Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

Większa wydajność paneli fotowoltaicznych to większy zysk dla ich właściciela. Nic więc dziwnego, że wiele osób interesuje się możliwością jej poprawienia. Co ciekawe, istnieją dość proste sposoby na to, by uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej stał się wyższy – i to w każdych warunkach. Sprawdź, jakie to sposoby, w jaki sposób wpływają na wydajność systemu i dlaczego warto w nie zainwestować.

Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

Większa wydajność paneli fotowoltaicznych za pomocą optymalizatora mocy

Praca paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od jednego czynnika – ilości i intensywności promieniowania słonecznego. Gdy słońce pada na ich powierzchnię równomiernie, produkcja energii elektrycznej jest najwyższa. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy część paneli jest zacieniona. Wówczas połączone szeregowo ogniwa dostosowują swoją pracę do „najsłabszego” elementu, a ilość energii produkowanej przez cały układ spada. Dlatego też umiejscowienie czy kąt nachylenia paneli są tak ważne.

Możliwe jest jednak poprawienie pracy instalacji nawet w sytuacjach, w których część ogniw jest zacieniona. Pomaga w tym urządzenie nazywane optymalizatorem mocy. Optymalizator stale mierzy punkt mocy modułu, do którego jest podłączony. Oblicza punkt mocy maksymalnej (MPPT) w czasie rzeczywistym i przekazuje związane z tym informacje do inwertera. Steruje wydajnością danego panelu fotowoltaicznego niezależnie od innych urządzeń połączonych w ramach tego samego systemu. Wszystkie mogą być podłączone do jednego falownika, ale o ile każdy panel jest wyposażony w optymalizator mocy, ich praca jest od siebie niezależna. Dzięki temu cała instalacja fotowoltaiczna pracuje po prostu sprawniej, zapewniając większy uzysk energii, a co za tym idzie wyższe oszczędności.

REKLAMA

Ponadto optymalizatory pomagają zachować wysoką moc i sprawność paneli na dłużej i zapobiegają ich uszkodzeniom czy zwarciom wynikającym z różnic w poziomie nasłonecznienia. Dlatego są to bardzo przydatne elementy instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednie konektory – większa wydajność paneli fotowoltaicznych

Na wydajność paneli fotowoltaicznych mają też wpływ takie czynniki jak jakość połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Konektory fotowoltaiczne to specjalne złącza, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo urządzeń, ale również ich wyższą wydajność.

Jak to działa? Odpowiednio wykonane połączenia ułatwiają przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej i wpływają na bezpieczeństwo tego procesu. Muszą charakteryzować się wysoką wydajnością prądową i być kompatybilne z systemem. Bardzo ważna jest również ich odporność na warunki atmosferyczne – opady (w tym gradobicie), promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury. Dobre konektory będą też odporne na urządzenia mechaniczne.

Kable solarne – większy uzysk prądu z energii słonecznej

Za połączenia pomiędzy panelami słonecznymi i innymi elementami instalacji fotowoltaicznej odpowiadają też kable solarne. Są to specjalne przewody przeznaczone do użytkowania z instalacjami PV. Są przystosowane do wydajnego przesyłania energii oraz pracy w każdych warunkach. Dzięki odpowiednim parametrom dbają również o bezpieczeństwo instalacji, minimalizując ryzyko powstawania zwarć i innych zdarzeń mogących uszkodzić cenne urządzenia – panele fotowoltaiczne lub falownik.

Dobre kable solarne powinny być odporne na wszelkie warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich podstawowym zadaniem jest jednak dbanie o to, by moc instalacji została wykorzystana do maksimum. Ich specjalna konstrukcja zapewnia wydajny przesył energii od paneli do inwertera, a następnie do sieci bez niepotrzebnych strat. Dzięki temu każdy panel fotowoltaiczny może Ci przynosić maksymalne zyski!

Różnica w cenie pomiędzy dobrymi a słabymi kablami solarnymi zwykle jest niewielka. Dlatego tym bardziej z pewnością nie warto oszczędzać na tym zakupie.

Fotowoltaika – wydajność i bezpieczeństwo

Zadbaj o to, by Twoja instalacja fotowoltaiczna produkowała energię elektryczną z maksymalną wydajnością i wykorzystaj promieniowanie słoneczne do obniżenia rachunków za prąd nawet o ponad 90%! Postaw na najwyższej jakości panele PV oraz osprzęt, by cieszyć się korzyściami z inwestycji w fotowoltaikę przez długie lata. Skorzystaj z oferty hurtowni fotowoltaicznej, takiej jak MUNO, by obniżyć początkowy koszt inwestycji i przyspieszyć zwrot nakładów.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze