Grzejnik z podłączeniem środkowym

Wielu instalatorów narzeka na konieczność przerabiania podejść pod grzejniki. Problem szczególnie dotyczy biur, w których wnętrza często aranżowane są na nowo, ale czasem pojawia się także w budynkach mieszkalnych. Po co tracić czas na przeróbki, skoro można wykorzystać nowe grzejniki Purmo podłączane na środku od dołu?

Grzejnik z podłączeniem środkowym

Główna zaleta oddolnego podłączenia środkowego polega na tym, że niezależnie od długości, wysokości i głębokości grzejnika, położenie przyłączy do instalacji można ustalić już na etapie budynku będącego w stanie surowym. Opisywana odległość jest równa 59 mm, licząc od ściany do osi przyłączy. Pozwala to na łatwiejsze i dużo szybsze przygotowanie przewodów centralnego ogrzewania. Podłączenie oddolne grzejnika można swobodnie przyjmować i wyprowadzić, bez dokładnego jego określania, w połowie długości, na przykład okna czy parapetu. Wtedy sam grzejnik można zamontować nawet po etapie wykończeniowym ścian czy też podłóg. Lokalizacja przyłączy nie ulegnie już bowiem zmianie przy wyborze wielkości i typu grzejnika. Kolejny aspekt to krótszy czas montażu tego typu urządzeń. Dlatego właśnie takie rozwiązanie cieszy się sporą popularnością wśród instalatorów.

Grzejnik z podłączeniem środkowym

– Z perspektywy domownika czy właściciela biura rodzaj podłączenia nie ma żadnego znaczenia. Podobnie jak instalatorowi zależy mu jednak na czasie. Oddolne podłączenie środkowe jest zatem korzystne dla obu stron – instalator nie będzie musiał przerabiać podejść, a użytkownik będzie mógł szybciej przystąpić do dalszych prac w pomieszczeniu – komentuje Tomasz Podleś z działu technicznego firmy Rettig Heating, producenta grzejników marki Purmo.

REKLAMA


Ponieważ grzejniki najczęściej są wieszane pod oknami, wystarczy wykonać podejście bazujące na pionowej osi okna (o ile zależy nam na zachowaniu symetrii grzejnika względem okna, ale ze względów estetycznych jest to zwykle najlepsze rozwiązanie). Grzejniki z podejściem środkowym rozwiązują problem przerabiania podejść pod grzejniki. Wynika on z konieczności doboru innych wielkości grzejnika dla pomieszczeń o nowych wymiarach, co często zdarza się w przypadku obiektów biurowych lub usługowych, gdzie wnętrza często są aranżowane na nowo w związku ze zmianą sposobu ich użytkowania.

Nowe grzejniki z podłączeniem środkowym bazują na dobrze znanym modelu Purmo Ventil Compact (dawniej Purmo V, a jeszcze wcześniej Purmo VKO). Nowy rodzaj podłączenia zastosowano także w rodzinie grzejników z gładką płytą czołową Purmo Plan (wyróżnikiem gładkiej płyty w nazwie grzejników jest w zależności od rodziny określenie Plan lub Planora). Zgodnie z nowym nazewnictwem wyróżnikiem podłączenia środkowego w nazwie grzejnika płytowego Purmo jest litera M.

Tomasz Podleś

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *