Energooszczędne podgrzewanie wody

Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest jednym z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Podgrzewacze pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody. Dodatkowo urządzenia pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu.


Energooszczędne podgrzewanie wody - podgrzewacze przepływowe

Ciepła woda użytkowa natychmiast i bez ograniczeń

Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi.
Urządzenia przepływowe mają jednak pewne ograniczenie – wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego przydziału mocy, pozostaje zastosować ogrzewacze pojemnościowe.
Energooszczędne podgrzewanie wody - podgrzewacze przepływowe

Podgrzewanie wody prądem – ile to kosztuje?

Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody – posiadają klasę energetyczną A. Przy wyborze urządzeń często pojawia się pytanie ile konkretnie użytkownika będzie kosztowało korzystanie z tego typu produktu.
Obliczymy koszt podgrzania 1000 litrów (1m3) wody, przy założeniu, że temperaturę podnosimy o 30OC (najczęściej podgrzewamy wodę z ok. 10OC do ok. 40OC). Wydajność podgrzewacza o mocy 21kW (np. PPE2 electronic) wynosi 10,1l/min. Urządzenie to nagrzeje 1000 litrów wody w 99 minut czyli 1,65 godziny zużywając ok. 35kWh. Koszt zużytej energii wyniesie zatem niecałe 20 zł brutto (35kWh x 0,56zł – średnia cena energii w taryfie G11 w Polsce, 05.2016).
Warto zauważyć, że przeciętny ogrzewacz pojemnościowy 80 litrów ma straty energii na poziomie 1,5kWh/24h. Oznacza to ok 550kWh energii, czyli ok. 300 zł strat rocznie.
Na podstawie powyższych wyliczeń można stwierdzić, że podgrzewanie wody elektrycznym przepływowym podgrzewaczem nie jest drogie, a zapewnia komfortową i bezpieczną eksploatację. Wynika to z faktu, że urządzenie można dobrać optymalnie do planowanego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Podgrzewacz instaluje się blisko punktów odbioru wody. Dzięki temu straty wody i energii ograniczone są do minimum.
Energooszczędne podgrzewanie wody - podgrzewacze przepływowe

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy?

Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Są to modele EPS2 Twisetr i EPJ Optimus. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem, a jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.
Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiają korzystanie z jednego kranu i zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400V. Tu dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus lub PPVE Focus electronic.
Energooszczędne podgrzewanie wody - podgrzewacze przepływowe
Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Warto też wspomnieć o doborze mocy – do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc od 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.
Firma Kospel posiada w ofercie szeroką gamę podgrzewaczy wody od najmniejszych 3,5kW do 36kW, które można dopasować optymalnie do potrzeb instalacji i wymagań użytkownika.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *