Jaki węgiel do kotła?

Zużycie ciepła w budynku i wielkość kosztów jego ogrzewania zależy od kilku czynników: rodzaju i sprawności instalacji grzewczej, rodzaju i jakości paliwa oraz izolacji termicznej budynku. W przypadku węglowych systemów grzewczych odpowiednie paliwo w dużej mierze decyduje o ich efektywności ekonomicznej. Niskie koszty ogrzewania, komfort i bezpieczeństwo użytkowania kotłów, zależą więc od tego, jaki węgiel będzie w nich spalany.

Jaki węgiel do kotła

Kompania Węglowa już od kilku lat prowadzi program kwalifikacji paliw, który ma na celu dostosowanie odpowiednich rodzajów węgla do nowych technologii spalania. Na wolnym rynku działa dziś wielu sprzedawców, którzy nie zawsze oferują paliwa o odpowiedniej jakości. Dlatego kupując węgiel nie należy się sugerować powszechnie stosowaną nazwą „eko-groszek”, lecz trzeba wybierać produkty posiadające certyfikaty potwierdzające ich jakość, pochodzenie i przeznaczenie. Zwracają na to uwagę zarówno producenci kotłów grzewczych jak i Kompania Węglowa S.A., która jest największym producentem węgla w Europie. W ramach działań porządkujących rynek paliw ekologicznych Kompania wdrożyła ofertę paliw kwalifikowanych. Są to węgle o ściśle określonych parametrach fizykochemicznych, których spalanie zapewnia właściwą pracę kotłów grzewczych, pozwalając osiągnąć ich maksymalną sprawność przy zachowaniu obowiązujących standardów w zakresie ochrony środowiska. Spełnienie przez paliwo węglowe kryteriów kwalifikacyjnych potwierdzane jest certyfikatem „Świadectwo na znak bezpieczeństwa ekologicznego” wydawanym przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Węgle nie posiadające takiego certyfikatu, nie spełniają przyjętych kryteriów kwalifikacyjnych, a ich sprzedawanie pod nazwą „ekogroszek” można traktować jako nadużycie. Kompania Węglowa dotychczas uzyskała certyfikaty ekologiczne dla następujących paliw węglowych: RETOPAL® ekogroszek, PIEKLORZ® ekogroszek oraz BORUTA® Gk., których nazwy są zastrzeżonymi znakami towarowymi podlegającymi ochronie prawnej.

RETOPAL® ekogroszek produkowany jest w KWK „Piast” i polecany jest do spalania w kotłach z automatycznymi palnikami retortowymi i rusztowymi. W 2005 roku węgiel ten uzyskał tytuł „Produktu Przyjaznego Środowisku” w VII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego Przyjaźni Środowisku.

REKLAMA


{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}

PIEKLORZ® ekogroszek produkowany jest w Zakładzie Górniczym „Piekary”, KWK „Bobrek-Centrum” Ruch „Bobrek” oraz w KWK „Chwałowice”. Węgiel ten polecany jest do kotłów z automatycznymi palnikami retortowymi i rusztowymi. PIEKLORZ® produkowany na Ruchu „Bobrek” otrzymał w 2007 r. nagrodę „Produkt z Przyszłością” w konkursie „Cent for future” Polish Market.

BORUTA® paliwo ekologiczne groszek produkowany w KWK „Jankowice”. Węgiel ten jest przeznaczony do spalania w najnowszych kotłach z automatycznym palnikiem retortowym drugiej generacji, dostosowanych do paliw węglowych o uziarnieniu 0-31,5 mm oraz o podwyższonej spiekalności (RI<50). W 2008 r. paliwo BORUTA® zostało wyróżnione w konkursie „EKOLAURY” Polskiej Izby Ekologii.

Wszystkie paliwa kwalifikowane Kompanii Węglowej SA posiadają „Świadectwa na znak bezpieczeństwa ekologicznego” a ich stosowanie zapewnia tanie i komfortowe ogrzewanie budynków. Trzeba jednak pamiętać, że w świetle ogromnego zróżnicowania produkowanych kotłów ostateczną weryfikację paliwa do kotła przeprowadza producent kotła, umieszczając wskazania w dokumentacji techniczno ruchowej urządzenia (DTR). Dla podniesienia standardu jakości obsługi kotła polecamy paliwa konfekcjonowane dostępne w workach o pojemności 20 i 25 kg.

Kompania Węglowa SA oferuje również produkty przeznaczone do kotłów komorowych. Są to kotły istniejące na rynku od wielu lat, jednak rozwój technik czystego spalania wraz z wprowadzeniem elementów automatyki gwarantują coraz większy komfort cieplny związany z użytkowaniem kotłów komorowych. Dla takich kotłów Kompania posiada w ofercie sprawdzone renomowane węgle Grube oraz Średnie. Są to węgle wzbogacone o wysokiej wartości opałowej oraz niskiej zawartości popiołu.

Tomasz Huzarewicz

«
»

Dodaj komentarz