Zmiany związane z wprowadzaniem coraz bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących ochrony środowiska oddziałują także na branżę budowlaną i wykończeniową. Także konsumencka świadomość związana z ekologią nieustannie rośnie. Obecnie decydując się na budowę domu, analizujemy o wiele więcej rozwiązań – zwłaszcza tych związanych z ogrzewaniem. W Polsce to właśnie przestarzałe systemy mają ogromny wpływ na jakość powietrza w miastach i poza nimi, co przekłada się na komfort i zdrowie mieszkańców. Dlatego obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania wykorzystujące technologie umożliwiające nawet całkowite pominięcie udziału paliw kopalnych w procesie eksploatacji.
Kotły czy pompy ciepła?
Do tej pory piece węglowe stanowią jedne z najpowszechniej użytkowanych urządzeń grzewczych w kraju. Od lat jednak trwają dyskusje nad koniecznością ich wycofania i zastąpienia nowymi – „czystszymi” technologiami. Doprowadziło to do wzrostu zainteresowania alternatywami najpierw w postaci kotłów gazowych, a później ogrzewania elektrycznego czy pomp ciepła. W ciągu ostatnich lat technologie produkcji tych ostatnich znacząco się rozwinęły, co wpłynęło zarówno na ich ceny, jak i wydajność. Pompy ciepła zyskały szerokie grono zwolenników i często to właśnie one są rozważane jako główne źródło ogrzewania w nowych inwestycjach.
Koszt ich instalacji obecnie jest porównywalny do montaży wydajnych kotłów gazowych, jednak wykazują się one niższymi wydatkami związanymi z eksploatacją. Wynika to między innymi z wysokiej efektywności i możliwości podłączenia ich do fotowoltaiki. W takiej konfiguracji system staje się niezależny od zmian cen prądu od dostawcy, czego nie można powiedzieć o rozwiązaniach wykorzystujących gaz. Istotna jest także dostępność i szeroki wybór modeli. W zależności od ilości miejsca można zdecydować się na wersje takie jak monoblokowa pompa ciepła lub SPLIT od renomowanych producentów, takich jak m.in. Stiebel Eltron. Gwarantuje to długą żywotność urządzeń oraz łatwy dostęp do usług serwisowych w razie potrzeby.
REKLAMA
Dodatkowe instalacje grzewcze
Oczywiście warto rozważyć również dodatkowe elementy, które wpłyną na komfort mieszkania oraz w razie awarii jednego z systemów, zapewnią odpowiednie warunki wewnątrz domu. Wiele osób sięga w takich sytuacjach zwłaszcza po dwa rodzaje instalacji: dodatkowe ogrzewanie elektrycznie, np. w postaci mat grzewczych, a także urządzenia dogrzewające wodę. Te drugie są też standardowym wyborem w wielu inwestycjach wielorodzinnych, ze względu na łatwość montażu i niewielkie rozmiary. Oczywiście ogrzewacze do wody nie są wymagane w przypadku centralnych systemów dostosowanych do podnoszenia i utrzymania jej temperatury.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na nie, musimy rozważyć, jaki typ najlepiej odpowie na nasze zapotrzebowanie. Wiedząc, że z kranów będzie korzystać więcej osób w różnych pomieszczeniach, rozwiązaniem może być jednostka centralna, podczas gdy do pojedynczych wnętrz najlepsze są modele montowane w bezpośrednim sąsiedztwie punktów poboru wody. Zarówno jedne, jak i drugie są obecnie produkowane w wersjach przepływowych i pojemnościowych, pod tym kątem wybór jest więc ułatwiony dla mieszkańców jednorazowo wykorzystujących duże ilości wody, jak też tych z mniejszymi potrzebami dotyczącymi zużycia.
O co jeszcze warto zadbać?
Do bardzo ważnych zagadnień przy planowaniu instalacji grzewczych jest także zadbanie o to, aby całość wykazywała się odpowiednią efektywnością energetyczną. Aby to osiągnąć, konieczna jest nie tylko właściwa izolacja termiczna oraz zastosowanie wydajnych urządzeń. Bardzo ważna jest także odpowiednia wentylacja. To niezbędny element każdego projektu zapewniający poprawną cyrkulację powietrza wewnątrz. Obecnie produkowane rozwiązania z tego zakresu pozwalają skutecznie zmniejszyć straty związane z wychładzaniem pomieszczeń, a także polepszyć warunki w ich wnętrzu.
Działają one w sposób mechaniczny i w zależności od tego, czy korzystają z urządzenia centralnego, czy też z mniejszych elementów montowanych w ścianach – mogą wymagać założenia instalacji do transportu powietrza. Wentylacja z odzyskiem ciepła przetłacza je następnie przez wymiennik ciepła, gdzie wywiewane na zewnątrz oddaje temperaturę, a ta służy do ogrzania napływającego, świeżego strumienia. Pozwala to na znaczące oszczędności i jest bardziej przyjazne dla środowiska dzięki efektywniejszemu zużyciu wyprodukowanej energii cieplnej.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.