Wentylatory 3-biegowe – nowy standard regulacji wydajności

Już od ponad 10 lat FLOWAIR rozwija swoją ofertę, adoptując nowe technologie i rozwiązania na potrzeby branży grzewczo-wentylacyjnej. W tym sezonie firma oferuje nowy, efektywny i pozwalający obniżyć koszty inwestycyjne system sterowania nagrzewnicami wodnymi LEO.

wentylatory 3 biegowe nowy standard regulacji wydajnosci1 - Wentylatory 3-biegowe – nowy standard regulacji wydajności

Obecne rozwiązania sterowania dostępne na rynku

Zdecydowana większość nagrzewnic wodnych aktualnie dostępnych na rynku jest wyposażona w wentylatory z tradycyjnym, jednobiegowym silnikiem AC. Najczęściej spotykaną metodą zmiany prędkości obrotowej wentylatora jest regulacja napięciowa. Oznacza to, że konieczne staje się zastosowanie regulatora transformatorowego, który umożliwia zmianę napięcia zasilającego wentylator.

Regulatory transformatorowe posiadają uzwojenie, na którym można zmienić zaczep za pomocą nabudowanego na regulatorze przełącznika. W zależności od aktualnie nastawionego zaczepu na uzwojeniu, transformator odpowiednio zmniejszy napięcie. Regulatory te działają więc na zasadzie stopniowej zmiany napięcia zasilania silnika. Wentylator otrzymując niższe napięcie niż nominalne, będzie pracował z mniejszą prędkość obrotową, co za tym idzie, będzie dostarczał mniejszy strumień objętościowy ogrzanego powietrza.

Nagrzewnica wyposażona w tradycyjny wentylator jednobiegowy do pełni funkcjonalności, oprócz regulatora transformatorowego, wymaga również zastosowania termostatu, który będzie sterował pracą zaworu. W zależności od temperatury wewnątrz obiektu, termostat otwiera bądź zamyka zawór w celu dostarczenia niezbędnej ilości czynnika grzewczego do wymiennika ciepła. Kompletny układ regulacji nagrzewnicy ze zwykłym wentylatorem składa się więc z trzech elementów: transformatorowego regulatora napięcia, termostatu oraz zaworu. Złożoność układu przekłada się na jego wysokie koszty inwestycyjne, trudniejszą instalację oraz skomplikowane podłączenie elektryczne.

wentylatory 3 biegowe nowy standard regulacji wydajnosci2 - Wentylatory 3-biegowe – nowy standard regulacji wydajnościRysunek 1. Przykładowy schemat układu regulacji nagrzewnicy z tradycyjnym, jednobiegowym silnikiem AC

Nowe sterowanie FLOWAIR

Aby uprościć montaż oraz obsługę nagrzewnic wodnych LEO, firma FLOWAIR wprowadza nowe rozwiązanie. Wszystkie nagrzewnice LEO typu V zamiast tradycyjnych wentylatorów z silnikiem jednobiegowym, od września bieżącego roku, będą standardowo wyposażone w wentylatory z silnikiem 3-biegowym. W odróżnieniu od tradycyjnego silnika, nie wymaga on stosowania dodatkowego regulatora transformatorowego. Zmiana prędkości obrotowej wentylatora 3-biegowego polega na przełączaniu zaczepów na uzwojeniu znajdującym się wewnątrz stojana silnika. Układ zmieniający napięcie jest więc przeniesiony do wentylatora.

Do przełączania biegów wentylatora wystarczy 3-stopniowy regulator obrotów TS. Działa on na zasadzie przełącznika między przewodami zasilającymi dany zaczep na uzwojeniu silnika. Ponadto TS ma wbudowany termostat może więc kontrolować pracę zaworu. Jeden TS łączy w sobie funkcjonalność regulatora obrotów oraz termostatu, dzięki czemu układ sterowania jest mniej skomplikowany oraz tańszy.

wentylatory 3 biegowe nowy standard regulacji wydajnosci3 - Wentylatory 3-biegowe – nowy standard regulacji wydajnościRysunek 2. Schemat układu regulacji nagrzewnicy z wentylatorem 3-biegowym

Nowy sposób zasilania urządzeń pozwala na obsługę za pomocą jednego regulatora kilku urządzeń. Na przykład, jeden regulator TS może sterować pracą aż 7 nagrzewnic LEO FB 10|20|30 V lub 3 nagrzewnic LEO FB 25|45|65 V. Oczywiście takie rozwiązanie w znacznym stopniu przekłada się na obniżenie kosztów inwestycyjnych związanych z układem sterowania oraz instalacją na obiekcie. Obsługa urządzeń jest również łatwiejsza gdyż z jednego miejsca można zmienić parametry pracy kilku nagrzewnic jednocześnie.

wentylatory 3 biegowe nowy standard regulacji wydajnosci4 - Wentylatory 3-biegowe – nowy standard regulacji wydajnościRysunek 3. Łączenie nagrzewnic LEO FB V z wentylatorami 3-biegowymi

Ponad to 3-stopniowy regulator obrotów z termostatem TS może zmieniać tryb pracy układu. Nabudowany przełącznik pozwala na ustawienie jednego z trzech trybów: HEAT, FAN, COOL:

  • W trybie HEAT regulator TS będzie otwierał zawór w momencie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości nastawionej na termostacie.
  • Tryb COOL znajdzie swoje zastosowanie w przypadku wykorzystywaniu urządzeń LEO FB do chłodzenia. W momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa niż nastawiona na termostacie, regulator TS otworzy zawór w celu dostarczenia wody lodowej do wymiennika urządzenia.
  • Tryb FAN polega na ciągłej pracy samego wentylatora, niezależnie od termostatu, w celu np. przewietrzenia obiektu czy zapewnienia stałej cyrkulacji powietrza.

Możliwe jest także podłączenie regulatora TS, które zapewni pracę termostatyczną lub ciągłą. Praca termostatyczna polega na wyłączeniu wentylatora oraz zamknięcia zaworu w momencie osiągnięcia zadanej temperatury, natomiast praca ciągła polega na zamknięciu zaworu przy jednoczesnym podtrzymaniu pracy wentylatora, po osiągnięciu zadanej temperatury wewnątrz obiektu.

Zastosowanie w nagrzewnicach LEO typ V wentylatorów 3-biegowych oraz nowy sposób regulacji to niższe koszty inwestycyjne, prostsza instalacja oraz łatwiejsza obsługa. To także zwiększone walory estetyczne. Zamiast dwóch oddzielnych sterowników w postaci transformatorowego regulatora obrotów oraz termostatu, wystarczy zamontować na ścianie jeden regulator TS, który pełni obie te funkcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here