Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach polskich domów niemal jak grzyby po deszczu. Stanowią aż 99% wszystkich nowych instalacji opartych o odnawialne źródła energii. Tylko w lutym 2021 roku powstało 4 643 szt. instalacji PV o łącznej mocy 127,6 MW. Skala zainteresowania fotowoltaiką dziwi nawet ekspertów, tym bardziej że entuzjazm w tym zakresie nie opadł nawet podczas pandemii. Dlaczego w Polsce panuje boom na fotowoltaikę?

Fotowoltaika = darmowa energia ze słońca
Nietrudno zauważyć, że rynkowe ceny energii elektrycznej w Polsce stale wzrastają. W związku z planowanymi opłatami za emisję CO2 oraz rosnącymi kosztami wydobycia węgla ta tendencja najpewniej nadal będzie się utrzymywać. Tymczasem inwestycja w panele słoneczne to obietnica zupełnie darmowego prądu.
Instalacje fotowoltaiczne są bowiem bezobsługowe i nie generują żadnych kosztów eksploatacyjnych. Wystarczy, że świeci słońce, a prąd wytwarza się automatycznie! Co więcej, dzięki dopracowaniu technologii fotowoltaicznej panele są skuteczne nawet w pochmurne dni, a niewielka instalacja jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie budynku na energię. Wysoka sprawność fotowoltaiki zdecydowanie skróciła też okres, w którym zwracają się nakłady na inwestycję. Obecnie jest to średnio 6-7 lat, podczas gdy panele mają gwarancję efektywności na 25 lub nawet 30 lat.
REKLAMA
Net-metering, czyli efektywne wykorzystanie prądu
Na opłacalność fotowoltaiki znacząco wpływa też możliwość zostania prosumentem. Nowelizacja ustawy o OZE dała taką możliwość każdemu, kto ma mikroinstalację i produkuje prąd na własne potrzeby. Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej i montażu licznika dwukierunkowego można zacząć korzystać z net-meteringu.
Na czym to polega? Nadwyżki energii z paneli fotowoltaicznych, których nie da się wykorzystać, są automatycznie odprowadzane do sieci i podliczane. Gdy zaś produkcja jest niższa, można je odebrać w następujących proporcjach:
- 0,8 kWh za każdą 1 kWh dla instalacji o mocy 10 kW lub mniejszych;
- 0,7 kWh za każdą 1 kWh dla instalacji o mocy od 10 do 50 kW.
Znacząco zwiększa to skuteczność fotowoltaiki i pozwala cieszyć się niemal darmową energią przez cały rok.
Ulgi i dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę
Polacy chętnie inwestują w fotowoltaikę również dlatego, że obecnie można skorzystać z rozmaitych dopłat i ulg. Za sprawą najpopularniejszego programu „Mój Prąd” do tej pory można było uzyskać do 5 tys. złotych dotacji. Kolejna edycja planowana jest na drugą połowę 2021 roku. Mimo iż nie wiadomo jeszcze, jakie będą zasady, wiele osób czeka na możliwość składania wniosków. Pomocny może być też program „Czyste Powietrze”, który zapewnia refundację części kosztów przy różnych inwestycjach korzystających z odnawialnych źródeł energii. W ten sposób po części udaje się sfinansować również fotowoltaikę.
Często można również skorzystać z dopłat ze środków samorządowych. W zasadzie we wszystkich regionach co pewien czas organizowane są różne akcje. Trzeba się jednak spieszyć z wnioskowaniem, ponieważ z uwagi na duże zainteresowanie środki często szybko się kończą.
Ci, którzy nie dadzą rady skorzystać z dotacji, często mogą ubiegać się o preferencyjny kredyt na instalację. Ponadto każdy, kto zainwestuje w zakup paneli fotowoltaicznych, może odliczyć ten koszt od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej! Maksymalna kwota odliczenia to aż 53 tys. zł.
Wydajna, opłacalna fotowoltaika dla Twojego domu
Podsumowując, fotowoltaika po prostu się opłaca. Dlatego można uznać, że to wrodzona żyłka przedsiębiorczości sprawia, że Polacy chętnie montują na swoich działkach panele słoneczne. Możliwość korzystania z darmowej energii już po kilku latach jest świetną perspektywą, a dostępne ulgi i dopłaty sprawiają, że wcale nie trzeba dysponować dużymi oszczędnościami, by zamontować instalację fotowoltaiczną. Inwestycja w panele fotowoltaiczne w Polsce jak najbardziej może być świetną decyzją. Trzeba jedynie zadbać o to, by instalacja miała odpowiednie parametry i była dobrze zamontowana. Najlepiej zdać się na ekspertów, takich jak FlexiPower Group. Współpracując z renomowaną firmą, możesz liczyć na kompleksowe wsparcie w procesie inwestycji, dbałość o jej opłacalność oraz pomoc przy załatwieniu formalności związanych z dofinansowaniem.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.