Jak nakładać tynki dekoracyjne na ściany i sufit?

Wiele osób zastanawia się, jak we właściwy sposób nałożyć tynk dekoracyjny na ściany oraz sufit. Nic dziwnego! Nie jest to czynność trudna, jednak warto zdawać sobie sprawę z kilku kwestii, dzięki którym uzyskanie pięknego efektu będzie nie tylko proste, ale również błyskawiczne. Zapraszamy do lektury!

Jak nakładać tynki dekoracyjne na ściany i sufit?

Tynk dekoracyjny – rodzaje

Warto rozpocząć od poznania rodzajów tynków dekoracyjnych, gdyż każdy może różnić się nie tylko fakturą, ale również sposobem nakładania. Do najpopularniejszych tynków dekoracyjnych należy zaliczyć:

  • tynki strukturalne – wzory tworzone są na świeżo położonym tynku za pomocą szpachelek, szczotek, pacek, pędzli bądź wałków,
  • tynki natryskowe – efekt zależny jest od rodzaju dyszy, użytego ciśnienia powietrza oraz ilości samej farby,
  • tynki mozaikowe – wzór mozaiki tworzony jest za pomocą wypełniacza, który stanowią drobne, różnokolorowe kamyki,
  • tynki ciągnione – wzór tworzony jest za pomocą żłobienia ziarnistym wypełniaczem.

Ponadto warto dodać, że tynki dekoracyjne dzielą się również ze względu na typ zastosowanego spoiwa na tynki o spoiwie organicznym (akrylowe, polimerowo-akrylowe, żywiczne), mineralnym (np. cementowo-wapiennym) i mieszanym. Tyle teorii. Czas dowiedzieć się, jak położyć tynk dekoracyjny na daną powierzchnię.

REKLAMA

Jak nakładać tynk ozdobny na ścianę?

Wszystkie czynności związane z nakładaniem tynku na ścianę powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem ściany oraz zaopatrzeniem się w wymagane akcesoria. Co do akcesorium to ważne, byś posiadał grunt, podkład, przecierkę i narzędzia – pace stalowe i plastikowe, szpachelki, wałki, pędzle i gąbki oraz oczywiście wybrany tynk dekoracyjny. Ściany należy przed nałożeniem tynku dokładnie oczyścić oraz zabezpieczyć przed wilgocią. „Tynk położony na ścianie o zbyt wysokiej wilgotności może odpaść lub stać się siedliskiem grzybów. Na pewno nie jest to celem żadnej osoby decydującej się na położenie właśnie tynku strukturalnego na powierzchnie swoich wnętrz” – mówi sprzedawca w firmie Luxmal, producenta i dystrybutora własnych, innowacyjnych farb, gruntów i tynków dekoracyjnych. Po wykonaniu wszelkich zabiegów oczyszczających i naprawczych, ścianę należy dokładnie zagruntować zalecanym przez producenta tynku preparatem. Następnie możesz przystąpić do aplikacji. Najlepiej masę tynkarską dokładnie nakładać pacą stalową i zacierać okrężnymi ruchami pacą plastikową. „Tynk dekoracyjny można dowolnie formować tylko wtedy, gdy jest on wilgotny. Po wyschnięciu żadne poprawki nie będą możliwe” – dodaje.

Jak nakładać tynk ozdobny na sufit?

Tynk ozdobny coraz częściej jest wykorzystywany na sufity nie tylko ze względu na ładny efekt, ale także możliwość zakamuflowania występujących mankamentów, czy defektów. Nieregularna struktura może również zamaskować nawet różnego rodzaju nierówności. Co ważne, aplikacja tynku strukturalnego wcale nie jest skomplikowana – wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Oczywiście na wstępie należy dokładnie oczyścić sufit i zagruntować., gdyż inaczej tynk nie będzie odpowiednio przylegać do sufitu. Dodatkowo ważna jest odpowiednia konsystencja tynku, gdyż zbyt luźna mieszanina zwyczajnie będzie spływać. Tynk strukturalny na sufit najlepiej kłaść pacą, pędzlem, wałkiem lub metodą natrysku kropelkowego. Najważniejsze jest, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta. „W przypadku nakładania tynku strukturalnego na sufit najważniejsze jest to, by każda kolejna warstwa nie była zbyt gruba. Jeżeli przesadzi się z ilością to na suficie mogą powstać nieestetyczne i zdecydowanie niepożądane pęknięcia, czy rysy” – uzupełnia sprzedawca z firmy Luxmal. By wykonać jak najpiękniejsze i najbardziej indywidualne wzory na suficie możesz wykonywać ruchy okrężne, pionowe lub poziomie – ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Ostatnim etapem nakładania tynku powinno być jego szlifowanie i zaimpregnowanie, które należy wykonać już po jego całkowitym wyschnięciu.

Jesteśmy pełni nadziei, że powyższe wskazówki w pełni rozwiały Twoje wątpliwości związane z pytaniem: jak położyć tynk dekoracyjny. Wystarczy wybrać odpowiedni, wysokiej jakości tynk strukturalny np. marki Luxmal i przystąpić do działania. Gwarantujemy, że otrzymany efekt przejdzie Twoje wszelkie oczekiwania. Powodzenia!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *