Wykończenie balkonu krok po kroku

  Trwałe wykończenie balkonu może wiązać się z trudnościami. Najczęściej są one spowodowane niewiedzą w zakresie doboru technologii i materiałów na balkon. W tym artykule przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o wykończeniu balkonów.

  wykonczenie balkonu krok po kroku - Wykończenie balkonu krok po kroku

  Złe wykończenie balkonu — problemy 

  Tarasy i balkony są miejscami szczególnie narażonymi na zniszczenia, głównie spowodowane wodą opadową, mrozem, śniegiem oraz dużymi różnicami temperatur posadzki. Pod wpływem działania tych wszystkich czynników dochodzi do destrukcji tarasu objawiającej się najczęściej: 

  • pękaniem i odpadaniem płytek
  • nieszczelnością w postaci przecieków
  • tworzeniem się zastoisk wody opadowej
  • korodowaniem obróbki blacharskiej
  • zawilgoceniem warstw pod posadzkowych, prowadzących do rozwoju grzybów w budynku

  Wszystkim tym problemom można zapobiec wybierając wysokiej jakości materiały, które zapewniają odporność na działanie czynników zewnętrznych. 

  Wykończenie balkonu krok po kroku 

  Dobór materiałów 

  Decydując się na remont balkonu, powinniśmy dobrze przemyśleć, jakich materiałów chcemy do tego celu użyć.  

  Pierwszym podstawowym elementem wykończenia jest uszczelnienie krawędzi balkonu, bo to zazwyczaj od nich rozpoczyna się jego destrukcja. Należy zastosować profile okapowe wykonane z materiału odpornego na korozję, tak, aby umożliwić trwałe użytkowanie balkonu. Użycie profili w procesie wykończeniowym balkonu jest kluczowe, gdyż ich funkcją jest zapewnienie właściwego odprowadzania wody opadowej poza konstrukcję balkonu oraz szczelności w strefie okapowej. 

  Przykład dobrych profili okapowych znajdziemy na stronie Polskiego producenta tutaj Renoplast

  Kolejnym krokiem, którego nie można ominąć jest wykonanie hydroizolacji. Można to zrobić używając do tego celu dwuskładnikowej zaprawy uszczelniającej. Ważnym parametrem jest jej elastyczność, która niweluje destrukcyjny wpływ naprężeń termicznych występujących na balkonie. 

  Dobrą alternatywą jest wykonanie warstwy hydroizolacyjnej z membrany PVC. Jest to materiał o bardzo dużej wytrzymałości, całkowicie nieprzepuszczalny dla wody i zanieczyszczeń oraz zachowujący elastyczność nawet w ujemnych temperaturach. 

  Ważny jest także dobór płytek. Przede wszystkim powinny być one mrozoodporne, o niskiej nasiąkliwości (poniżej 3%) i ścieralności (IV lub V klasa ścieralności). Warto też rozważyć wybór płytek o właściwościach antypoślizgowych, żeby balkon był bezpieczniejszy w użytkowaniu.  

  Demontaż 

  Prace remontowe rozpoczynamy od demontażu starej posadzki. Usuwamy wszystkie części starego balkonu i wyrównujemy podłoże i tak, aby stanowiło gładką powierzchnię, na której będziemy układać kolejne warstwy posadzkowe. 

  Wykonanie wylewki 

  Następnie należy wykonać wylewkę cementową. Bardzo ważne jest tutaj wykonanie spadku 1-2%. Ma on za zadanie ułatwiać odprowadzanie wody opadowej z posadzki poza konstrukcję balkonu. 

  Montaż profili okapowych 

  Kolejnym krokiem jest zamontowanie profili okapowych. Zaczynamy od narożników, układamy je na zaprawie uszczelniającej i przykręcamy do podłoża. Pozostawiając ok. 2 mm przerwy dylatacyjnej pomiędzy poszczególnymi profilami, montujemy proste odcinki profilu, łączniki oraz odbojniki przyścienne. 

  Uszczelnienie balkonu 

  Na tym etapie należy wykonać warstwę hydroizolacyjną. W przypadku wyboru membrany PVC do uszczelnienia rozkładamy na podłoże geowłókninę, a następnie membranę. Zgrzewamy ze sobą wszystkie jej krawędzie, a zewnętrzne brzegi membrany zgrzewamy z profilem okapowym. W ten sposób uzyskujemy całkowicie szczelną warstwę pod posadzką. 

  Jeśli zdecydujemy się na wykonanie uszczelnienia zaprawą, kładziemy na podłożu cienką jej warstwę, przykrywając nią także część profilu przymocowaną do podłoża. Następnie krawędzie balkonu należy wzmocnić zatapiając w zaprawie taśmę uszczelniającą w miejscach łączenia profilu z podkładem. 

  Układanie płytek 

  Przystępujemy do wykonania posadzki. Układamy płytki na cienkiej warstwie zaprawy klejowej, minimalna szerokość spoin powinna wynosić 5 mm. 

  Fugowanie  

  Fugowanie jest ostatnią czynnością podczas remontu balkonu. Zapewnia ona szczelność spoin, jednak warto w tych miejscach użyć także uszczelnienia elastycznego, np. w postaci silikonu. 

  Podsumowanie 

  Remont balkonu powinien być dobrze zaplanowany, zwłaszcza istotna jest tutaj kwestia doboru materiałów. Pamiętajmy także, że staranność w wykonaniu i zastosowanie się do wskazówek producenta pozwolą na trwałość i wieloletnie użytkowanie balkonu. 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here