Jak dobrać grzejnik do powierzchni pomieszczenia?

Dobór odpowiedniego grzejnika to pewność skutecznego ogrzewania mieszkania w trakcie sezonu grzewczego. W tym artykule podpowiemy zatem, na co zwrócić uwagę, dobierając grzejnik do swojego mieszkania. Dowiecie się z niego także, jak poprawnie obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu.

Jak dobrać grzejnik do powierzchni pomieszczenia? Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Wybierając grzejnik do domu lub mieszkania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Podstawowy z nich to straty ciepła w danym miejscu. Takie informacje znaleźć można w dokumentach, które określane są jako bilans ciepła. Jeżeli jednak takowym nie dysponujemy, to należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • Strefa klimatyczna
  • Średnia temperatura zewnętrzna w ciągu roku
  • Lokalizacja mieszkania względem stron świata
  • Szczelność okien
  • Współczynnik przenikania ciepła

Grzejnik i strefy klimatyczne – o co chodzi?

Warto pamiętać, że nawet w naszym kraju panują dosyć wyraźne podziały na strefy klimatyczne. Przykładowo, Suwałki i okolice położone są w bardzo zimnej strefie V. Z kolei Warszawa czy Lublin leżą w strefie, w której przeciętna temperatura jest aż o 4 stopnie Celsjusza wyższa niż w położonym blisko granicy z Litwą mieście.

REKLAMA

Szczelność okien – jak sprawdzić? 

Czy można domowym sposobem sprawdzić szczelność okien? Jest to możliwe, ale w mocno ograniczonym zakresie. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na stan uszczelek w stolarce okiennej. Te gumowe elementy nie powinny nosić żadnych śladów deformacji czy innych uszkodzeń, ponieważ ma to wpływ na ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczenia.  

Warto zwrócić także uwagę na miejsce połączenia ramy okna i ościeżnicy. W tej okolicy, oba elementy powinny ściśle do siebie przylegać. Oczywiście, można to wyregulować, ale należy pamiętać o tym, że jest to jedno z miejsc, przez które zwiększają się straty ciepła.

Jak dobrać grzejnik do powierzchni pomieszczenia? Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Jak to wszystko obliczyć?

Po co o tym wszystkim mówimy? Te dane są niezbędne do obliczenia poprawnej mocy grzewczej grzejnika. To parametr, który wyrażany jest w Watach i w założeniu jego wartość powinien być co najmniej równy lub nawet wyższy niż zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym pomieszczeniu. Moc grzewczą urządzenia określa się w relacji do wielkości (kubatury) pomieszczenia, które to ma ogrzać. Jak to się oblicza?  Relacja jest dosyć prosta:

  • Nowo wybudowane konstrukcje z energooszczędnymi oknami

Ogrzanie 1 metra kwadratowego powierzchni wymaga od 50 do 70 W. 

  • Budynki z lat 80-00

Ogrzanie 1 metra kwadratowego powierzchni wymaga od 90 nawet do 110 W 

  • Starsze budynki (jak choćby tak zwane “gomułkowskie klocki”) lub budynki bez izolacji cieplnej

Ogrzanie 1 metra kwadratowego powierzchni wymaga od 130 nawet do 200 W. Oczywiście, są to wartości w dużej mierze przybliżone, ale rozpiętości są na tyle duże, że pozwolą łatwo dobrać funkcjonalny grzejnik do domu.  

Parametr czynnika grzewczego – pamiętaj! 

Obok mocy grzewczej, kolejną istotną informacją jest parametr czynnika grzewczego. O czym to mówi? Są to zakresy temperatur, określone dla wody wpływającej i wypływającej z grzejnika oraz temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia.  I znów, zupełnie inne parametry będą miały instalacje w starym budownictwie, a inne w nowym. Wpływ ma także rodzaj źródła ciepła – wyższa temperatura wody wpływającej będzie przy kotle na paliwa stałe, a bardzo niska w przypadku pomp ciepła.

Jak dobrać grzejnik do powierzchni pomieszczenia? Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Parametry to jedno, ale warto zwrócić również uwagę na design urządzenia grzewczego. Pamiętajmy, że grzejniki dekoracyjne mogą stać się ważnym elementem wystroju pomieszczenia. Do przeszłości należą już czasy, gdy grzejniki były mało estetycznymi, użebrowanymi konstrukcjami. Wystarczy choćby spojrzeć na propozycje wrocławskiej firmy Zehnder, produkującej grzejniki dekoracyjne do pokoju czy też do łazienek. Te. zdawałoby się, funkcjonalne elementy stają się prawdziwymi dziełami sztuki, które dosłownie zdobić będą każde pomieszczenie w którym się znajdą. Ważny jest także krótki czas reakcji grzejnika. Ten parametr pozwoli oszacować tempo ogrzewania danego pomieszczenia, a co za tym idzie, szybkość pojawienia się ciepła w pokoju czy łazience.

Artykuł Partnera



«
»

Dodaj komentarz