Typy systemów wentylacyjnych

Podstawową funkcją wentylatora jest dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń w domu oraz wyprowadzenie na zewnątrz zanieczyszczonego. O stały dopływ świeżego powietrza należy zadbać przede wszystkim w pomieszczeniach, w których człowiek przebywa najdłużej.

typy systemow wentylacyjnych - Typy systemów wentylacyjnych

Przed zagłębianiem tajników działania systemów wentylacyjnych warto poznać podstawowe pojęcia z tej wąskiej dziedziny budownictwa. Do takich zagadnień, należy m.in. nawiew, wywiew, świeże powietrze oraz przepływ powietrza. Nawiew to świeże powietrze wprowadzane do pomieszczenia, zaś wywiew to powietrze usuwane. Świeże powietrze to nic innego, jak powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku. Kiedy fachowiec mówi o przepływie powietrza ma na myśli przemieszczenie powietrza z jednego pomieszczenia do drugiego. W tym celu najczęściej montuje się specjalne kratki ułatwiające przepływ powietrza.

Systemy wentylacyjne

Wyróżni się trzy główne systemy wentylacyjne:
– wentylacja grawitacyjna
– wentylacja wywiewna
– wentylacja nawiewno-wywiewna

Wentylacja grawitacyjna to rodzaj wentylacji naturalnej. Działa ona w oparciu o zasady fizyki, gdzie wiadomo, że powietrze cieplejsze unosi się do góry. Udowodniono naukowo, że powietrze ogrzane jest rzadsze i lżejsze od powietrza o niższej temperaturze. Ten rodzaj wentylacji jest zazwyczaj spotkany w starszym budownictwie, w których ciepły komin powoduje powstawanie ciągu w kanałach. Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w określonych warunkach atmosferycznych. Inaczej mówiąc, funkcjonuję różnie – w zależności od pory roku.

Zimą może powodować niepotrzebne straty energii cieplej, gdyż przewody dostarczają zbyt dużo świeżego powietrza do budynku, a w konsekwencji go wychładzają. Latem wentylacja mechanicznie praktycznie nie działa, gdyż temperatura na zewnątrz i wewnątrz jest taka sama. Należy zwrócić uwagę też na to, że w wielu domach otwory wentylacyjne są zasłonięte tapetami czy podczas zmiany systemu ogrzewania zamknięto przewody. W takich sytuacjach wentylacja grawitacyjna nie będzie spełniać swoich podstawowych funkcji.

W systemie wentylacji wywiewnej wymiana powietrza następuje zarówno latem, jak i zimą. Zainstalowany wentylator mechaniczny wsysa wilgoć i zanieczyszczone powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. Zaś świeże powietrze dociera do budynku przez otwory nawiewne umieszczone w ścianach zewnętrznych, czyli tak samo jak w przypadku systemu grawitacyjnego. Warto zapamiętać, że wentylator wyciągowy poruszany energią elektryczną steruje strumieniem zużytego powietrza.

Ostatnim z popularnych systemów wentylacyjnych stosowanym w budownictwie jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Za pomocą wymiennika ciepła w agregatach nawiewnych i wywiewnych można w łatwy sposób ponownie wykorzystać ciepło. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej świeże powietrze pobierane jest wyłącznie z jednego miejsca. Dzięki pracy wentylatora następuje przepływ powietrza do innych pomieszczeń.

We wszystkich systemach wentylacyjnych obowiązuję jedna zasada. Mianowicie: wentylator okapu kuchennego musi być podłączony do oddzielnego przewodu. Jest to bardzo ważne, gdyż opary z kuchni zawierają dużo substancji tłuszczowych oraz zanieczyszczeń. Chyba nikt nie chciałby, aby dostały się one do całego systemu wentylacyjnego.

Artykuł powstał we współpracy z: www.wentylatorysklep.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here