Wprost ze ściany – stelaże podtynkowe

Stelaże podtynkowe pozwalają na schowanie całej instalacji za linią ściany. Systemy przesuwne, uniwersalne moduły, bezdotykowe przyciski – producenci oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 1. Stelaże narożne przeznaczone są do zabudowy lekkiej. Ustawia się je przy pełnej ścianie i zabudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Można je również zamontować w lekkich ścianach działowych. Fot.: Viega

Króluje nam minimalizm. Architekci przekonują, że lepiej chować niż eksponować, lepiej grać jednym szczegółem, niż nimi zasypywać. Złota zasada „mniej znaczy więcej” obowiązuje również w łazience – dążymy do ujednolicenia mebli i sprzętów z wykończeniem ścian, wybieramy stonowane kolory. Moda na minimalistyczne wnętrza sprawia, że coraz częściej wykorzystujemy podtynkowe systemy instalacyjne. Dzięki nim całą aparaturę umywalek, wanien czy misek ustępowych schowamy za ścianą.

Tylko to, co niezbędne

Producenci prześcigają się w temacie systemów podtynkowych. Dzięki temu na zewnątrz pozostaje niezbędne minimum instalacji – pokrętło z zimną i gorącą wodą, najczęściej w postaci ergonomicznego, eleganckiego uchwytu. Nie mówiąc już o oczywistych względach funkcjonalnych – rozdzielenie elementów sterujących oraz wylewek i natrysków pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca (nie do przecenienia szczególnie w przypadku prysznica). Wszystkie moduły zewnętrzne (np. zamontowaną na suficie głowicę natrysku, zestaw natryskowy na ścianie i rączkę natrysku) można podłączyć do jednego elementu sterującego. Podtynkowe mogą być też boczne dysze pozwalające na relaksujący prysznic. W wersji podtynkowej zrealizujemy również armaturę wannową. Zamiast na wannie, wylewka zostanie zamontowana bezpośrednio w ścianie. Ograniczenie detali zewnętrznych pomaga utrzymać pomieszczenie i widoczne elementy armatury w czystości.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 1 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 2. Schowaną za ścianką instalację wodno-kanalizacyjną zdradzi jedynie dyskretny przycisk. Fot.: Viega

Uniwersalność

Część producentów proponuje gotowe zestawy produktów, co ułatwia kupującemu wybór. Powstają rozwiązania uniwersalne, przeznaczone do wszystkich rodzajów armatur natynkowych, np. z głowicą ceramiczną, z termostatem oraz z zaworem zwrotnym, a także różnego rodzaju instalacji (stalowych, miedzianych, z tworzyw sztucznych). Jeden wbudowany w ścianę element podstawowy może współgrać z najróżniejszymi elementami zewnętrznymi armatury i pryszniców; symetryczna konstrukcja sprawia, że wszystkie podłączenia są jednakowe. Zastosowanie jednego modułu podstawowego sprawia, że nie ma potrzeby zastosowanie dodatkowego zewnętrznego przerywacza rurowego, czyli odpowietrznika, oraz zaworów zwrotnych w przypadku jednouchwytowej baterii wannowej w połączeniu z niektórymi wylewkami, co oznacza niższe koszty montażu i mniej elementów funkcyjnych w ścianie.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 2 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 3. Stelaże podtynkowe możemy wykorzystać do kreowania przestrzeni, np. poprzez tworzenie przepierzeń. Fot.: Tece

Również mocowanie systemu powinno być uniwersalne oraz pozwalać na montaż zarówno wewnątrz ściany, jak i na ścianie w tzw. suchej zabudowie; w ścianach domów prefabrykowanych oraz w gotowych modułach łazienkowych. Korpusy elementów są coraz mniejsze, dlatego też systemy podtynkowe znajdą zastosowanie w bardzo płytkiej zabudowie. Wdrażane przez producentów usprawnienia dotyczą m.in. łatwiejszego montażu. Część produktów posiada obudowę z miękkiego, elastycznego elastomeru, czyli polimerowego tworzywa. Obudowa odkształca się, idealnie przylegając do podłoża i dostosowuje się do jego nierówności. Ponadto chroni ściany przed skraplaniem się wody wewnątrz modułu (podobną funkcję spełnią wodoszczelna rozeta nośna) – wszystkie elementy przewodzące wodę są izolowane od muru. To dodatkowo izoluje akustycznie tę część instalacji. W przypadku zbyt głębokiego osadzenia w ścianie, dostępne są zestawy przedłużające do montażu pomiędzy przyłączem i blokiem funkcyjnym.
Na uwagę zasługuje również opatentowany pierścień z możliwością regulacji w zakresie kilku głębokości wykorzystujący zatrzaskowy system mocowania. Ułatwia to montaż w przypadku grubszej okładziny ściennej, ale także suchej zabudowy i ścian domu prefabrykowanego, gdzie urządzenie można zainstalować od tyłu przez ścianę.

