Sukcesywnie zmieniają się normy określane w zakresie budowania nowych inwestycji. W szczególności największe zmiany zauważa się w określaniu współczynników przenikalności cieplnej materiałów budowlanych, od których zależy ilość energii niezbędnej do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni budynku, a także do utrzymania jak najdłużej ogrzanego powietrza. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wskaźnik ten zmniejszał się wielokrotnie.

O ile do niedawna osiągnięcie odpowiedniej energooszczędności domu było tylko zależne od decyzji jego właściciela, o tyle w nadchodzącym czasie każdy nowobudowany budynek będzie musiał spełniać określone normy w zakresie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku…
Spełnienie tych norm będzie sprawdzane przed oddaniem budynku do użytkowania po uzyskaniu odpowiedniego świadectwa energetycznego. Aby dopełnić wyżej wymienionego obowiązku, koniecznie trzeba stosować odpowiednie materiały budowlane, wstawić energooszczędne okna i drzwi, unikać wykonania mostków termicznych a także odpowiedni ocieplić ściany zewnętrzne budynku i dach. Szczególnie dużo ciepła ucieka właśnie przez wspomniany dach. Jak wiadomo ciepłe powietrze zawsze znajduje się u góry, a zimna na dole.
REKLAMA
Dlatego właśnie poprzez nieocieplany dach mogą nastąpić największe straty ciepła.
Aby uniknąć strat ciepła, należy odpowiednio docieplić zarówno dach jak i górny strop. Odpowiednie uszczelnianie tych powierzchni wpływa na większą izolację cieplną i oszczędności. W ostatnich latach najczęściej stosowane są izolacje celulozowe, które znacznie zmniejszają ubytki ciepła przez dach. Podobna rolę spełniają również nowoczesne membrany dachowe. Są to specjalne folie paroprzepuszczalne, które zastępują tradycyjne deskowanie dachu. Nie powodują one zawilgocenia strychu, natomiast doskonale chronią go przed ubytkiem na zewnątrz nagrzanego powietrza. Kładzie się je bezpośrednio na krokwie dachowe pod pokrycie dachówką.
Pod membraną dachową należy umieścić wełnę mineralną, która dociepli dach. Więcej na temat membran dachowych oraz izolacji znajdziecie na www.isocell.at
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.