Powietrzne pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze oparte na OZE, wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domów. Wiele najnowszych urządzeń tego typu posiada także funkcję chłodzenia pomieszczeń, dzięki czemu mogą one zastępować klimatyzację.
Powietrzne pompy ciepła działają na zasadzie odwróconego cyklu chłodniczego. Wykorzystują specjalne czynniki chłodnicze, które są w stanie absorbować ciepło z otoczenia, nawet w niskich temperaturach. W skład każdego urządzenia wchodzi sprężarka inwerterowa, parownik, skraplacz, zawór rozprężający oraz układ obiegu czynnika chłodniczego.

Czynnik chłodniczy znajdujący się w parowniku absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego, przechodząc z fazy ciepłej do gazowej. Następnie, sprężarka zwiększa ciśnienie (i temperaturę) gazu, przepompowując go do kolejnej części układu, czyli skraplacza. W skraplaczu gaz oddaje ciepło do systemu grzewczego budynku (np. do centralnego ogrzewania lub podgrzewacza wody), przechodząc z powrotem w fazę ciekłą. Na koniec czynnik chłodniczy przechodzi przez rozprężarkę (zawór rozprężający), gdzie jego ciśnienie (i temperatura) znacznie spada, wracając do parownika, aby cykl mógł zaczynać się od nowa.
REKLAMA
Cechy nowoczesnych pomp ciepła
Nowoczesne pompy ciepła, oprócz funkcji grzania, realizują także funkcję chłodzenia. Choć ciąży na nich opinia, że są mało wydajne, wraz z rozwojem technologii osiągają coraz wyższą efektywność energetyczną (wysokie współczynniki COP np. 5,0 i SCOP). Ważnym walorem nowych pomp ciepła jest możliwość współpracy z innymi systemami grzewczymi oraz instalacjami fotowoltaicznymi. Urządzenia są przy tym łatwe do zamontowania, a ich praca jest bardzo wydajna. Dzisiejsze pompy spełniają najwyższe wymagania nie tylko względem efektywności energetycznej, ale także redukcji hałasu i niezawodności działania. Emisję hałasu użytkownik może zredukować jeszcze bardziej, korzystając z dodatkowych funkcji lub pakietów. W przypadku niektórych modeli premium powietrznych pomp ciepła, użytkownik może korzystać dodatkowo z zalet technologii inwerterowej. Technologia ta jest odpowiedzialna za bezstopniowe dostosowywanie zarówno mocy sprężarki, jak i prędkości obrotowej wentylatora do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Przekłada się to na znacznie efektywniejszą i cichszą pracę. Dostępne są także dźwiękochłonne obudowy do jednostek zewnętrznych. Temperatura zasilania wynosząca do 65°C oznacza, że urządzenia nadają się do nowego budownictwa i modernizacji, również w połączeniu z grzejnikami.
Regulacja i sterowanie
Nowoczesne pompy ciepła oferują bezobsługową pracę i zaawansowaną automatykę. Dotykowe panele sterowania, w jakie są wyposażone, są łatwe i wygodne w użyciu. Wraz z podłączeniem urządzenia do Internetu, współczesne pompy ciepła uzyskują zaawansowane możliwości sterowania, pozwalające na optymalizację ich pracy, zdalną kontrolę oraz integrację z innymi systemami, jak np. fotowoltaiką. Co więcej, niektóre modele pozwalają na prowadzenie zdalnego serwisu i kompleksowej diagnostyki online. Najnowsze modele są w stanie przeprowadzić autodiagnostykę, a także dostosować parametry ustawień do warunków panujących w mieszkaniu oraz na zewnątrz. Oparty na sztucznej inteligencji sterownik pozwala ustawić w każdej strefie ogrzewania inną temperaturę, zachowując przy tym możliwie niski pobór energii — pozwalają na to indywidualne krzywe grzewcze dla każdego obiegu. Do sterowania wykorzystywana jest dedykowana, intuicyjna aplikacja, która pozwala na wprowadzenie ustawień z każdego punktu na ziemi, pod warunkiem dostępu do Internetu. Coraz częściej możliwa jest także integracja pompy ciepła z systemami zarządzania budynkiem i sieciami energetycznymi.

Zdaniem eksperta
Michał Gąsiorek ekspert w zakresie pomp ciepła Hewalex:
„Wybierając pompę ciepła typu powietrze-woda, kiedy zdecydować się na model split, a kiedy lepszy będzie monoblok? Zarówno pompy typu split, jak i monoblok są rozwiązaniem, które spełnią oczekiwania inwestora. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi modelami są koszty montażu i eksploatacji urządzenia, a także czynnik środowiskowy. Przy montażu pomp ciepła typu split konieczna jest obecność osoby z uprawnieniami chłodniczymi i montaż ten wymaga poświęcenia większej ilości czasu w porównaniu z montażem pompy monoblok. Poza tym, bardzo często agregat w pompie split wymaga corocznej kontroli stanu układu, co generuje dodatkowe koszty. Urządzenie typu monoblok pozwala na szybszy montaż obarczony mniejszym ryzykiem popełnienia błędów i nie wymaga posiadania przez instalatora uprawnień na F-gazy. W przypadku pomp ciepła Hewalex, brak konieczności uruchomienia urządzenia przez autoryzowanego serwisanta, pozwala na skrócenie czasu finalnego uruchomienia instalacji, co jest kluczowe, zwłaszcza podczas montażu urządzenia tuż przed sezonem grzewczym. Nadzór producenta nad parametrami uruchomionej monoblokowej pompy ciepła odbywa się zdalnie za pośrednictwem platformy Ekontrol, więc inwestor ma pewność, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości pracy urządzenia, natychmiast zostanie powiadomiony o takim fakcie mailem i SMS-em. Zdalny dostęp do parametrów pompy ciepła może uzyskać także instalator. Coś, co może wzbudzać obawę przed wyborem pomp ciepła typu monoblok, to wykorzystanie wody w przewodach grzewczych zamiast glikolu i związany z tym niepokój o stan techniczny pompy ciepła w przypadku awarii zasilania przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia urządzenia w takich warunkach, we wszystkich pompach ciepła typu monoblok HEWALEX, stosujemy innowacyjny Moduł Zabezpieczający PZ XH, który zabezpiecza pompę ciepła przed zamarzaniem na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej do 48 h, przy temperaturze zewnętrznej nawet -25°C. 48 h to czas, który pozwala ocenić, czy awaria w dostawie prądu będzie długotrwała i czy istnieje konieczność opróżnienia wody z przewodów grzewczych oraz agregatu do czasu powrotu zasilania. Jeśli przerwa w dostawie energii nie przekracza 48 h, pompa ciepła pozostaje sprawna i wraca do normalnego trybu pracy. Dzięki temu stosowanie wody w przewodach grzewczych pompy ciepła typu monoblok Hewalex jest bezpieczne, a rozwiązanie to może podnieść wydajność urządzenia o 20% i jest neutralne dla środowiska naturalnego. Pompę typu split lub monoblok, w której przewody grzewcze będą wyjątkowo napełnione glikolem poleciłbym właściwie tylko w przypadku obiektów sezonowych, rzadko odwiedzanych, ze względu na potencjalne problemy z dostępnością energii elektrycznej i potencjalne obawy inwestora dotyczące zamrożenia agregatu”
Design
Warto podkreślić, że producenci rozwijają nie tylko technologiczne możliwości powietrznych pomp ciepła, ale także ich wzornictwo. Dobrej jakości urządzenia mają minimalistyczny wygląd, często są w kolorze eleganckiej czerni, a ich ściany ozdobione są elementami drewnianymi. Niektórzy producenci oferują możliwość wyboru wariantu kolorystycznego – oprócz kolorów standardowych, można wybierać z oferty 1625 kolorów z kart wzorników RAL. W ten sposób urządzenie stricte użytkowe, zyskuje wygląd domowego mebla i wpisuje się w każdą przestrzeń.
Damian Żabicki
Dodaj komentarz