Podtynkowy montaż

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 3 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 4. Po umieszczeniu stelażu instalacyjnego w profilu podłogowym i przymocowaniu go do podłoża, jego ścianki łączymy ze słupkami szkieletu oraz obudowujemy całość płytami g-k. Fot.: TECE

Montaż elementów podtynkowych do baterii wannowych i natryskowych nie jest trudny. Osadzamy moduł w wybranym miejscu, podłączamy instalację, tynkujemy ścianę i naklejamy kołnierz uszczelniający. Po przyklejeniu płytek przepłukujemy instalację zgodnie z normą DIN 1988 (bez otwierania elementu podtynkowego), odcinamy nadmiar obudowy, wyciągamy element usztywniający obudowę, demontujemy moduł do przepłukiwania instalacji, po czym montujemy element funkcyjny, elementy zewnętrzne i zakładamy rozetę.
Większość instalacji podtynkowych posiada moduł do przepłukiwania instalacji, pozwalający na usunięcie zanieczyszczeń, które dostały się do wnętrza rur podczas montażu armatury. Oprócz tego może on umożliwić tymczasowe korzystanie z instalacji wodnej bez konieczności mocowania elementu sterującego. Warto skorzystać z tego rozwiązania w przypadku, gdy konieczne jest dokładne rozplanowanie wydatków (zakupu elementu natynkowego dokonujemy dzięki temu w późniejszym terminie, jednocześnie możemy swobodnie korzystamy przez ten czas z łazienki).

Stelaże do misek i bidetów

Istotne usprawnienia dostrzegamy również w zakresie stelaży podtynkowych do misek ustępowych, bidetów, a nawet umywalek. Przykręca się do nich specjalne wsporniki ścienne umożliwiające regulację głębokości zabudowy w zakresie ok. 150‑200 mm (lub więcej po zastosowaniu przedłużek), stelaż przymocowuje się do szyn zamontowanym na ścianie na pożądanej wysokości (z uwzględnieniem poziomu wykończonej podłogi). Następnie wykonuje się podłączenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz obudowuje konstrukcję płytami kartonowo- -gipsowymi.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 4 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 5. Na rynku dostępne są uniwersalne moduły podtynkowe przeznaczone do wszystkich rodzajów armatur łazienkowych: z głowicą ceramiczną, z termostatem oraz z zaworem. Fot.: Kludi

Oprócz trendów aranżacyjnych wyraźnie zaakcentowane są także pewne tendencje funkcjonalne. Poszerzyła się gama produktów do domów wielopokoleniowych, przeznaczonych dla użytkowników w różnym wieku, zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim stelaże podtynkowe pozwalające na płynną regulację położenia miski ustępowej za pomocą jednego przycisku – zastosowanie zwiększa dostępność łazienki dla niepełnosprawnych.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 5 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 6. Specjalne stelaże umożliwiają płynną regulację wysokości położenia miski ustępowej za pomocą jednego przycisku. Fot.: Viega

Przesuwanie jej w pionie o 80 mm umożliwia ruchoma rama z elastycznym kolankiem rury spłuczkowej i odpływowej wraz z prowadnicami pod osłoną z jednowarstwowego bezpiecznego szkła. Konstrukcja jest niewidoczna na zewnątrz, nie licząc dyskretnego przycisku (który równie dobrze można zamontować na składanych poręczach). Miskę maksymalnie ustawimy na wysokości 48 cm. Co ciekawe, konstrukcja pasuje do większości misek WC dostępnych na rynku.
Właścicieli mniejszych łazienek mogą zainteresować przesuwne miski ustępowe z narożną wersją stelaża, dzięki którym w pomysłowy sposób zaaranżujemy przestrzeń i zagospodarujemy kąty pomieszczenia. Głębokość zabudowy to zaledwie 233 mm.

Niestandardowo

Stelaże podtynkowe posłużą również jako elementy w bezpośredni sposób kreujące przestrzeń. Można je wykorzystać do tworzenia interesujących rozwiązań aranżacji, jak np. wysp oraz przepierzeń. Dzięki ściankom, sięgającym sufitu lub określonej wysokości, podzielimy łazienkę na strefy funkcjonalne, pozwalając na korzystanie z pomieszczenia kilku osobom jednocześnie przy zachowaniu niezbędnego komfortu użytkowania oraz intymności. Przy przepierzeniu zamontujemy zarówno miskę ustępową i bidet, jak i umywalkę. W jaki sposób buduje się wspomniane ścianki? Po umieszczeniu stelażu instalacyjnego w profilu podłogowym, przymocowujemy go do podłoża za pomocą śrub i kołków rozporowych. Następnie łączymy ze słupkami szkieletu ścianki oraz obudowujemy konstrukcję płytami gipsowo-kartonowymi. Na rynku dostępne są kompletne systemy znacznie usprawniające budowę ścianek. Co więcej, umożliwiają one przygotowanie zabudowy oraz wyposażenie jej w podejścia wodno-kanalizacyjne w warsztacie i zamontowanie na miejscu. W ich składzie oprócz stelaża i podłączeń sanitarnych znajdziemy także profile stalowe o dużej sztywności i wytrzymałości, akcesoria do ich montażu oraz płyty gipsowo-kartonowe.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 6 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 7. Do stelaża przykręca się specjalne wsporniki ścienne umożliwiające regulację głębokości zabudowy. Fot.: Tece

Umywalka przy (szklanej) ścianie

Zwróćmy uwagę także na eleganckie moduły sanitarne plasujące się pomiędzy systemami podtynkowymi i natynkowymi. Dzięki nim instalacja „wychodzi” ze ściany, jednak wciąż pozostaje ukryta – tym razem za powierzchnią szkła. W bokach modułów ze szkła wykończonych aluminium możemy zamontować wysuwane płytkie półki (w głębszej warstwie znajduje się podłączenie wodno-kanalizacyjne) lub uchwyty na ręczniki.

Bez dotyku

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 7 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 8. Zabudowa stelaży wycisza działanie przyborów sanitarnych, ponadto ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. Fot.: TECE

Popularność stelaży podtynkowych sprawiła, że bardzo rozwinęła się również dziedzina takichż spłuczek oraz przycisków. Nikogo już nie dziwią elektroniczne przyciski bezdotykowe – nawet, jeśli nie chodzi o wykończenie hotelowej łazienki, a wnętrza domu prywatnego. Opierają się one na rozwiązaniu kablowym, radiowym lub na podczerwień. Przycisk na podczerwień uruchamiany jest poprzez specjalny nadajnik współpracujący z dwoma obszarami rozpoznawania osób (w zależności od ich pozycji – stojącej lub siedzącej) oraz ich odległości przebywania od miski. Spłuczka uruchomi się automatycznie, kiedy wystarczająco się oddalimy lub uruchomimy ją ruchem ręki. Moda na minimalizm sprawia, że rezygnujemy z wszelkich zbędnych elementów. Podtynkowe systemy pozwalają na ukrycie instalacji wodno-kanalizacyjnej tak, aby nic nie przeszkadzało w aranżacji łazienki.

wprost ze sciany stelaze podtynkowe 8 - Wprost ze ściany - stelaże podtynkoweFot. 9. Kompromisem pomiędzy zabudową podtynkową i montażem naściennym są eleganckie moduły sanitarne. Fot.: Geberit

Iwona Bortniczuk
Na podstawie materiałów firm: Hansgrohe, Kludi, Viega, Geberit, Tece

test
Poprzedni artykułWentylacja hybrydowa – co to takiego?
Następny artykułPrawidłowa instalacja pomp ciepła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here