Zasobniki ciepłej wody użytkowej

Obecnie na rynku znaleźć można szereg urządzeń przeznaczonych do magazynowania ciepłej wody użytkowej. Dokonując wyboru, należy kierować się kilkoma kryteriami, które pozwolą na dopasowanie zasobnika do ilości osób korzystających z wody, a także do źródła ciepła, a zatem systemu grzewczego, który znajduje się w domu lub mieszkaniu.

Definiując zasobniki c. w. u., możemy określić je jako urządzenia do przechowywania wody przeznaczonej na zaspokojenie potrzeb użytkowników domów i mieszkań, a także innych miejsc, ogrzewanych przy pomocy niskotemperaturowych kotłów grzewczych, np gazowych, stałopalnych, ale także kominka z płaszczem wodnym a nawet zestawu solarów. Ujmując rzecz bardziej obrazowo – są to stalowe, owalne lub mając kształt prostopadłościanu zbiorniki do magazynowania ciepłej wody dostarczanej przez inny wymiennik ciepła. Obecnie najczęściej stosowane są zasobniki wężownicowe i warstwowe. Zasobniki wężownicowe mogą być zasobnikami jednowężownicowymi, dwuwężownicowymi (biwalentnymi) oraz wielowężownicowymi (multiwalentnymi).

W dolnej części zasobnika jednowężownicowego znajduje się spiralna rura (wężownica), która jest podłączona do układu centralnego ogrzewania. Podgrzewanie wody użytkowej następuje poprzez źródło ciepła, jakim jest np kocioł stałopalny. Zasobnik posiada dwa odrębne obiegi: obieg wężownicowy, który jest podłączony do c. o. oraz obieg wody użytkowej (jest to np woda miejska, która wpływa do zasobnika i wypływa z niego jako ogrzana, ciepła woda). Zasobniki biwalentne oraz multiwalentne możemy podłączyć do więcej niż jednego źródła ciepła.

REKLAMA

Jaki zasobnik wybrać?

Wybór zasobnika c. w. u. jest o tyle istotny, że dobrze dobrane urządzenie tego typu pomaga oszczędzać czas i pieniądze Montując zasobnik nie musimy już spuszczać zimnej wody w oczekiwaniu na to, aż z kranu popłynie ciepła To ekologiczne, a przy tym komfortowe użytkowanie. Aby jednak urządzenie dobrze spełniało swoją rolę, należy zastanowić się, który zasobnik najpełniej zaspokoi nasze potrzeby.

Zasobniki ciepłej wody użytkowej
Fot 1. IDRA TOP 120 – zasobnik c.w.u. do podłączenia do gazowego kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego oraz dla podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Fot RUG Riello Urządzenia Grzewcze S A /BERETTA

Najczęstszym kryterium wyboru jest ilość wody przypadająca na jedną osobę na dobę. Dla przykładu, przy czteroosobowej rodzinie powinien sprawdzić się zbiornik o wielkości 200-220 litrów Istotne jest również to, z ilu punktów poboru korzystamy. Warto przy tym wybrać tę nieco większą pojemność, która da nam odrobinę zapasu. Na stronach producentów znaleźć można bardzo pomocne kalkulatory, które ułatwią wybór zasobnika pod kątem jego pojemności. Co do oferty rynkowej – znajdziemy w niej zbiorniki o pojemności od kilku do nawet 500 litrów.

Ze względu na montaż, wybrać możemy spośród zbiorników wiszących, stojących lub zintegrowanych z kołem. W tym wypadku wybór powinien być podyktowany indywidualnymi warunkami domu, a zatem jego przestrzenią oraz rodzajem zasilania, bowiem w przypadku modeli stojących istnieje większy zakres możliwości podłączenia do źródeł grzewczych ¬¬– mogą współpracować również z kolektorami słonecznymi i pompami ciepła.

Z kolei zasobniki zintegrowane z kotłem są doskonałym rozwiązaniem, gdy do dyspozycji jest niewiele miejsca i trudno w nim pomieścić oddzielne urządzenia konstrukcja takiego kompaktowego kotła pozwala ogrzewać duże ilości wody, choć wyglądem przypomina zwykły kocioł jednofunkcyjny. Specjalny wymiennik ciepła wbudowany w taki kocioł pozwala na bieżąco w sposób przepływowy grzać wodę na potrzeby c. o. i c. w. u. .

