separacji wszelkich zanieczyszczeń w opatentowanej technologii Stopfi eld®. Powietrze może być również nasycone zdrowymi ujemnymi aerojonami. Oczyszczone i uzdatnione powietrze transportowane jest systemem kanałów wentylacyjnych do wszystkich wentylowanych pomieszczeń. Przepływ powietrza przez CLEAN R jest wymuszony przez rekuperator MISTRAL.

  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem5 1024x638 - Tarcza antysmogowa
  Fot. 2. Współpraca rekuperatora PRO-VENT MISTRAL PRO 450 EC oraz elektro-jonizacyjnego fi ltra antysmogowego PRO-VENT CLEAN R 400.

  Trzeci element – bezprzeponowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO

  Za wyborem GWC PROVENT-GEO przemawia szereg korzyści w postaci komfortu cieplnego, bezobsługowej pracy instalacji, a co najważniejsze, oszczędności energii. Mówiąc o komforcie cieplnym, wynikającym ze stosowania wymiennika gruntowego należy mieć na uwadze przede wszystkim radykalne ograniczenie strat wentylacyjnych zimą. GWC warunkuje optymalną pracę wymiennika do odzysku ciepła w centrali – chroni przed mrozem dostarczając do rekuperatora powietrze o stabilnej, dodatniej temperaturze. Ma to szczególne znaczenie w momencie gdy korzystamy z funkcji Tarczy antysmogowej, ponieważ utrzymanie nadciśnienia w budynku wiąże się ze spadkiem sprawności temperaturowej odzysku ciepła na wymienniku. Gruntowy Wymiennik Ciepła w sposób znaczący poprawia jakość pracy rekuperatora, a użytkownikowi daje oszczędności z tytułu obniżonych kosztów ogrzewania obiektu w porównaniu do systemu bez GWC DZIAŁANIE URZĄDZENIA PRO-VENT CLEAN R

  DZIAŁANIE URZĄDZENIA PRO-VENT CLEAN R

  • niezwykle skuteczna filtracja cząstek stałych (PM1, PM 2.5, PM10),
  • likwidacja bakterii i wirusów,
  • redukcja uciążliwych zapachów i szkodliwych gazów,
  • ujemna prozdrowotna jonizacja powietrza,
  • monitoring jakości powietrza,
  • skuteczność filtracji na poziomie 99,95%!
  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem6 - Tarcza antysmogowa
  Fot. 3. Gruntowy wymiennik ciepła GWC PRO-VENT GEO 400.

  Cennym atutem bezprzeponowego Gruntowego Wymiennika Ciepła PROVENT-GEO jest ich efektywna praca w okresie letnich upałów. Przez całą dobę mogą dostarczać do budynku powietrze chłodne, o temperaturach nawet + 16oC, +17oC, znacznie redukując koszty związane z chłodzeniem budynku. Co bardzo istotne, GWC PRO-VENT GEO również oczyszcza powietrze z zarodników pleśni i grzybów w ponad 86% i 97%. W związku z tym, nawet gdy użytkownik wyłączy filtr antysmogowy CLEAN R, do budynku nieprzerwanie dostarczane będzie powietrze czystsze niż na dworze. GWC PRO-VENT GEO jest wyrobem bezpiecznym – posiada pełną rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej oraz atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Wymienniki gruntowe PROVENT-GEO mogą być umieszczone na terenie zielonym, obok budynku. Jednak co raz powszechniejszy staje się montaż w obrysie fundamentowym budynku lub pod płytą fundamentową. Szczególnie dla budynków użyteczności publicznej gdy działka jest niewielka. Obniża się koszt robocizny, jeżeli i tak jest wykonywany wykop pod fundament. Wymienniki projektowane pod budynkami mają rozstawy pomiędzy wybranymi rzędami płyt – są więc nieco większe niż te montowane pod terenem zielonym. Z drugiej strony, dzięki powiększonemu buforowi pracują efektywniej. Inne możliwe miejsca posadowienia GWC to tereny pod parkingami, podjazdami, itp.

  Przykładowe konfiguracje systemu tarczy antysmogowej

  RekuperatorFiltr antysmogowyGruntowy wymiennik ciepła
  MISTRAL SMART 300 EC, MISTRAL SMART 400 EC,
  MISTRAL PRO 450 EC
  CLEAN R 400GWC PROVENT-GEO 400
  MISTRAL PRO 550 EC, MISTRAL PRO 450ECCLEAN R 500GWC PROVENT-GEO 600
  MISTRAL PRO 700 EC, MISTRAL PRO 550ECCLEAN R 700GWC PROVENT-GEO 800

  www.pro-vent.pl

  tarcza antysmogowa kompleksowy system ochrony domu przed smogiem7 1024x765 - Tarcza antysmogowa
  Fot. 4. Gruntowy Wymiennik Ciepła montowany w obrysie fundamentowym.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here