Mieszkając w domu wolnostojącym i posiadając dużo zielonego terenu wokół, każdy właściciel marzy o tym, by trawnik był wizytówka posiadłości. W czasie, kiedy woda jest niezwykle cenna i nie możemy pozwolić sobie na jej marnowanie, warto, podlewając trawnik, racjonalnie gospodarować tym naturalnym zasobem. Tym poważnym problemom naprzeciw wychodzą nowoczesne, zautomatyzowane systemy, które pozwalają na nawadnianie ogrodów bez naszej ingerencji, a przy okazji gwarantują oszczędność wody na wysokim poziomie.

- Wygodne i ekonomiczne nawadnianie ogrodów
- Małe ogrody a automatyczne nawadnianie
- Systemy nawadniające
- Nawadnianie zraszaczami
- Ile kosztuje automatyczne nawadnianie trawnika?
Wygodne i ekonomiczne nawadnianie ogrodów
Mimo obecnych czasów i dostępnych technologii, wiele osób nadal nawadnia trawniki i ogrody tradycyjnymi sposobami. Korzystają głownie z ogrodowego węża, którego wystarczy podpiąć do źródła wody. Mając bardzo duże trawniki, warto korzystać z dosyć długiego węża. Bębny bądź wózki, na które można nawinąć węża ogrodowego są świetnym dodatkiem wspomagający radzenie sobie z długością.
Nawadnianie trawnika może odbywać się także z pomocą specjalistycznych pomp, które instaluje się w zbiornikach na wodę deszczową. Warto zainwestować w taki zbiornik zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak ważne jest oszczędzanie wody pitnej. Pompowana woda z odpowiednim ciśnieniem pozwala na bezproblemowe i bardzo szybkie nawilżenie trawnika oraz roślin ogrodowych.
REKLAMA
Jeśli posiadamy trawnik, który wymaga regularnego nawadniania, jednak nie jesteśmy w stanie się zmobilizować do tej czynności, warto postawić na zautomatyzowane systemy nawadniania. Wystarczy zainstalować je u siebie w ogrodzie, zaprogramować i cieszyć się pięknym trawnikiem bez ingerencji.
Małe ogrody a automatyczne nawadnianie
Małe ogrody nie wymagają zbyt skomplikowanych rozwiązań w kwestii automatycznego nawadniania trawnika. Chcąc zaoszczędzić trochę czasu oraz wody, jednocześnie mając piękny, zielony trawnik, warto zdecydować się na zraszacze bądź nawadnianie kroplowe. System nawadniania kroplowego można instalować pomiędzy grządkami z roślinami, pomiędzy rabatami kwiatowymi czy wzdłuż ogrodzenia czy żywopłotu. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na wnikanie wody równomiernie w glebę, do strefy korzeniowej trawy i roślin. W przypadku tego rodzaju nawadniania, nieodzownym elementem jest sterownik, który pozwoli na zaprogramowanie podlewanie konkretnych miejsc w ogrodzie.
Systemy nawadniające
Podlewanie trawnika zwłaszcza w ciepłe, upalne lato jest konieczne Gdyby nie regularne dostawy wody, trawnik bardzo szybko uległby zżółknięciu i obumarciu. Jednak mając bardzo duże trawniki, nie możemy poradzić sobie z ręcznym nawadnianiem. W takiej sytuacji warto zainwestować w nowoczesne systemy nawadniania, które znacznie ułatwiają i usprawniają pielęgnację ogrodów.
Znaczna większość nawadniających systemów zaprojektowano tak, by uwalniała wodę o konkretnej godzinie. Jest to świetny sposób, aby regularnie dostarczać roślinom odpowiedniego nawilżenia. Zazwyczaj nawadnianie ma miejsce w godzinach nocnych. Trawa oraz inne rośliny znacznie lepiej przyjmują wtedy wodę i nie są narażone na szybsze schnięcie. Woda mniej paruje w nocy niż w dzień, dzięki czemu do korzeni dostaje się jej znacznie więcej.
Rynek oferuje wiele ciekawych systemów nawadniania. Pierwszym, o którym wspomnieliśmy wyżej, jest nawadnianie kroplowe. Drugi system to mini linie kroplujące, zaś trzeci, również popularny, to nawadnianie zraszaczami.
Nawadnianie zraszaczami
Automatyczne nawadnianie trawnika z pomocą zraszaczy to bardzo popularna metoda. Specjalne rury przystosowane są do tego, by rozprowadzać wodę po całym ogrodzie, a do nich dołączone są zraszacze. Wszystkie aspekty techniczne dostosowywane są do potrzeb konkretnego trawnika, jak i roślin, które rosną w danym miejscy. Jednak co istotne, większość modeli zraszaczy doskonale radzi sobie na każdej powierzchni, gdyż cechują się regulowanym kierunkiem nawadniania oraz zasięgiem.
Na rynku znajdziemy podstawowe dwa rodzaje zraszaczy. Jedne są wynurzalne, a drugie nie. Oznacza to, że jedne można schować na określony czas pod ziemię, tak, by nie przeszkadzały w ciągu dnia, drugie zaś muszą być wynurzone cały czas.
W przypadku trawników świetnie spisują się również zraszacze obrotowe. Pozwalają one na nawadnianie terenu wokół swojej osi. Jest to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia podlanie każdego skrawka trawy. Dużą zaletą zraszaczy obrotowych jest fakt, że są praktycznie niesłyszalne. Dzięki temu nie irytują domowników ani sąsiadów.
Ile kosztuje automatyczne nawadnianie trawnika?
Rozważając założenie automatycznego nawadniania trawnika, warto prześledzić ceny takiej instalacji. Dobrej jakości instalacje z pewnością znajdziesz na polskim rynku. Przykładem są systemy nawadniania w sklepie Podlane.pl, które charakteryzują się wysokimi opiniami oraz zadowoleniem klientów. Nic w tym dziwnego, gdyż ten internetowy sklep oferuje wysokiej jakości instalacje oraz elementy, które pozwalają cieszyć się wyjątkowym nawadnianiem trawnika. Ceny tego rodzaju instalacji mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.