Vitocal 160-A

Powoli ze sklepów znikają niegdyś bardzo popularne foliowe siatki – jednorazówki. To znak, że zaczęliśmy zwracać uwagę na „ekologię”. Większość z nas na pewno ma tzw. torbę ekologiczną. Ograniczanie wyrzucania foliowych siatek przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na ziemi. Zastanówmy się jak jeszcze możemy wpłynąć na ochronę środowiska.

Viessmann Vitocal 160–A

Przez większą cześć roku ogrzewamy nasze mieszkania czy miejsca pracy. Aby wygenerować ciepło potrzebna jest energia. Możemy ją uzyskać z prądu, węgla, gazu czy oleju opałowego. Wymienione źródła poza potrzebną energią wytwarzają produkt uboczny – zanieczyszczające środowisko naturalne spaliny (pamiętajmy że prąd najczęściej uzyskiwany jest dzięki spalaniu paliw kopalnych).

REKLAMA


Obecnie wiele mówi się o odnawialnych źródłach energii. Słysząc ten termin najpierw nasuwa się nam skojarzenie z energią słoneczną. Czy tylko słońce? Ktoś doda wodę i wiatr. Firma Viessmann proponuje coś nowego! Odzysk ciepła z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i spożytkowanie go na ogrzanie wody użytkowej.

W tym roku Viessmann wprowadza do oferty pompę ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej na powietrze obiegowe lub wylotowe Vitocal 160–A. Urządzenie zawiera w sobie wszystko co potrzebne do rozpoczęcia pracy: pompę ciepła, zasobnik wody z opcjonalną wężownicą do instalacji solarnej, grzałkę i regulator. Wystarczy podłączyć wodę i zasilanie. Urządzenie można zamontować tak aby odzyskiwało ciepło z powietrza w pomieszczeniu w którym znajduje się lub ze zużytego powietrza wyprowadzanego na zewnątrz pomieszczenia instalacją wentylacyjną. Zastosowań może być wiele. Chociażby kuchnia w której „marnuje” się dużo ciepła powstającego przy okazji przygotowywania posiłków. Usytuowana tam pompa ciepła Vitocal 160 mogłaby schłodzić pomieszczenie jednocześnie podgrzewając wodę potrzebną przecież w każdej kuchni. Tak podgrzana woda maksymalnie może osiągnąć temperaturę 55°C, natomiast przy wspomaganiu wbudowaną grzałką elektryczną nawet 65°C. Minimalna kubatura pomieszczenia, w której może zostać umieszczone urządzenie wynosi 20m3 , czyli już w pomieszczeniu o wymiarach np. 4 m x 2m i wysokości 2,5 m.

Dane techniczne pompy ciepła Vitocal 160–A:
Moc PC: 1,54kW
COP: 3,5(A15/W45)
Zintegrowany zasobnik (poj): 285 l
Zabezpieczenie zasobnika: podwójna emalia, anoda ochronna
Maksymalna temp. CWU: 55°C PC, 65°C grzałka
Powietrze obiegowe: tak
Powietrze wylotowe: tak
drugie źródło ciepła: wężownica solarna,
Zintegrowana grzałka (moc): 1,5 kW
Wymiary zewnętrzne
szer. x dl. x wys. (mm)
700 x 660 x 1838 (1846)
Ciężar (kg): 105 / 110
Czynnik chłodniczy: R134a
Zasilanie elektryczne: ~230V
Pobór mocy elektrycznej: 430W
Cena, netto, katalog: 8777 PLN

Pojawia się pytanie jaki mamy zysk z korzystania z pompy ciepła skoro przecież musimy ją zasilać energia elektryczną? Moc pompy ciepła Vitocal 160–A wynosi 1540 W, natomiast średni pobór prądu to 430 W (maksymalny 630 W). Z prostego rachunku wynika że, zyskujemy ponad 1100 W. Jak to się przekłada na korzyści finansowe? Przy cenie energii elektrycznej na poziomie 19 – 28 groszy za 1 kWh w ciągu roku pracy pompy ciepła firmy Viessmann możemy zaoszczędzić nawet ok. 2600 zł. Inwestycja w pompę ciepła Vitocal 160–A może zwrócić się stosunkowo szybko, już w ciągu 5 lat. Uwagę zwraca także kompletne wyposażenie urządzenia i jego kompaktowość bardzo ułatwiająca prace projektowe a potem instalacyjne. Jak wcześniej wspomniano, oprócz regulatora i zintegrowanej grzałki (jeśli potrzebna jest woda o temperaturze do 65°C), zasobnik wody przygotowany jest do podłączenia w system instalacji solarnej. Przy obecnej tendencji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych możemy więc w bardzo prosty sposób zbudować system oparty o pompę ciepła, a w przyszłości, w miarę potrzeb, bezproblemowo uzupełnić go o kolektory słoneczne. Objętość zastosowanego zasobnika (285 litrów) wystarcza do większości zastosowań, również nie musimy obawiać się o jego trwałość. Producent, firma Viessmann, zabezpiecza zbiornik podwójną warstwą emalii, oraz dla zwiększenia ochrony antykorozyjnej montuje w zasobniku anodę ochronną. Ekologów zapewne ucieszy fakt, że jako czynnik roboczy pompa ciepła Vitocal 160–A wykorzystuje nietoksyczny czynnik R134a (tetrafluoroetan). Jego nietoksyczność sprawiła, że R134a znalazł zastosowanie również jako gaz pędny w inhalatorach i podręcznych pojemnikach z tzw. „sprężonym powietrzem”. Ponadto czynnik chłodniczy pompy ciepła firmy Viessmann nie wpływa na zmniejszenie warstwy ozonowej. Temperatura wrzenia czynnika R134a wynosi –26,4°C (247K).

Do tej pory tylko czerpaliśmy korzyści z zasobów Ziemi. Jakie to przyniosło negatywne skutki obserwujemy w mediach. Każdy z nas powinien coś zrobić aby ratować środowisko. Nie wystarczy jednak nosić zakupy w ekologicznej torbie. Czas zrobić krok dalej. Może tym krokiem będzie pompa ciepła Vitocal 160–A firmy Viessmann?

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *