Efektywne energetycznie rozwiązania firmy Taconova dla budownictwa jednorodzinnego

Rozwój nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego pociąga za sobą coraz większe zainteresowanie technologiami, poprawiającymi wydajność energetyczną domów. Doskonałym przykładem jest połączenie gruntowej pompy ciepła z modułem świeżej wody TacoTherm Fresh Mega2 oraz pompą cyrkulacyjną TacoFlow2 eLink, rozprowadzająca ciepłą wodę do poszczególnych grzejników. Takie rozwiązanie zastosował w swoim domu Ralph Seewald, Dyrektor Zarządzający firmy Taconova. Gwarantuje ono wysoką efektywność energetyczną, niższe koszty eksploatacyjne i komfort termiczny w całym budynku.

Efektywne energetycznie rozwiązania firmy Taconova dla budownictwa jednorodzinnego

Od czasu kiedy rodzina Ralpha Seewalda wprowadziła się do urokliwego domu jednorodzinnego z lat 60., niedaleko Zurychu, regularnie modernizowała budynek pod kątem energooszczędności. Jedną z kluczowych kwestii była wymiana instalacji ogrzewania, bazującej na starym kotle olejowym z 1989 roku. W poszukiwaniu nowoczesnego rozwiązania, właściciele domu zwrócili się do firmy Th. Inauen AG, wyspecjalizowanej w montażu przyjaznych dla środowiska systemów grzewczych.

Po intensywnych konsultacjach okazało się, że idealnym wyborem będzie gruntowa pompa ciepła. W porównaniu z pompą ciepła typu powietrze-woda, jest ona znacznie cichsza i mniej podatna na zakłócenia, a w dłuższej perspektywie również tańsza w eksploatacji. Do ogrzewania domu o powierzchni 260 m² wykorzystano urządzenie o mocy 12,8 kW i dwa zbiorniki o pojemności 600 l. Wydajność całego systemu dodatkowo zwiększają innowacyjne produkty firmy Taconova zastosowane w budynku, takie jak kompaktowy moduł świeżej wody i nowoczesna pompa obiegowa, obsługiwana bezprzewodowo przy pomocy aplikacji.

REKLAMA

Podgrzewanie wody dostosowane do potrzeb

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła w połączeniu z modułem świeżej wody TacoTherm Fresh Mega2, woda użytkowa jest teraz ogrzewana w trybie przepływu ciągłego. Zaopatrzenie w ciepłą wodę jest więc dokładnie dostosowane do bieżących potrzeb. Pozwala to uniknąć problemów higienicznych, związanych z magazynowaniem ciepłej wody. Zapobiegamy również stratom energii, powstającym w skutek magazynowania i utrzymywania stanu gotowości. Urządzenie korzysta z ciepła z jednego ze zbiorników buforowych. Ze względu na efektywność energetyczną w budynku zainstalowano oddzielnie zasilany zbiornik, z którego moduł wody użytkowej czerpie potrzebną energię. “Ma to tę zaletę, że zbiornik do systemu grzewczego nie musi pracować latem, kiedy ogrzewanie domu nie jest potrzebne. Oszczędzamy w ten sposób dodatkową energię“ – wyjaśnia Ralph Seewald.

Efektywne energetycznie rozwiązania firmy Taconova dla budownictwa jednorodzinnego
Dzięki modułowi świeżej wody TacoTherm Fresh Mega2, woda użytkowa jest ogrzewana w trybie przepływu ciągłego. Zaopatrzenie w ciepłą wodę jest więc dokładnie dostosowane do bieżących potrzeb

Moduł TacoTherm Fresh Mega2 został zamontowany pionowo na ścianie w pobliżu zbiornika buforowego. Gdy rodzina potrzebuje ciepłej wody, kompaktowe urządzenie podgrzewa wodę pitną do ustawionej temperatury na zasadzie przepływowej. Zintegrowany wymiennik ciepła jest zawsze zasilany tylko taką ilością energii, jaka jest potrzebna do utrzymania stałej temperatury pobieranej wody. Zapewnia to maksymalną efektywność systemu. Woda w obiegu jest utrzymywana w temperaturze około 48°C. Ze względu na małą objętość rur, cyrkulacja odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne i wyłącza się, kiedy nie ma potrzeby, na przykład w nocy. Zasobnik ciepła jest ładowany w zakresie od 28 do 55°C, w zależności od temperatury zewnętrznej.