Zasobniki ciepłej wody użytkowej
Fot 2. SR250HP – zadobnik przystosowany do współpracy z pompami ciepła oraz kotłami gazowymi. Fot DE DIETRICH

Urządzenia mogą także posiadać dodatkowe elementy, takie jak system sterowania, dodatkową grzałkę elektryczną czy wskaźnik temperatury. Ponieważ zadaniem zasobników jest utrzymywanie wody na określonym poziomie temperatury, istotną rolę odgrywa w nich izolacja, którą najczęściej stanowi pianka poliuretanowa lub styropian. Ze względu na kontakt z wodą, niezbędna jest również ochrona przed korozją i osadzającym się kamieniem. Zapewnia ją emalia ceramiczna pokrywająca ścianki zbiornika lub bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak zastosowanie anody magnezowej lub aktywnej tytanowej. W ofertach producentów producentów znaleźć można także zasobniki, do wyrobu których wykorzystano wysokostopową stal szlachetną, użycie której niweluje potrzebę stosowania dodatkowej anody ochronnej.

Wybór pod kątem źródła ciepła

W domach, w których ogrzewanie dostarczają kotły gazowe, najczęściej zastosowanie znajdują zasobniki ładowane warstwowo. System ten polega na wtłaczaniu ciepłej wody od góry zbiornika, dzięki czemu w zbiorniku znajdują się dwie warstwy: od góry ciepłej wody, a poniżej – zimnej. Walorem tego rozwiązania jest to, że dostęp do ciepłej wody mamy natychmiastowo, już w momencie ładowania zasobnika. Jeśli jednak kocioł tego typu zostanie zamontowany do kotła stałopalnego, niezbędny jest montaż wymiennika ciepła (najbardziej popularny jest tu płytowy wymiennik ciepła). Jest to związane z koniecznością istnienia dwóch niezależnych obiegów: obiegu samego zasobnika oraz obiegu, który za pośrednictwem wymiennika ciepła, będzie ogrzewał wodę w zasobniku.

Zasobniki ciepłej wody użytkowej
Fot 3. SGW(S)B Tower Biwal 300 – zasobnik przystosowany do współpracy z wiszącymi i stojącymi źródłami ciepła np. kotłami węglowymi, gazowymi, olejowymi i kolektorami słonecznymi. Fot GALMET SP Z O O SP k

W przypadku, gdy użytkownik korzysta z kilku źródeł energii, najlepiej sprawdzą się zasobniki z 2 lub 3 wężownicami współpracującymi w ramach jednej instalacji, czyli biwalentne. Przykładowo, taki zasobnik może być zasilany kolektorem słonecznym, kotłem c. o. oraz, w przypadku 3 wężownic, dodatkowo kominkiem. Takie połączenie gwarantuje najwyższą efektywność urządzenia przez cały rok.

Montaż

Montując zasobnik, należy postępować zgodnie z instrukcją przypisaną dla danego modelu. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie w sieci powinno zamykać się w widełkach od 0,1 MPa do 0,6 MPa. Gdy spodziewamy się problemów ze skokami ciśnienia, dobrze jest zamontować przed zasobnikiem zawór redukcyjny lub zbiornik przeponowy, które zapobiegną wypływowi wody poprzez zawór bezpieczeństwa. Nie zapominajmy jednak, że podczas normalnej pracy zasobnika z zaworu może wypływać niewielka jej ilość.

Zawór bezpieczeństwa powinien być zamontowany na dopływie wody, zgodnie ze strzałką wskazującą kierunek przepływu cieczy.

Podsumowanie

Zasobniki c. w. u. pozwalają na komfortowe użytkowanie ciepłej wody. Na rynku dostępne są zasobniki wężownicowe i warstwowe, o różnych pojemnościach zbiornika. Wybór właściwego urządzenia powinien opierać się na kryteriach ilości osób korzystających z ciepłej wody, ilości punktów odbioru oraz rodzaju źródła ciepła. W przypadku ograniczeń związanych z przestrzenią, na decyzję o zakupie konkretnego modelu może także wpływać sposób jego montażu.

Damian Żabicki

Porównanie szczegółowych parametrów wybranych modeli dostępnych na rynku znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Fachowego Instalatora FI 2/2021.

«
»

Dodaj komentarz