Wymienniki gruntowe firmy HELIOS

  Dla utrzymania zdrowego klimatu pomieszczeń, kontrolowana, mechaniczna wentylacja jest koniecznością. Osiągnięta przez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

  wymienniki gruntowe firmy helios - Wymienniki gruntowe firmy HELIOSFot. 1. Elementy gruntowego solankowego wymiennika ciepła SEWT.

  Systemy KWL HELIOS kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych odnawiają powietrze w sposób ciągły i równocześnie dzięki naturalnemu odzyskowi ciepła oszczędzają energię. Systemy te dbają o to, aby ludzie dobrze się czuli w powietrzu pozbawionym hałasu, kurzu i pyłu, o idealnej zawartości wilgoci. Jednym z podstawowych systemów naturalnego odzysku ciepła firmy Helios jest gruntowy solankowy wymiennik ciepła.

  Gruntowy solankowy wymiennik ciepła SEWT firmy Helios w sposób istotny podnosi efektywność urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. SEWT oszczędza jeszcze więcej energii i obniża koszty ogrzewania do minimum. Jest optymalnym uzupełnieniem urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

  Gruntowy solankowy wymiennik ciepła wykorzystuje fakt, że temperatura występująca w gruncie pozostaje w ciągu całego roku stała. By zapewnić możliwie wysoki odzysk ciepła, rura gruntowa wymiennika powinna być ułożona co najmniej na głębokości 1,2 m, gdzie temperatura gruntu przez cały rok wynosi ok. 8-12° C.

  System w czasie pory zimowej pozwala na wstępne ogrzanie zimnego powietrza do 14°C. Dzięki temu powietrze zewnętrzne dostaje się do centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła o temperaturze powyżej 0°C, a tym samym pracuje bez zagrożenia zamrożeniem. Wynikiem tego jest wyższy stopień skuteczności oraz wyższa temperatura powietrza nawiewanego.

  W okresie letnim gruntowy solankowy wymiennik ciepła powoduje ochładzanie powietrza zewnętrznego, co daje przyjemny efekt schładzania powietrza w pomieszczeniach. W czasie przejściowym następuje cyrkulacja płynu solankowego w zależności od mierzonej przez termostat temperatury zewnętrznej. Tym samym powietrze zewnętrzne dostaje się stale do urządzenia wentylacyjnego w stanie energetycznie zoptymalizowanym, przez co dodatkowo zostaje oszczędzana energia.

  wymienniki gruntowe firmy helios 1 - Wymienniki gruntowe firmy HELIOSFot. 2. System rozprowadzenia powietrza.

  Cyrkulacja solanki w zależności od temperatury zewnętrznej realizowana jest poprzez kompletne urządzenie hydrauliczne z wszystkimi koniecznymi do podłączenia elementami sterowania do pracy automatycznej lub ręcznej.

  Oprócz zestawu pompowego system wyposażony jest we wskaźniki temperatury, automatyczny odpowietrznik z zaworem zwrotnym, termostat z dwoma zadanymi wartościami do automatycznego sterowania obiegu solanki w trybie pracy lato/zima oraz naczynie zbiorcze.

  Płynna solanka służąca jako nośnik ciepła znajduje się w elastycznej rurze kolektora ziemnego PEHD O 32 mm, dostarczanej w zwojach 100 m.

  Przekazywanie ciepła odbywa się poprzez wysokosprawny, aluminiowy wymiennik umieszczony w dwuściennej, zaizolowanej (izolacja 20 mm) obudowie z blachy stalowej. Zintegrowany filtr powietrza klasy G 3 zapobiega przedostawaniu się brudów, insektów itp.

  Innym systemem odzysku ciepła firmy Helios jest powietrzny gruntowy wymiennik ciepła LEWT. W sposób analogiczny jak solankowy wymiennik ciepła wykorzystuje właściwości temperaturowe gruntu, a powietrze zewnętrzne zasysane jest nie bezpośrednio, lecz poprzez ułożony w gruncie kolektor rurowy.

  Kolektor stanowi warstwowa rura z polietylenu O 200 mm przeznaczona do układania w ziemi. Rura jest antybakteryjna i antystatyczna, prosta w czyszczeniu i w 100% bezzapachowa, dostarczana w krążkach 2 x 25 m. Powietrze zewnętrzne zasysane jest do kolektora ziemnego poprzez kolumnę ssącą wykonaną ze stali szlachetnej o estetycznym wyglądzie. Ważnym elementem takiego rozwiązania jest kompletne sterowanie.

  Zarówno w przypadku gruntowego wymiennika solankowego SEWT, jak i powietrznego gruntowego wymiennika LEWT firmy HELIOS głównymi zaletami systemu są:
  – oszczędność energii,
  – dodatkowe wstępne podgrzewanie powietrza w okresie zimowym,
  – schładzanie powietrza w okresie letnim,
  – kompletny zestaw budowlany z wzajemnie dopasowanymi komponentami.

  Gruntowe wymienniki ciepła i nowoczesny systemem rozprowadzenia powietrza FlexPipe® – Oval w połączeniu z centralami wentylacyjnymi KWL stanowią perfekcyjny, energooszczędny system kontrolowanej wentylacji.

  mgr inż. Krzysztof Drab

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here