Wydajna pompa obiegowa

Aby zapewnić niezawodne i szybkie dostarczanie ciepła do wszystkich grzejników w domu, zastosowano pompę obiegową Taconova, która doskonale sprawdza się jako centralny element instalacji grzewczej. Transportuje gorącą wodę z kotła do poszczególnych grzejników i oddaje ją schłodzoną do ponownego podgrzania. Tworzy to obieg, który wytwarza ciepło w budynkach. “Wiele osób nie wie, że znaczna część działających dzisiaj pomp, to stare urządzenia, o dużych gabarytach zużywające mnóstwo energii” – wyjaśnia Thomas Inauen, właściciel firmy, która projektowała instalację.

Efektywne energetycznie rozwiązania firmy Taconova dla budownictwa jednorodzinnego
Ralph Seewald pokazuje zainstalowaną w swoim domu pompę obiegową TacoFlow2 eLink. Łączy sie ona przez Bluetooth ze smartfonem lub tabletem, dzięki intuicyjnej, łatwej w obsłudze aplikacji.

Nowoczesne wysokowydajne pompy obiegowe, takie jak TacFlow2 eLink, działają tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i zużywają jedynie ułamek energii, której potrzebują starsze urządzenia. Model ten wyróżnia się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, przekładającą się na oszczędności dla użytkownika, ale także kompaktowym designem i wszechstronnością zastosowań.

Bezprzewodowa obsługa z aplikacją eLink

Żeby cały system pracował z maksymalną wydajnością przez długi czas, ważne jest prawidłowe dostosowanie ustawień i regularne sprawdzanie parametrów pracy. Pompa obiegowa TacoFlow2 eLink łączy się przez Bluetooth ze smartfonem lub tabletem, dzięki intuicyjnej, łatwej w obsłudze aplikacji, co bardzo ułatwia instalatorowi pracę. Sterowanie, odczyt, klasyfikacja, protokołowanie, zapisywanie w pamięci, wysyłanie maili – wszystkie te operacje, a także wiele innych, mogą być wykonywane bezprzewodowo, przez fachowca obsługującego system.

Przy pomocy aplikacji eLink można jednorazowo ustawiać dziewięć krzywych ciśnienia proporcjonalnego i stałego, co gwarantuje precyzyjne dostosowanie do instalacji grzewczej. Inne dostępne tryby pracy to stała liczba obrotów i funkcja ActiveADAPT. Ta ostatnia zapewnia wysoką efektywność energetyczną poprzez automatyczne dostosowanie wydajności pompy do wymagań danego systemu grzewczego.

Wydajnie, oszczędnie, cicho

Nowa instalacja w domu Ralpha Seewalda znakomicie sprawdziła się już w pierwszym sezonie grzewczym. „Wszystko działa bezawaryjnie, a ponadto system pracuje bardzo cicho” – podsumowuje Dyrektor Zarządzający firmy Taconova.

Efektywne energetycznie rozwiązania firmy Taconova dla budownictwa jednorodzinnego
Separator powietrza i osadów TacoVent Twin (u góry) zapewnia trwałe oddzielanie powietrza, zanieczyszczeń i magnetytu oraz automatyczną wentylację systemu.

Wpływają na to również dodatkowe elementy, takie jak separator powietrza i osadów TacoVent Twin. Zapewnia on trwałe oddzielanie powietrza, zanieczyszczeń i magnetytu oraz automatyczną wentylację systemu. W ten sposób zapobiega hałasom i szumom w instalacji, poprawia wydajność systemu grzewczego oraz zapobiega uszkodzeniom pompy obiegowej w wyniku pracy na sucho. Dzięki temu cała instalacja działa z maksymalną wydajnością, przy minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. 

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *