UNiLiFt KP/CC – wielozadaniowe pompy niezbędne w każdym gospodarstwie domowym

W dobrze funkcjonujących gospodarstwach domowych, szczególnie w domach wolnostojących i gospodarstwach rolnych, istnieje ciągła lub doraźna potrzeba odprowadzenia wody deszczowej, wody drenażowej lub wody brudnej z urządzeń domowych, aby zabezpieczyć teren posesji lub pomieszczenia przed zalaniem. Stąd na rynku jest bogata oferta wielu producentów pomp, które przeznaczone są do takich zadań. Warto jednak wybrać produkt niezawodny i trwały, aby służył właścicielom przez długie lata.

UNiLiFt KP/CC – wielozadaniowe pompy niezbędne w każdym gospodarstwie domowym
Fot. 1. UNILIFT CC z łącznikiem pływakowym

W ofercie Grundfos, tego typu pompy są zestawione w dwóch typoszeregach: UNILIFT KP i UNILIFT CC. Pompy te produkowane są od wielu lat bez większych zmian konstrukcyjnych, co potwierdza ich przemyślaną konstrukcję, a w efekcie trwałość i niezawodność podczas pracy. UNILIFT KP/CC są zatapialnymi, jednostopniowymi pompami z półotwartym wirnikiem, które umożliwiają swobodny przepływ cząstek o wielkości do 10 mm. Kosz wlotowy wykonany ze stali nierdzewnej zapobiega dostawaniu się do wnętrza pompy części stałych większych niż 10 mm. Pompy UNILIFT w wykonaniu standardowym, wyposażone w silnik elektryczny dwubiegunowy, są zasilane z sieci jednofazowej 1 x 230 V. Największe pompy KP (250 i 350) są dostępne również z zasilaniem z sieci trójfazowej 3 x 400 V. Pompy mogą pracować bez pływakowego łącznika poziomu (wersje M) lub z łącznikiem pływakowym (wersje A i AV). Przy montażu stacjonarnym, do sterowania pracy jednej pompy można wykorzystać profesjonalne sterowniki poziomu serii LC, a do instalacji dwupompowych – sterowniki serii LCD.

Najczęstsze zastosowania pomp UNILIFT KP/CC

Ze względu na szeroki zakres stosowania, pompy UNIIFT możemy zaliczyć do pomp wielozadaniowych.

REKLAMA

Nadają się głównie do pompowania:

  • wody deszczowej, drenażowej i powodziowej,
  • wody z zalanych piwnic, garaży lub budynków,
  • wody basenowej, wody z fontann i stawów,
  • wody brudnej z natrysków, pralek i zlewów zainstalowanych poniżej poziomu kanalizacji,
  • wody przy napełnianiu/opróżnianiu pojemników, zbiorników, itp.,
  • wody ze studzienek odpływowych.

W ograniczonym zakresie mogą być również pomocne podczas obniżania poziomu wód gruntowych. Pompy UNILIFT KP w wykonaniu z wysokiej jakości stali nierdzewnej nadają się także do tłoczenia cieczy lekko agresywnych.

UNiLiFt KP/CC – wielozadaniowe pompy niezbędne w każdym gospodarstwie domowym
Fot. 2. UNILIFT KP z obudową ze stali nierdzewnej promocja

Cechy i korzyści pomp UNILIFT KP i UNILIFT CC

Cechy wspólne:

  • możliwość stosowania ich jako urządzenia przenośne lub stacjonarne,
  • praca w wersji automatycznej lub ręcznej,
  • mała masa,
  • prosty montaż,
  • łatwość serwisowania,
  • zabezpieczenie przed przeciążeniem,
  • niski poziom hałasu emitowany przez pompę [≤ 70 dB(A)],
  • możliwość chwilowej pracy bez wody (maksymalnie 1 minutę).
Charakterystyki hydrauliczne pomp UNILIFT CC i KP
Rys. 1. Charakterystyki hydrauliczne pomp UNILIFT CC i KP

Z cech szczególnych pomp UNILIFT CC należy podkreślić:

  • zdolność do zasysania wody z poziomu 3 mm (bez kosza ssawnego),
  • wbudowane zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym,
  • wbudowany w uchwyt pompy automatyczny zawór odpowietrzający
  • dopasowanie do różnych średnic przewodu tłocznego poprzez zestopniowany adapter.

Zawór odpowietrzający umożliwia odpowietrzenie pompy w przypadku, gdy swobodny przepływ powietrza przez pompę jest zablokowany. Po odpowietrzeniu pompy zawór zamyka się. Zestopniowany adapter posiada średnice zewnętrzne 3/4”, 1” i 1 1/4”. Należy go przyciąć tak, by dopasować go do średnicy przewodu tłocznego.

Możliwości tłoczenia wody w pionie i w poziomie przez UNILIFT CC i KP
Rys. 2. Możliwości tłoczenia wody w pionie i w poziomie przez UNILIFT CC i KP

Z cech szczególnych pomp UNILIFT KP najważniejsze są:

  • dostępność wersji z pionowym łącznikiem pływakowym poziomu,
  • wykonanie obudowy z wysokogatunkowej stali nierdzewnej.

Pompy UNILIFT KP z pionowym łącznikiem pływakowym poziomu mogą pracować w zbiornikach o średnicy nawet od 25 cm!
Zastosowanie na obudowę stali nierdzewnej jak i innych szczególnie trwałych materiałów umożliwia ciągłe tłoczenie cieczy o temp. +50°C, a w pracy przerywanej do +70°C oraz głębokość montażu pompy aż do 10 m pod lustrem wody.
W razie konieczności zapobieżenia przepływowi zwrotnemu, należy zastosować zawór zwrotny dostępny jako wyposażenie dodatkowe.

Zestawienie podstawowych danych technicznych
Zestawienie podstawowych danych technicznych

Którą pompę wybrać do danego zastosowania?

Parametry hydrauliczne pomp UNILIFT KP i CC są zbliżone, więc przy wyborze konkretnego modelu należy się kierować innymi cechami.
Przy wykorzystaniu pompy jako przenośnej, ze względu na mniejszą masę, lepiej wybrać pompę CC. Ten model będzie też preferowany, gdy pompa będzie służyć do wypompowywania wody z zalanych piwnic, garaży itp., gdyż może wypompować wodę nawet do poziomu 3 mm od podłogi. Będzie on też wygodniejszy, gdy chcemy podłączyć pompę bezpośrednio do przewodu tłocznego 3/4”, 1” lub 1 1/4”, gdyż ta pompa po stronie tłocznej posiada odpowiednio zestopniowany adapter.
Pompę KP lepiej wybrać, gdy będziemy mieć potrzebę pompowania wody o temperaturze przekraczającej 40°C. Praca ciągła tej pompy możliwa jest przy tłoczeniu medium o temperaturze do 50°C, a praca przerwana do tłoczenia medium o temperaturze do 70°C. Tę pompę wybieramy też wówczas, gdy będzie zanurzona nawet do zbiornika z wodą 10 metrów pod lustrem wody. Taką znaczną wytrzymałość zapewnia obudowa z mocnej blachy ze stali nierdzewnej. Jeżeli średnica zbiornika jest niewielka, to do pracy automatycznej bardziej odpowiednia będzie pompa KP z pionowym łącznikiem pływakowym poziomu, zapewniając pewną pracę w zbiornikach o średnicy już od 25 cm.

Instalacja z UNILIFT KP AV1 w studzience o średnicy 250 mm
Rys. 3. Instalacja z UNILIFT KP AV1 w studzience o średnicy 250 mm

Szczegółowe informacje o typoszeregu UNILIFT KP i CC oraz skrócony przewodnik doboru, za pomocą którego najłatwiej przeprowadzić dobór pompy do konkretnego zadania dostępne są na Grundfos.pl. Zagadnienia dotyczące pomp Grundfos UNILIFT są przedstawione również w kilku modułach szkoleniowych Grundfos Ecademy.

Zbigniew Waśkiewicz, External Expert Grundfos Pompy Sp. z o.o.

«
»

Dodaj komentarz