Testery telekomunikacyjne: nie tylko obserwowanie

  Większość testerów telekomunikacyjnych to interfejsy pozwalające na podgląd parametrów pracy sieci pod bieżącym obciążeniem. To daje doskonały wgląd w infrastrukturę, pozwala lokalizować usterki oraz wskazywać najbardziej podatne na uszkodzenia jej elementy. Dziś jednak coraz częściej trzeba urządzeń o większych możliwościach.

  testery telekomunikacyjne nie tylko obserwowanie - Testery telekomunikacyjne: nie tylko obserwowanie

  Nie wystarczy patrzeć – trzeba eksperymentować

  Nowej generacji tester ethernet potrafi z olbrzymią dokładnością diagnozować praktycznie wszystkie parametry odcinka sieci. Jest to jednak proces obserwacji funkcjonującego układu, nie ma się natomiast wpływu na to, jakie jest obciążenie, jakie inne zaburzenia się pojawiają lub na to, jakie usterki zaistnieją się w węzłach sieci. To zrodziło konieczność stworzenia testerów pozwalających symulować różne scenariusze.

  Po co prosić się o kłopoty?

  Jaki jest sens emulacji skomplikowanych usterek sieci? Przede wszystkim pozwala to sprawdzić skuteczność aplikacji lub barier fizycznych w warunkach zwiększonego obciążenia bez stwarzania realnego zagrożenia dla jakiegokolwiek fragmentu sieci. Ta funkcjonalność jest praktyczna również w przypadku konieczności replikacji konkretnego problemu zgłoszonego przez użytkowników, ale którego nie udaje się namierzyć w czasie dokonywania pomiarów tradycyjnym interfejsem. Co ważne – interfejsy tej klasy w istocie nie generują usterek – emulują tylko ich warunki, dzięki czemu można dokładnie zweryfikować, jak zmieniają się parametry pracy sieci przy kontrolowanej wielkości zaburzenia pierwotnego.

  Badania sieci dla programistów

  W przypadku wielu złożonych projektów programistycznych konieczne jest przeprowadzenie symulacji działania aplikacji w sytuacji wystąpienia różnych awarii sieciowych. To ważne, ponieważ wyniki takiej analizy pozwalają bardzo precyzyjnie określić przyczynę degradacji usług oraz zbadać wartości graniczne wszystkich parametrów sieci, których przekroczenie wiąże się z utratą płynności lub stabilności działania. Dysponując zaawansowanym testerem zdolnym do emulacji usterek i obciążeń w sieci, można przeprowadzić pełną procedurę kontrolą w kontrolowanym środowisku testowym i wprowadzić niezbędne zmiany w kodzie przed wystawieniem zmian na produkcji.

  Drogo, ale warto kupić

  Zakup skomplikowanego testera telekomunikacyjnego to pozycja, którą da się odczuć w budżecie nawet przynoszącej spore dochody firmy z branży IT. Warto jednak porównać ten koszt z wartością oszczędności, jakie można zyskać, minimalizując ryzyko awarii sprzętu lub oprogramowania w warunkach produkcyjnych. To przy rosnącej popularności aplikacji IP i czasu rzeczywistego staje się wymogiem również w firmach działających w coraz mniejszej skali – zakup miernika może więc być decyzją, która w przyszłości zaważy na osiągnięciu przewagi konkurencyjnej.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here