Jaki materiał na rolety rzymskie wybrać?

Wybór odpowiedniego materiału na rolety rzymskie może być żmudnym zadaniem. Duża ilość tkanin, jakie są dostępne na rynku, oferuje wiele możliwości. Podczas podejmowania decyzji warto jednak patrzeć głównie na to, jakie są nasze indywidualne wizje, a także potrzeby danego pomieszczenia. W naszym dzisiejszym poradniku znajduje się spis kilku najpopularniejszych materiałów, które fajnie sprawdzają się w przypadku rolet rzymskich. Zapoznaj się z artykułem i podejmij jak najlepszą decyzję zakupową!

Jaki materiał na rolety rzymskie wybrać?

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to jedna z ciekawszych propozycji na przysłonę okienną. Charakteryzują się one szerokim zastosowaniem – mogą zastępować nie tylko klasyczne rolety czy np. plisy, ale również firankę i zasłonki. Ich dokładne funkcje uzależnione są od materiału, z jakiego są wykonane. Dużo bowiem zależy od jego faktury, koloru i grubości. 

Zarówno budowa rolet rzymskich, jak i ich montaż jest dość prosty. Znajdujący się na specjalnej listwie materiał, podzielony jest na kilka pasów, między którymi znajdują się zgrubienia lub wszyte listwy obciążające. Znajdujący się po boku sznurek umożliwia z kolei manewrowanie roletą w górę i dół.

REKLAMA

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się rolety rzymskie?

Rolety rzymskie stają się popularnym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dzięki temu, że możliwy jest wybór rodzaju, a także koloru materiału, z jakiego są zrobione, stają się dość uniwersalną opcją. Dzięki temu rolety rzymskie robione na zamówienie z powodzeniem zastąpią nawet najciekawsze zasłony we wszystkich domowych pomieszczeniach. Najczęściej są one wybierane do pokojów dziennych, ale spotkać je można również w sypialniach, gabinetach, kuchniach czy pokojach dziecięcych. 

Najpopularniejsze rodzaje materiałów na rolety rzymskie

Zamawiając rolety rzymskie na wymiar, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego mają one zostać wykonane. Istotne jest to z wielu powodów, a jednym z głównych jest efekt, jaki chcemy uzyskać. Rodzaj tkaniny ma bowiem duże znaczenie, jeśli chodzi o to, jak później będzie prezentowało się dane wnętrze.

Rolety rzymskie półzaciemniające

Jednym z ciekawszych sposobów na wykończenie okolic witryny okiennej w danym wnętrzu jest zdecydowanie się na rolety rzymskie półzaciemniające. Wykonane są one z materiału o dość gęstym splocie, jednak nie tak gęstym, by całkowicie nie przepuszczały światła. Fajnie sprawdzają się w salonie lub pokoju dziecięcym, czyli w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na ciepłym, przytulnym klimacie. 

Rolety rzymskie zaciemniające

Drugą opcją na dobrze sprawdzający się materiał na rolety rzymskie jest tkanina zaciemniająca. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki wyróżnia się ona znacznie gęstszym splotem. Zazwyczaj tego typu roleta rzymska jest również nieco cięższa. Dzięki temu jest jednak możliwe osiągnięcie w danym pomieszczeniu kompletnej ciemni, która dla niektórych jest warunkiem koniecznym do snu lub odpoczynku. Rolety rzymskie zaciemniające najczęściej swoje zastosowanie znajdują w sypialni lub garderobie, gdzie całkowita prywatność jest bardzo istotna.

Bawełniane rolety rzymskie 

Bawełna jest jednym z najbardziej naturalnych materiałów. Jej płócienny splot wprowadzi do danego wnętrza lekkość. Bawełniana roleta rzymska idealnie dopasuje się również do innych tekstyliów w konkretnym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy zwolennikami uzyskania we wnętrzu efektu dekoratorskiego ładu, warto tak dobierać kolor i materiał pościeli, poszewek ozdobnych czy narzut, by jak najbardziej pasował on do posiadanej rolety.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego roleta rzymska jest jedną z najciekawszych ozdób okiennych, zapoznaj się z artykułem na temat 7 powodów, dla których rolety rzymskie są lepsze od firanekznajdującym się na blogu plisyokienne.pl

Rolety rzymskie z welwetu

Welwet jest materiałem, posiadającym tzw. okrywę włókienną. Oznacza to, że w dotyku jest on miękki i „misiowaty”. Welwet jest nazywany również pluszem.

Rolety rzymskie z welwetu są dość wyjątkową opcją. Z pewnością nie każdy będzie się czuł dobrze w pomieszczeniu z takim rodzajem przysłony okiennej, dlatego decyzja o zakupie tego typu rozwiązania zawsze powinna być dobrze przemyślana. Tkanina welwetowa sprawia też wrażenie dość ciężkiej, przez co może przytłoczyć wnętrze – zwłaszcza jeśli jest ono dość małe. Warto jednak pamiętać, że jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie i zastosowane w odpowiednim pomieszczeniu – dużym i przestronnym – może wyglądać niezwykle ciekawie.

Ważne jest też to, że decydując się na zakup rolety rzymskiej z welwetu możemy śmiało zrezygnować z innych osłon okiennych, aby nie przytłoczyć nadmiernie wnętrza. 

Lniane rolety rzymskie

Len jest kolejnym rodzajem materiału, który jest niezwykle delikatny i subtelny. Idealnie więc sprawdzi się w przypadku ozdoby do okna. Roleta rzymska z lnu będzie pełniła bowiem funkcje bardziej ozdobne niż funkcjonalne, jednak nie jest to reguła. Jeśli pomieszczenie, w którym ma się ona znaleźć, nie jest narażone na ciągłe oddziaływanie promieni słonecznych, tego typu roleta będzie idealnym rozwiązaniem. Podczas zamawiania tego rodzaju przysłony okiennej można poprosić o pomoc pracowników firmy, zajmującej się wykonywaniem rolet na zamówienie. Odpowiedzą oni na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości, dzięki czemu zakup będzie jeszcze bardziej przemyślany. 

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *