Połączenia gwintowane stanowią newralgiczny punkt każdej instalacji, a kluczowy w kontekście bezpieczeństwa jest rodzaj materiału stosowanego do produkcji kształtek. Viega stawia na brąz krzemowy, charakteryzujący się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Ponadto, fabrycznie radełkowany gwint zewnętrzny pozwala znacznie skrócić czas montażu.
Połączenia gwintowane to najstarsza technika stosowana w instalacjach, która z pewnością będzie wykorzystywana jeszcze bardzo długo. Złączki gwintowane są nawet w branży nazywane „klasycznymi”. Kluczowy dla ich trwałości i bezpieczeństwa eksploatacji jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Producenci stosują różne materiały, takie jak stal, żeliwo, stal lub żeliwo galwanizowane – ocynkowane, mosiądz, brąz czy stal nierdzewna. Firma Viega posiada ponad 100 lat doświadczenia w odlewaniu metali, w wyniku którego przeszła od mosiądzu, przez brąz aż po obecnie stosowany brąz krzemowy. Materiał ten, w połączeniu z zawansowaną technologią produkcji, pozwala uzyskać kształtki o maksymalnej trwałości i szerokim spektrum zastosowań.
Na czym polega problem?
Wielu producentów wciąż oferuje złączki gwintowane ze stali lub żeliwa. Niestety łatwo ulegają one korozji i nie powinny być używane w instalacjach wody użytkowej, ze względu na ryzyko awarii oraz przedostawania się do wody niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Błędem jest również używanie kształtek ocynkowanych. Miały one służyć, przede wszystkim do budowy instalacji wody użytkowej ale skład fizykochemiczny wody powoduje w wielu przypadkach bardzo szybką korozję. Najbardziej niebezpieczne jest stosowanie takich produktów w instalacjach wody użytkowej ciepłej. Polska Norma PN-EN 12502-3 mówi o znacznym ryzyku korozji wżerowej samoistnej kształtek w temperaturze powyżej 35°C. W instalacjach mieszanych, w których występują elementy z materiałów o różnych potencjałach elektrycznych, dochodzi do korozji elektrolitycznej kształtek ocynkowanych. Złączki gwintowane z mosiądzu są rozwiązaniem nieco lepszym, ale podlegają odcynkowaniu oraz korozji naprężeniowej. Odcynkowanie jest procesem nieodwracalnym i doprowadza ostatecznie do uszkodzeń instalacji. Wynika to z łączenia się cynku zawartego w stopie mosiądzu z chlorem znajdującym się w wodzie i prowadzi do tworzenia się struktury gąbczastej mosiądzu. Efektem jest znaczne obniżenie właściwości wytrzymałościowej oraz szczelności złączek. Proces odcynkowania najszybciej przebiega w przypadku wody o niskim współczynniku pH, a także przyspiesza wraz ze wzrostem temperatury. Mosiądze podlegają również korozji naprężeniowej w niskich temperaturach, co powoduje pękanie kształtek.
REKLAMA
Unikalne zalety brązu
Ze wspomnianych powodów firma Viega odeszła od stosowania stopów mosiądzu do produkcji klasycznych złączek gwintowanych czy przedłużek i postawiła na brąz krzemowy. Materiał ten nie powoduje korozji elektrolitycznej czy stykowej w instalacjach mieszanych. Co więcej, zastosowanie takich złączek zabezpiecza przed korozją elektrolityczną w przypadku istniejących instalacji mieszanych, powodując rozdział elementów o różnych potencjałach. Brąz jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz stabilnością, bez względu na temperaturę pracy. Wykonane z niego złączki są bezpieczne w instalacjach ciepła i chłodu technologicznego, nawet przy zmianach parametrów. Nie podlegają odcynkowaniu, więc ich struktura pozostaje stała przez wiele lat.
Szybszy montaż i bezpieczniejsze połączenia
Klasyczne złączki gwintowane oraz przedłużki firmy Viega są wykonane ze znacznie grubszego materiału niż większość produktów dostępnych na rynku, co gwarantuje lepszą wytrzymałość. Wszystkie kształtki mają gwint zewnętrzny fabrycznie radełkowany, dzięki czemu są przygotowane do podwijania uszczelnienia. Wyraźnie skraca to czas montażu i zwiększa bezpieczeństwo połączenia. Złączki gwintowane z brązu firmy Viega spełniają, a nawet przewyższają wymagania dotyczące korozji oraz zawartości metali ciężkich w instalacjach wody użytkowej, które mają szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Materiały stosowane do budowy instalacji wpływają bowiem w istotny sposób na jakość wody użytkowej. Złączki z brązu zapewniają również swego rodzaju separator, zapobiegając korozji stykowej, do której może dochodzić w skutek mieszania materiałów o różnych potencjałach elektrycznych. Ponadto na powierzchni brązu, bakterie i inne niebezpieczne drobnoustroje nie rozwijają się tak łatwo, dzięki czemu instalacja jest bardziej higieniczna.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.